'2007 hareketli bir yıl olacak'

  • Giriş : 06.01.2007 / 00:00:00

Başbakan Soyer, 2007 yılına hareketli girildiğini ve bu hareketliliğin devam edeceğini belirterekti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Başbakan Soyer, Bayrak Televizyonunda (BRT) yaptığı açıklamada, 2007 yılına hareketli girildiğini ve bu hareketliliğin devam edeceğini belirterek, yeni yılın, Kıbrıs sorunu başta olmak üzere ekonomik, siyasal, yatırımlar ve temel meseleler konusunda önemli bir yıl olacağını kaydetti.

İç ve dış siyasetteki hareketliliğin 2006 yılının son ayından itibaren başladığına işaret eden Soyer, özellikle Rum yönetiminin tek yanlı AB üyeliği avantajını kullanarak, Türkiye'nin AB sürecinde şantaj politikalar uygulamasının, uluslararası ve iç siyasette yarattığı tartışmalara değindi.

2007 yılında özellikle Kıbrıs konusunda önemli gelişmeler beklendiğini dile getiren Soyer, bu ay yapılacak AB Genel İşler Konseyi toplantısının önemini vurguladı. KKTC Başbakanı Soyer, Kıbrıs Türkleri açısından izolasyonların bir bölümüyle ilgili olarak Direkt Ticaret Tüzüğünün gündeme geleceğini de anımsattı.

BM Genel Sekreterinin Siyasi İşlerden Sorumlu Yardımcısı İbrahim Gambari'nin mektubuna bağlı olarak 2007 yılında özlü görüşmelerin başlaması için girişimlerde bulunulduğunu ifade eden Soyer, bunun yanında yeni yılda teknik komitelerin çalışmalar yapacağını kaydetti.

Başbakan Soyer, tüm bunların Kıbrıs Türk halkının çıkarlarını ileriye götürecek kanallar olduğunu ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious