2007'de enflasyon hedefi yüzde 4

  • Giriş : 03.02.2007 / 00:00:00

Merkez Bankası Başkanı Yılmaz, 2007 yılında enflasyonda nokta hedef olarak yüzde 4 hedefini koyduklarını açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Uşak Ticaret ve Sanayi Odası (UTSO) düzenlemiş olduğu ’2007 Para Politikaları’ konulu konferansa konuşmacı olarak katılan Uşaklı Merkez Bankası Başkanı Yılmaz, 2007 yılında enflasyonda nokta hedef olarak yüzde 4 hedefini koyduklarını açıkladı.

UTSO’nun düzenlemiş olduğu ’2007 Para Politikaları’ konulu konferans için memleketi Uşak’a gelen Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, Oda Tiyatrosunda 2006 yılını değerlendirdi ve 2007 para politikaları konusunda Uşaklı işadamlarına açıklamalarda bulundu. Programa Vali Vekili Haldun Aksalman, Uşak Milletvekilleri Alim Tunç, Ahmet Çağlayan, Osman Coşkunoğlu, Başsavcı Burhan Çobanoğlu, Belediye Başkanı Mesut Apaydın ve diğer daire müdürleri, Türkiye Genç İşadamları Konfederasyonu (TÜGİK) Genel Başkanı Hazim Sesli ve diğer davetliler katıldı.

Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, Merkez Bankası’nın ilk başta sadece Hükümetin likidite ihtiyacını karşılayan bir kurum olarak görüldüğünü daha sonra da enflasyon canavarından kurtulmak için bağımsız olarak kalmasına karar verildiğini söyledi. Alınan kararların yaşanan siyasi krizler nedeniyle kesintiye uğramaması için Merkez Bankası’nın mutlaka bağımsız olması gerektiğini ifade eden Yılmaz, ancak bağımsızlığın tek başına yeterli olmadığını, bağımsızlığın icraatla kazanılabileceğini belirtti. Merkez Bankası’nın temel işlevinin fiyat istikrarını sağlamak ve sürdürmek olduğunu ifade eden Yılmaz, fiyat istikrarı olmadığı zaman ekonomik istikrar olmadığını söyledi. Ekonomik istikrar olmadığı zaman da refah artışı olmadığını dile getiren Yılmaz, "Fiyat istikrarı sağlama görevi 2001 yılından bu yana Merkez Bankası’na verildi. Enflasyon hedeflemesi rejiminde enflasyon hedefini hükümetle beraber belirliyoruz fakat araç seçimi ve uygulaması bize ait. Dört yıl boyunca tüm enflasyon hedeflerine ulaşıldı. 2005 yılında son otuz beş yılın en düşük seviyesine yani yüzde 7,7’lik bir seviyeye indi. Fakat fiyat istikrarını hala sağlayabilmiş değiliz. 2006’da hedefimiz yüzde 5 olmasına rağmen enflasyon yüzde 9,65 olarak gerçekleşti. Bu sapmaya işlenmemiş gıda fiyatlarının artışı, küresel likidite koşullarında ortaya çıkan olumsuzlukları ve ülkemize ilişkin belirsizlikler, ham petrol ve diğer emtia fiyatlarındaki yükselişler neden oldu." dedi.

2007’de enflasyon hedeflerini yüzde 4 olarak açıklayan Yılmaz, "Koşullar bugünkü şekliyle devam ederse, 2007 yılı enflasyonunun yüzde 3,6 - 6,6 arasında gerçekleme ihtimali yüzde 70. Bizim nokta hedefimiz ise yüzde 4. Kendimize yüzde 2 sapma mesafesi koyduk. Eğer bunu gerçekleştiremezsek hesabını vereceğiz. Dalgalı kur rejiminin seçimini hükümet ile birlikte yaptıklarını ifade eden Durmuş Yılmaz, "Rejimin seçimini hükümetle beraber yaptık ama tasarım ve uygulamasını biz yapacağız. Türkiye ekonomisi 19 çeyrektir büyüyor. 2005’in ikinci çeyreğinde yüzde 8,8’lik, üçüncü çeyreğinde yüzde 3’lük bir büyüme sağlamışız. 2001’den bugüne yüzde 41’lik bir reel büyüme gerçekleştirirken, yüzde 7,6’lık bir ortalama büyüme rakamına ulaşmışız." diye konuştu.

Durmuş Yılmaz, konuşması sonrası soruları cevaplandırdı. Düşük kurdan şikayetçi olduklarını belirten Tekstil İşverenleri Sendikası Başkanı Arif Öztan’ın "Tekstil sektörü, 15 milyon kişiyi istihdam ediyor ve 20 Milyar Dolarlık bir ihracat gerçekleştiriyor. Bu ihracatının tamamını da yerel kaynaklardan sağlıyor. Otomobildeki gibi yüzde 85’lik bir ithalat yok. İhracatını yerel kaynaklardan yapan firmaların zararı karşılanıp bu zararın da ithalata dayalı ihracat yapanlara yüklenmesi mümkün olabilir mi?" sorusuna Yılmaz, "Bu uygulama kısa vadeli bir çözüm olabilir fakat, uzun vadede bir faydası olmaz. Uzun vadede çözüm verimliliktir." diyerek cevap verdi.

Vali Yardımcısı Haldun Aksalman’ın "Arjantin’de uygulanan sistem, neden Türkiye’de uygulanarak borcumuz azaltılmıyor?" sorusuna Yılmaz, "Arjantin’de hazine ’İflas ettim’ diye bir açıklama yaptı. Bankalar taşlandı, halk ayaklandı. Alacaklı kuruluşlar da hiç alamamaktan belli bir indirim yaparak ve kolaylık sağlayarak borcu tahsil etme yoluna gittiler. Fakat bunun Türkiye’de uygulanması mümkün değil. Halkımız buna razı olmaz. Böyle bir hile ile borç azaltmak akıllıca değil." sözleriyle cevap verdi.

"Kamuoyunda enflasyon rakamına karşı güvensizlik var, gıda maddelerinin oranı enflasyon sepetinin gösterdiği yüzde 28’den daha fazla gözüküyor. Enflasyon rakamının yükseltilmesi gerekmez mi?" diye soru soran İl Defterdarı Refik Çimen’e Yılmaz’ın cevabı şu şekilde oldu: "Enflasyon oranını Merkez Bankası değil, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) yapıyor. TÜİK, ülke genelinde 25 bin örnek aile seçiyor ve bu aileleri bir yıl boyunca takip ediyor. Bu ailelerin harcamalarına göre enflasyon sepetini belirliyor. Aileler gıdaya, eğlenceye, giyime, sağlığa harcama yapmışlar, bunun ortalamasını alıyor. Yine kira artışlarının da enflasyona etkisini hesaplama şekli dünyada netleştirilmiş değil. Kirada duran vatandaşlarla kendi evinde duran kişilere göre enflasyon oranı değişebiliyor."

Enflasyon rakamına göre bankaların krediden istediği yıllık faiz oranın yüksek olduğunu ve bu sitemin de bankacılar lehine olduğunu savunan Sanayici Mehmet Uluçay, "Sanayicinin en büyük sorunu finansman, bu finansmanı da sağlamak için de kredi kullanıyor. Enflasyon rakamı yüzde 9,5 olarak ifade edilirken bankaların krediden istediği yıllık faiz yüzde 22,5’u geçiyor. Bu adaletsiz değil mi?" sorusuna Yılmaz, "Kredide gerçek faize bakmak lazım. Gerçek faiz yüzde 17’ler seviyesinde, bu da ortalamayla yüzde 11’lere düşüyor. Ayrıca piyasada kredi açlığı var. Faizleri çok fazla düşürürseniz, krediler çok fazla bir şekilde artacak, bu da enflasyonu yükseltecektir." diyerek cevap verdi.

Konferansın ardından Uşak Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İsmail Karaman ve Meclis Başkanı Halil Ağaoğlu Durmuş Yılmaz’a el dokuması kilim ve el yapımı porselen takımı hediye etti. Dunmuş Yılmaz konferans verdiği memleketinde bol bol hemşerileriyle sohbet etti ve hal hatır sordu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious