2007 krizle alakası olmayan bir yıl

2007 krizle alakası olmayan bir yıl.10542
  • Giriş : 19.12.2006 / 00:00:00

Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen, 2007'nin 2006'ya benzer bir yıl olacağını düşündüğünü belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Özen, ''2007, bankacılık açısından hiç de zor bir yıl olmayacak. Krizle alakası olmayan bir yıl." dedi. Özen, Halk Bankası'nın KOBİ ve bireysel portföyü bulunduğunu ve çok yaygın bir mevduat portföyü de olduğuna işaret ederek, "Her yatırımcı bankanın bu özelliklerinden dolayı satışıyla ilgileniyor. Halk Bankası'nın stratejik olarak blok satılması gerektiğini düşünüyorum.'' diye konuştu.

Ergun Özen, Garanti Bankası'nın American Express ile yaptığı anlaşmanın kamuoyuna duyurulması amacıyla düzenlenen basın toplantısında soruları gazeteciyerin sorularını cevaplandırdı. General Electric'in(GE) Türkiye planlarının ne olduğuyla ilgili sorular üzerine Özen, GE'nin Türkiye'de finans sektöründe büyüme planları bulunduğunu, Garanti Bankası ile ortaklığının bunun bir göstergesi olduğunu söyledi. Özen, ''GE genel anlamda Türkiye'yi çok stratejik bir ülke olarak görüyor ve iştirak ettiği her alanda ciddi anlamda büyümek istiyor'' diye konuştu.

Halk Bankası'nın satışıyla ilgili sorular üzerine Özen, Halk Bankası'nın KOBİ ve bireysel portföyü bulunduğunu ve çok yaygın bir mevduat portföyü de olduğuna işaret ederek, bankanın kamu mevduatı ağırlıklı bir banka

olmadığını ifade etti.Her yatırımcının bankanın bu özelliklerinden dolayı satışıyla ilgilendiğini dile getiren Özen, ''Bence Halk Bankası müşterilerinin durumu kesinlikle geriye gitmez. Gitse gitse ileriye gider. Ne şekilde satılması gerekir? Halk Bankası'nın stratejik olarak blok satılması gerektiğini düşünüyorum'' diye konuştu.

Ergun Özen, 2007 yılının seçimlerin de yapılacağı düşünülerek, nasıl bir yıl olacağının ve gelişmelerden bankacılık sektörünü nasıl etkileneceği sorusu üzerine, 2007'nin 2006'ya benzer bir yıl olacağını düşündüğünü söyledi.

Piyasaların, son günlerde özellikle IMF çıpasına çok daha ağırlık verdiğine ve bunu öne çıkardığına dikkat çeken Özen,

''2007, bankacılık açısından hiç de zor bir yıl olmayacak. Krizle alakası olmayan bir yıl. Ancak hacimlerde zorlanacağız. Sektör olarak zaten Mayıs'tan beri zorlanıyoruz. Bu nedenle bilançolarda çok büyüme beklememek lazım. Piyasa

YTL'ye çok sıkışık. Bu mevduata da yansıyor. Bu durum 2007'de de devam edecek. Çünkü sıkı para politikası devam ediyor. Gelecek yıl hacimlerde zorlanacak bankacılık sektöründe marjlar hiç de fena olmayacak.'' şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious