2008 Nobel ödülü için adaylar belli oldu

2008 Nobel ödülü için adaylar belli oldu.15096
  • Giriş : 13.02.2008 / 23:37:00

PEN Türkiye Merkezi, Nobel Edebiyat Komitesi"nin daveti üzerine, ülkemizden Yaşar Kemal, Leyla Erbil ve İlhan Berk"i 2008 Nobel Edebiyat Ödülü için aday gösterdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İlhan Berk, Türkiye"nin Nobel Edebiyat Ödülü adaylığının Fazıl Hüsnü Dağlarca"nın hakkı olduğunu belirtirken, Leyla Erbil, Yaşar Kemal gibi büyük bir anlatı ustası ve İlhan Berk gibi şiirin ufkunu açmış bir edebiyatçıyla birlikte böyle bir ödüle aday gösterilmekten kıvanç duyduğunu bildirdi.

Tuhaf Bir Kadın adlı öykü kitabı TEDA projesi kapsamında Almancaya çevrilen Leyla Erbil, “Halen Kültür Bakanlığı"nın tavsiye listesinde olmamama ve Batı"da yeterince tanınmamama rağmen; 2004 yılından sonra bu yıl da ödüle aday gösterilmem çok sevindirici. Ne var ki, ödülü hiçbirimizin kazanamayacağını düşünüyorum,” diye ekledi.

Yaşar Kemal bugüne değin Nobel Edebiyat Ödülü"ne birçok kez aday gösterildi ve başta İnce Memet olmak üzere hemen hemen tüm yapıtları birçok yabancı dile çevrildi. Türk şiirinin yaşayan en büyük ustalarından İlhan Berk"in ise üç kitabı geçtiğimiz yıllarda Amerika ve İspanya"da yayımlandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious