2007 Ukrayna'da olaylı başladı

2007 Ukrayna'da olaylı başladı.8730
  • Giriş : 02.01.2007 / 00:00:00

Ukraynalı ulusalcılar Sovyet rejimine karşı mücadele veren Stepan Bandera'nın doğum gününde ellerindeki meşale ve Ukrayna bayraklarıyla sloganlar atarak Turuncu Devrim'in yapıldığı meydana yürüdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Şevçenko parkında toplanmaya başlayan eylemciler, akşam saat 18.00'de başladıkları yürüyüş saat 19.00'da bir zamanlar "Turuncu Devrim'in" yapıldığı meydana ulaştı. "Yaşasın Ukrayna" "Tek dil Ukraynaca, Tek ulus Ukrayna bütün Ukrayna" 'Ukrayna Ukraynalılarındır'' gibi sloganlar atarak ellerinde meşalelerle yağmur altındaki yürüyüşlerini sürdüren ulusalcılara halen yeni yıl kutlamalarına devam eden vatandaşlar şaşkın bakışlarla izledi ve ne olup bittiğini anlamaya çalıştı. Eylem devam ederken yeni yıl gösterisi yapan bir palyaço gösterisine araklıksız devam ederken, flüt çalarak dilencilik yapan bir vatandaş ise Ukrayna milli marşını seslendirerek eylemcilere destek verdi. Polisin eylemcilere müdahale etmemesi dikkatleri çekerken göstericiler olaysız bir şekilde dağıldı.

Sovyetler nezdinde bir terörist Ukraynalı ulusalcılar gözündeyse bir kahraman olan Stepan Bandera 01 Ocak 1909 yılında Ukrayna'nın küçük bir köyünde dünyaya geldi. Sovyet rejiminin kuruluş yıllarında kurduğu orduyla Ruslara zor günler yaşatmış. Daha sonra kaçmak zorunda kaldığı Almanya'nın Münih şehrinde KGB ajanı Bogdan Staşinkiy tarafından 1959 yılında öldürülmüştü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious