'2007'de yeni vergi yok'

'2007'de yeni vergi yok'.7747
  • Giriş : 20.12.2006 / 00:00:00

Gelir İdaresi Başkanvekili Osman Arıoğlu, 2007 yılında yeni vergi olmayacağını belirterek, "Her türlü vergi indirimi konusunda simülasyonlarımızı yaptık. Karar siyasi iradenin" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Fiş toplamanın artık amaca hizmet edemediği için asgari geçim indirimi getirerek işin zahmet kısmını kaldırdıklarını ifade eden Arıoğlu, "Biz artık bütün nakit hareketlerine ulaşan, ekonomiyi tümüyle kavrayan bilgileri kendi veri ambarımızda toplayıp ondan hareketle kayıt dışına yöneliyoruz" dedi.

Gelir politikalarıyla ilgili gündemdeki soruları cevaplayan Arıoğlu, asgari geçim indirimi getirilmesiyle 2007 yılından itibaren fiş toplanmasına son verilmesinin kayıt dışılığı artıracağı yönündeki eleştirilere katılmadığını söyledi. Arıoğlu, vergi iadesi uygulamasının amaca hizmet eder olmaktan çıktığını belirterek, "Modern gelir idarelerinde olduğu gibi biz de artık sadece perakende aşamasındaki fiş ve fatura alışıyla kayıt dışını kontrol etme gibi bir hedefin peşinde değiliz. Biz bütün nakit hareketlerine ulaşan, ekonomiyi tümüyle kavrayan üretim safhalarından başlayan aşamalardaki bilgileri kendi veri ambarımızda toplayıp ondan hareketle kayıt dışına yöneliyoruz. Dolayısıyla artık vergi iadesi kalkması amaca hizmet etmeyen uygulamanın zahmet kısmının kalkmasından ibarettir. Yoksa vatandaşımız ve çalışanımız fiş alma konusunda eskisinden daha dikkatli olacak. Bunu bir vatandaşlık görevi bilincinde olarak devam edeceklerdir" dedi.

"TÜRKİYE'DE KAYITDIŞI YÜZDE 25,5'LERDE"

Kayıt dışılığın azaltılması konusunda her şeyden önce Türkiye'de bir kültür değişiminin olması gerektiğini ifade eden Arıoğlu, "Vergi kaçırmanın maharet olduğu bir ülkeden, vergi kaçırmanın ayıp olduğu bir Türkiye'ye geçmemiz gerekiyor" diyerek, bunun da zaman alacağını söyledi. Arıoğlu, eski dönemde vergi kaçırmanın adeta kahramanlık olarak algılandığını, bu nedenle herkes kendince bir mazeret içerisinde vergi kaçırdığını hatırlatarak, "Vergi kaçıran 'ben vergimi ödersem işletmemi devam ettiremem' diyordu. Çünkü o dönemlerde yüksek enflasyon ve enflasyon muhasebesi yoktu. Yüksek vergi oranları vardı ama bunları dengeleyecek mekanizmalar yoktu. Şimdi iş değişti. Biz enflasyon muhasebesi getirdik. Yüksek enflasyon gündemden kalktı. Türkiye, tek haneli enflasyonun olduğu bir ortama geldi" dedi. Arıoğlu, tüm bunlarla birlikte Gelir İdaresi'nin vergi ambarı, VEDOP-3 gibi teknik altyapıya sahip olduğuna işaret etti.

Arıoğlu, Türkiye'deki kayıt dışılıkla ilgili bir kafa karışıklığı olduğunu, bununda gerçekleri yansıtmayan rakamlardan kaynaklandığı söyledi. Türkiye İstatistik Kurumu'nun 1998 yılından itibaren var olan in put-aut put tablolarından yola çıkarak yaptıkları KDV simülasyonlarından kayıt dışında 2001'den 2005 yılı sonunu kadar nereye geldikleri gözlemlediklerini kaydeden Arıoğlu, "Azalan bir trend ama yavaş bir eğilimle en son yüzde 30'dan yüzde 25,5'lara gerilediğini görüyoruz. Gelir İdaremizin denetim ve teknik altyapısıyla kavrama kapasitesinin güçlenmesi ve vergi kaçırmanın ayıp olduğu bilincinin de yerleşmesi bu oranın daha da azalacaktır" diye konuştu.

"VERGİ İNDİRİMİ TEK BAŞINA KAYITDIŞINI ETKİLEMEZ"

Kurumlar Vergisi'nde yapılan yüzde 10'luk indirimin kayıt dışılığa etkisi olup olmadığını değerlendiren Arıoğlu, "Vergi indirimin kayıt dışılığı başlı başına azaltacağına hiçbir inancımız yoktur. Bu böyle olsaydı bunu 2003 yılında tüm vergileri indirirdik. Biz şunu savunuyoruz ve ona inanıyoruz. Biz toplumdaki tüm mazeretleri almamız gerekiyor. Teknoloji altyapısının ve denetim gücünün güçlenmesi gerekiyor. Eğer bütün bunları beraber yaparken, vergi oranlarını aşağıya indirirseniz elbette ki olumlu sonuç alıyorsunuz. İşte bizde denetimlerle birlikte anlamlı indirimler gerçekleştirmemize rağmen Türkiye gelir hedeflerini gerçekleştirdik" şeklinde konuştu. Arıoğlu, bazı sektörlerde kayıt dışılığının çok yüksek olabileceğini ancak bunun genel kayıt dışılığı yansıtmayacağını belirterek, "Bu sektörlerdeki kayıt dışlık zamanla azalacaktır. Çünkü bugünden yarına olacak bir iş değil. Zamanla artık asgari ücretlinin altında beyan veren işletmeler olmayacaktır" dedi.

Arıoğlu, 2007 yılına ilişkin bir yeni vergi çalışmalarının olmadığını vurguladı. 2004 yılının ikinci yarısından bu zamana kadar hep vergi indirimi yapıldığını hatırlatan Arıoğlu, yeni vergi indirimler konusunda kurum olarak kendilerin her zaman simülasyon yaptıklarını ancak bu konuda kararı siyasi iradenin vereceğini kaydetti. İstihdam üzerindeki yüklerin azaltılması konusunda devam eden çalışmalarının olduğunu ifade eden Arıoğlu, "Bu çalışmalar realize olduğunda kamuoyuyla paylaşacağız" diye konuştu.

"DENETMENLERİMİZ BAYRAMDA DA GÖREV BAŞINDA"

Kurban Bayramı ile yılbaşı gecesinin aynı güne denk gelmesi nedeniyle piyasadaki denetimleri artırdıklarını ifade eden Arıoğlu, özellikle eğlence merkezlerine özel önem vereceklerini kaydetti. Arıoğlu, "Bayramda da bizim denetim elemanlarımız görevde olacak. Dolayısıyla herhangi bir sıkıntılı durumla karşılaşmamak için gidilen eğlence ve tatil yörelerinde belge alışverişine dikkat edilsin" diyerek, işletme ve vatandaşları fiş almaları konusunda uyardı.

Liglerin ara transfer dönemine girmesi nedeniyle kulüplere de uyarılarda bulunan Arıoğlu, "Kulüplerin transfer bilgilerini kendilerinden alıyoruz. Ancak basında çıkan haberleri de sürekli tarıyoruz. Özellikle İstanbul Vergi Dairemiz başta olmak üzere transfer haberleri basından yakından takip edilir. Bunlarla ilgili olarak otomatik araştırmalar yapılır. Böylelikle bize gelen sözleşmelerle basında çıkan haberler sürekli test edilir. Kulüplerimize başarılar diliyorum ama diyorum ki ne olur bizi zor durumda bırakmasınlar çünkü yüzde 15'lik stopajı gerçek bedel üzerinden yapsınlar ki ne kendileri ne de biz üzülmeyelim" şeklinde konuştu. Arıoğlu, kulüplerin vergi borçları ile ilgili olarak, kulüplerin bu borçlarını düzenli ödeme gayreti içerisinde olduklarını söyledi

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious