2007 yılı sonuna kadar elektrik ve doğalgaza zam yok

  • Giriş : 03.07.2007 / 08:19:00
  • Güncelleme : 03.07.2007 / 08:28:34

Bakan Babacan, dün Hazine Müsteşarlığı’nda basın toplantısı düzenledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Devlet Bakanı Ali Babacan, olağanüstü bir gelişme olmadığı sürece 2007 yılı sonuna kadar elektrik ve doğalgaz fiyatlarına zam yapmayacaklarını söyledi.

IMF’nin isteğine rağmen uzun süredir zam yapılmayan elektrik ve doğalgaz fiyatlarına, seçimlerin hemen ardından zam yapılacağı yönündeki söylentilere Devlet Bakanı Ali Babacan’dan cevap geldi. Babacan, dünya petrol fiyatlarında olağanüstü bir artış olmadığı sürece elektrik ve doğalgaza yıl sonuna kadar hiçbir şekilde zam yapmayacaklarını bildirdi.

YÜZDE 50 SINIRI

Bakan Babacan, dün Hazine Müsteşarlığı’nda düzenlediği basın toplantısında seçim sonrasında elektrik ve doğalgaza zam yapılmasının beklendiğine ilişkin soruyu yanıtlarken, “Elektrik ve gazda zam beklentisine girmeyin. Dünya petrol fiyatları yüzde 50 artmadığı sürece yıl sonuna kadar zamma gerek yok. Bizde 22 Temmuz’a kadar zamları beklet, sonra zam yap anlayışı yok. Siyasetin kültürünü değiştirmek zorundayız” dedi.

SEÇİM OLMASA DA YAPARDIK

Babacan, belediye borçlarının kesintiye tabi tutulması, bazı ürünlerde KDV indirimine gidilmesi, kamu işçilerine enflasyon üzerinde zam yapılması, buğdaya enflasyon hedeflerinin üzerinde fiyat verilmesi gibi uygulamaların seçim yatırımı olup olmadığını soran gazetecilere, “2007 seçim yılı olmasaydı da biz bu uygulamaları aynen yapardık. Geçen yıllarda seçim yoktu ama biz aynı uygulamaları yaptık. Eğer seçimi düşünerek hareket etseydik KDV indirimlerini bekletir, seçim öncesinde hepsini yüzde 18’den yüzde 8’e indirirdik, olur biterdi” dedi.

MAZOT 1 YTL OLMAZ

Babacan, bu seçimde siyasi partilerin en önemli mesajları arasına giren “mazot 1 YTL” sloganını da değerlendirdi. Dışarıdan dövizle alınan bir ürünün fiyatını indireceğini söyleyen siyasi yaklaşımların gerçekçi olmadığını ifade eden Babacan, “2002 yılında petrol, doğalgaz ve kömür ithalatı 9 milyar dolardı, geçen yıl rakam 29 milyar dolara çıktı. Fiyatlar bu kadar artmışken mazotu 1 YTL’ye indirmek mümkün değil. Bunu söyleyen zihniyet benzine, mazota karne uygulayan zihniyettir. Nüfus cüzdanına ekmek karnesi yazdıran; bakanlığında soğuktan paltoyla oturan; zeytin yağı, margarin kuyruklarına neden olan zihniyettir. Fiyatı indirince vatandaşa yükleneceksin, Hazine’nin imkanlarını emeceksin olmadı para basacaksın. Daha önce bunları yapmışlar şimdi aynısını yapmak istiyorlar” diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious