2007 Deprem Yönetmeliği yanlış mı?

2007 Deprem Yönetmeliği yanlış mı?.8852
  • Giriş : 15.03.2008 / 23:55:00

Depremle Savaş Derneği Genel Başkanı Doç. S. Ali Kaplan 2007 Deprem Yönetmeliğinin yanlış düzenlendiğini ve ona göre yapılan hesapların hatalı olacağını iddia etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Depremle Savaş Derneği Genel Başkanı ve İ.Ü. Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Doç Dr. Seyit Ali Kaplan, depremle savaşta havlu attıldığını iddia ederek, “2007 deprem Yönetmeliği yanlış düzenlendi. Bu yönetmeliğe göre yapılan bütün hesaplamalar yanlış çıkar. Hesaplamalar sonucu ortaya çıkan verilerle binaların güçlendirilmesi yapılamaz. Olası bir depremde binaların yıkılması çok büyük ihtimaldir. Basit bir takım hatalar yüzünden havlu atmış durumdayız” dedi.

Sarıyer Kültür Merkezi'nde, olası İstanbul depremi ve yapılan hazırlıklar konusunda vatandaşların bilinçlendirilmesi amacıyla Depremle Savaş Derneği ve Sarıyer Belediyesi'nin ortaklaşa organize edilen “Deprem- Binalarımızı Güçlendirme ve önemi” konulu konferansta konuşan Depremle Savaş Derneği Genel Başkanı Doç Dr. Seyit Ali Kaplan, salyt eşliğinde yaptığı konuşma ile damgasını vuran isim oldu.

Kaplan, “Yapısal Riskler ve Risklerin Azaltılması” konulu açıklamasında, deprem sonucu felaket yaşamanın kader olamadığını belirterek “Mühendislik hizmeti bilinçli yapılmalıdır. Aksi halde depreme karşı en baştan savunmasız kalırsınız. deprem konusunda, mutlaka ama mutlaka iyi yapıların yanında, bilinç de gerekiyor. Bu bilinç ise ilk başta mühendislerde olmalıdır” şeklinde konuştu ve depremin binalara etkileri, mevcut binaların durumu ve yapılması gerekenler konusundaki tavsiyelerini katılımcılara aktardı.

“Fırsat varken binalarımızı yıkılmayacak hale getirmeliyiz" diyen Kaplan "Ancak meşguliyetlerimiz gerçeklerin önüne geçmiş durumda. 1999 yılında yaşadığımız depreme baktığımızda bizim bu işi anlamadığımız ortaya çıktı. İlk hedef depreme karşı emniyettir. Ancak yürürlüğe giren 2007 deprem Yönetmeliği ile bu işi yapmamız imkansız. Çünkü bu yönetmelik binalardaki duvarların etkisini dikkate almadığı için yanlış değerler vermektedir. Bu değerlerle binalarda güçlendirme yapılamaz. Yönetmeliğe göre güçlendirme yapılan binaların yıkılma ihtimalinin çok fazla olduğu bilinmelidir. Biz işte bu basit hatalardan dolayı havlu atmış durumdayız” dedi.

“Deprem- Binalarımızı Güçlendirme ve önemi” Koferansına, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Rektörü Prof. Dr. Faruk Karadoğan, İTÜ Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr Nahit Kumbasar ve Depremle Savaş Derneği Genel Başkanı Seyit Ali Kaplan olmak üzere birçok bilim adamı katıldı. Konferansta AK Parti İstanbul Milletvekili Canan Kalsın, Sarıyer Kaymakam Mehmet Ersoy, Belediye Başkanı Yusuf Tülün, ile çok sayıda bürokrat ile ilçe birim yöneticileri hazır bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious