2007: Hedef cep telefonları

  • Giriş : 27.08.2006 / 00:00:00

Ajan gibi çalışan güvenlik uzmanları, hackerların önümüzdeki yıldan itibaren ağırlıklı olarak cep telefonlarına saldıracaklarını tespit etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Symantec Türkiye Müdürü Gökhan Say, “En basit haliyle telefonların içindeki mesajlar silinecek, rehberdeki numaralar kaybedilecek ve yüzlerce kişiye habersiz gönderilecek mesajlar nedeniyle ciddi maddi zararlar ortaya çıkacak. Daha kötüsü bunları ispatlamak neredeyse imkansız hale gelecek.” diyor.

Amerikan gizli örgütü FBI’dan sonra dünyanın en büyük teknoloji güvenlik ordusuna sahip Symantec şirketi, bilgisayar korsanları olarak tanınan hackerların 2007 planlarını ortaya çıkardı. Ajan gibi çalışan güvenlik uzmanları, hackerların önümüzdeki yıldan itibaren ağırlıklı olarak cep telefonlarına saldıracaklarını tespit etti. Kullanıcıları acil önlem almaları konusunda uyaran Symantec Türkiye Müdürü Gökhan Say, aksi halde birçok cep telefonunun kullanılmaz hale geleceğini söylüyor. Say, “En basit haliyle telefonların içindeki mesajlar silinecek, rehberdeki numaralar kaybedilecek ve yüzlerce kişiye habersiz gönderilecek mesajlar nedeniyle ciddi maddi zararlar ortaya çıkacak. Daha kötüsü bunları ispatlamak neredeyse imkansız hale gelecek.” diyor.

Türkiye’deki cep telefonu satışlarının 40 milyonu bulması hackerların iştahını kabartıyor. Uzun yıllar bilgisayarların başına dert açan hackerlar bu kez rotayı cep telefonlarına çevirdi. Teknolojinin gelişmesiyle yenilenen ve kullanım çeşitliliği artan telefonlar artık neredeyse dizüstü bilgisayarlar yerine kullanılır hale geldi. Birçok üst düzey yönetici şirket işlemlerini söz konusu telefonlar üzerinden yapmaya başladı. Gizli bilgilerin yüzde 70’inin laptoplardan cep telefonlarına kaydığını gören korsanlar da, uzun süren sessizliğini bozmaya hazırlanıyor. Eskiden şöhret olmak için sanal dünyada çökerttikleri sitelerin çoğunluğu ile övünen korsanların bugün parayı tercih ettiğini belirten Symantec Türkiye Müdürü Gökhan Say, “Sizin sisteminiz üzerinden 800’lü bir hattı arama şansları var. Bir sabah kalktığınızda 10 bin YTL’lik faturayla karşılaşabilirsiniz. Bu numaranın on binlerce kişi tarafından arandığını düşünürseniz ciddi bir paranın ortada döndüğünü görürsünüz. Şu an paranın çok net döndüğü bir ortam mevcut. Artık para nereden geliyorsa orası cazip oluyor.” diyor. Hayatın önemli bir parçası haline gelen cep telefonlarına saldırmanın çok da zor olmadığını kaydeden Say, virüslerin şu an bluetooth üzerinden yayıldığını; ancak ilerleyen dönemde MMS ve internetten yapılan bilgi alışverişi sırasındaki açık kapılardan sızacaklarını ifade ediyor. “Cepten internete bağlanıyoruz ve internetten bu saldırıların gelmesi söz konusu. Sizin cep telefonunuzdan on binlerce mesaj göndererek sizi maddi külfetin altına sokacaklar. Bu durum ciddi bir tehlikedir.” diyen Say, kullanıcıları “Bir an önce önlemini alın.” şeklinde uyarıyor.

‘Saldırılar markalara yönelik yapılmıyor’

Hacker saldırıları markalardan çok karmaşık işletim sistemine yönelik oluyor. Bir telefonun yapısı ne kadar karmaşık ise güvenlik açığı da bir o derece fazlalaşabiliyor. Üretici bir firma, telefonun her bir özelliği için neredeyse ayrı bir işletim sistemi kullanıyor. “Biz de her işletim sistemi için ayrı bir yazılım yapmak zorunda kalıyoruz. Artık tüm çalışmalar işletim sistemlerinin daha sade hale dönüştürülmesine yönelik tasarlanıyor.” diye konuşan Say’a göre, saldırılar en çok kullanılan markaya yönelik gerçekleşecek. Hackerlar popüler olan tarafa yoğunlaşıyor ve oradaki güvenlik açığını ortaya çıkarıyor. Cep telefonu güvenlik yazılımlarıyla hackerlara karşı korunmanın mümkün olduğuna vurgu yapan Say, “Sanal âlemde yaşanan bu savaşın galibi olan güvenlik uzmanları, hackerların karşısına duvar gibi sağlam yazılımlarla çıkıyor.” diyor.

‘Gerilla hacker harekatına karşı istihbarat sistemiyle çalışıyoruz’

16 bin kişilik güvenlik ordusuna sahip Symantec şirketinin en büyük avantajı internet üzerinde 16 bin kişilik ordunun 40 bin sensörle bu saldırganları yakından takip etmesi. 40’ın üzerinde operasyon merkezinde 24 saat sürekli kontrol altında tutulan internette hackerlarla tam bir gerilla savaşı yaşadıklarını belirten Gökhan Say, şimdi hedefli saldırıların ortaya çıktığını söylüyor. Hiç bilinmeyen bir güvenlik açığını internette yakalayan hackerın saldırıyı bu yöne kaydırdığını anlatan Say, “Bugün hackerların sesleri çıkmıyor. Bunun temel sebebi, günümüz virüslerinin yüzde 88’inin gizli bilgileri çalmaya yönelik olması. Bu virüsler kendini gizleyebiliyor ve çok küçük virüs parçaları olarak sessizce sızdığı yerde bekliyor. Bilgisayar sistemi üzerinde hiçbir şekilde problem oluşturmuyor, performansı etkilemiyor. Ne zaman ki kullanıcı onun istediği bilgi üzerinde işlem yapmaya başlamışsa o anda aktif hale geçiyor. Örneğin, internet bankacılığına bağlanacağınız zaman virüs aktif oluyor. Onun dışında ölü bir ajan olarak bekliyor. Bu saldırılar saldırgana ciddi para kazandırıyor. Hiç kimse bankadaki parası veya gizli bilgisi çalınana kadar durumun farkında olmuyor.” ifadeleriyle korsanların planlarının işleyişi hakkında bilgi veriyor. Bir yıldır dünya üzerinde ciddi tehditler oluşturan virüslerin bulunmadığına dikkat çeken Say, bu adamların işlerini arka planda kalarak sessizce hallettiklerini ifade ediyor.

Türkiye, korsan saldırılarında dünya dördüncüsü

Türkiye’de son iki yıl içerisinde gerçekleşen virüs saldırılarındaki 17 kata varan artış dikkatlerden kaçmıyor. İnternet kullanıcısı başına yapılan saldırılarda Türkiye, Amerika’nın üzerinde ve dünyanın dördüncü sırasında yer alıyor. Kendini gizlemeye çalışan hackerların gözde mekanı haline dönüşen Türkiye’ye saldırılar Rusya, Amerika, Çin ve İsrail’den geliyor. Symantec şirketinin ülkemizde de bir kontrol sistemi bulundurduğu bilgisini veren Say, internetin dünyanın en iyi güvenlik uzmanları tarafından kontrol altında tutulduğunu ifade ediyor. 1982’de kurulan Amerikan merkezli şirketin çalışanları uzun yıllar güvenlik arenasında bulunanlar tarafından oluşturulmuş. Şirket komple güvenlik ürünleri sunuyor ve danışmanlık hizmeti veriyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious