2007 şiiri ve eleştirisi

2007 şiiri ve eleştirisi.58480
  • Giriş : 07.05.2008 / 13:57:00

Tüm edebiyat akımlarına mensup şairler tarafından 2007 yılında yayımlanan şiirlerden örnekler ve eleştiriler tek kitapta toplandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Şair Hakan Aslan Benzer tarafından hazırlanan Türk Şiiri 2007 kitapçılardaki yerini aldı.

 

Şiir yıllıkları ve şiir eleştirileri, edebiyatımızın son yıllarda pek rastlanmayan türleri. Köklü bir geleneğe sahip olan edebiyatımızda bu iki türe fazla önem verilmemesinin belki de en önemli nedeni iyi şiirin geçmişte kaldığı düşüncesi. Genç şairlerin dikkate alınmadığı, tanınmış şairlerin ise entellektüel ve siyasi yönleriyle konuşulduğu bu dönemde şiir yıllıklarının önemi daha da artıyor.

Eleştiri ise, sadece edebiyatımızda değil, hayatımızın birçok noktasında yanlış anladığımız bir tür. Kimsenin eleştirilmeye dayanamadığı bir ortamda, şiir eleştirmenlerinin bir elin parmaklarını geçmemesi çok normal. Fakat yapıcı ve tutarlı eleştirilerin eksikliğini sürekli yaşıyoruz.

 

Bu kadar önemli olmalarına rağmen kitap raflarındaki yerlerini bir türlü alamayan bu iki edebiyat türü tek kitapta bir araya geldi. Son dönemin dikkat çeken şairlerinden Hakan Aslan Benzer tarafından hazırlanan Türk Şiiri 2007 hem şiir yıllığı hem de şiir eleştirilerinin bir arada bulunmasıyla şiir severlerin bu alanlardaki açlığını doyurmaya namzettir. 1960 kuşağı, ara kuşak, 1980 kuşağı yeni hece şiiri, neo-epik şiir, yeni biçimci şiir ve bireysel şiirin temsilcilerinin 2007 yılında yayınladıkları şiirlerden örneklerin yer aldığı kitapta İsmet Özel, Enis Batur ve Süleyman Çobanoğlu gibi ustalarla genç şairler harmanlanmış. Kitaba şiirlerini aldığı şairleri kısaca tanıtan ve şiir eleştirilerini yapan Hakan Aslan Benzer’e göre kitabın en iddialı tarafı siyasi fikirlere göre değil şiir zevkine göre hazırlanması ve yirmi yaşlarındaki şairlere bile yer verilmesi.

 

Nirengi Yayınları

Büklüm Sokak 19 / 2 Kavaklıdere / ANKARA

0312 418 54 74

 

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious