2008 Başkanlık Seçimi Gafları

2008 Başkanlık Seçimi Gafları.11505
  • Giriş : 10.08.2008 / 11:50:00

ABD'de Kasım ayında yapılacak başkanlık seçimleri için zaman giderek daralırken, seçim kampanyaları sürecinde yapılan gaflar 2008 başkanlık yarışının unutulmazları arasında yerini alıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Time dergisinin internet sitesinde derlenen "2008 Başkanlık Seçimi Gafları", dil sürçmelerinin yanı sıra bir bölümü adayların kampanya yetkilileri tarafından daha sonra düzeltilen çeşitli tarihi, coğrafi ve rakamsal hataları bir araya getiriyor.

Cumhuriyetçi Parti'nin başkan adaylığını garantileyen John McCain, Pakistan ile Irak'ı sınır komşusu yapıp Çekoslovakya'yı 15 yıl sonra yeniden birleştirirken, Demokrat Parti'nin başkan adayı Barack Obama, gerçekte Sovyet askerlerinin kurtardığı Aushwitz'i "kurtaran Amerikalıların arasında" amcasının da olduğunu; aslında 12 kişinin öldüğü Kansas'taki hortumda ise 10 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi.

Demokrat Parti adaylığını Obama'ya kaptıran eski first lady Hillary Clinton da medyayı günlerce meşgul eden "Bosna-Hersek'e pusu ateşi altında indiği" iddiasını bu süre zarfında ortaya attı.

"Yetişkin olmamdan bu yana ilk kez ülkemle gerçekten gurur duydum" diyen Barack Obama'nın eşi Michelle Obama'nın bu sözleri de tartışma yarattı. Yeni first lady adayı, daha sonra bir açıklama yaparak bu sözlerle "ülkesindeki artan siyasi katılımı" kastettiğini belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*