2007'de turizmden umutluyuz

  • Giriş : 26.10.2006 / 00:00:00

Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, 2007 yılında turizmden umutlu olduklarını belirterek, tanıtım faaliyetlerinin devam ettiğini kaydetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bakan Koç, eşi Şadiye Koç ile birlikte, Altınpark'ta açılan 1. Uluslararası İl İl Anadolu Festivali'ni ziyaret etti. Standları tek gezerek yetkililerden bilgi alan Koç, basın mensuplarının soruları üzerine, Türkiye'de son dönemde iç turizmde önemli miktarda artış olduğunu belirtti. Koç, bayram tatilinde turizm bölgelerinde otellerin tamamının dolu olduğuna işaret ederek, "Bu bayram hiç bir otelimiz boş değildi. Kuşadası'ndan Antalya'ya, Antalya'dan Afyon'a bütün Türkiye doluydu. Tabii bu doluluk oranları bizi de otelcileri de sevindirdi'' dedi.

İç turizme ilginin artmasının yurt dışına çıkışları çok fazla etkilemediğine işaret eden Koç, "Bu şunu gösteriyor, yeni iç turist kazandık. Turizm yatırımcılarının anlayışlı davranmaları iç turizmden yararlanan bir kesim yarattı. Türkiye'de bir iç turizm potansiyeli oluştu bu beni ve tabii ki otelcileri memnun etti'' diye konuştu.

Koç, geçtiğimiz yıl yaşanan kuş gribi, karikatür krizi, Trabzon'da papazın öldürülmesi ve diğer terör olaylarından dolayı sıkıntılı günler yaşadıklarını belirtti. Söz konusu nedenlerden dolayı 2006 yılında turizmde tahmin edilen rakamlara ulaşılamadığını ifade eden Koç, 2007'de bu sıkıntıların yaşanmaması için çalışmaları sürdürdüklerini belirtti. Koç, ''2006 yılı için çok umutlu konuşunca, ağzım da sütten yanınca yoğurdu üfleyerek yiyorum. Şimdiden edindiğimiz izlenim, yapılan bağlantılar, aldığımız rakamlar 2007 için çok umut verici görünüyor. Tabii terör önemli bir hadise. Yoksa bağlantı rakamları çok iyi'' şeklinde konuştu.

Koç, gazetecilerin, gelecek yıl için turist sayısı tahmininde bulunmalarını istemeleri üzerine, ''Rakam söylemem, insan bir kere hata yapar'' şeklinde konuştu. Koç, stantlarda kendisine ikram edilen yiyecekleri geri çevirmedi. Bitlis'in standında kendisine ikram edilen balın büyük olması üzerine Koç, "Ben onu yersem ölürüm" diye espiri yaptı. Memleketi Aydın'ın standından efe elbisesi giyen Bakan Koç, zeybek oynayan Aydınlılar'ı da ilgiyle izledi.

81 ilin standının bulunduğu fuarda, illerin yöresel giyecek, yiyecek, takı ve aksesuarları ile kültürel zenginlikleri sergileniyor. Fuar 29 Ekim tarihine kadar açık kalacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious