2008 Olimpiyatları bilet satışları başladı

  • Giriş : 15.04.2007 / 00:00:00

2008 yılında Pekin'de yapılacak olimpiyatların biletlerinin satışına bugün resmen başlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Pekin Olimpiyat Oyunları Organizasyon Komitesi (BOCOG) Genel Sekreteri ve Başkan Yardımcısı Wang Wei, Pekin'de düzenlenen basın toplantısında satışların resmen başlaması dolayısıyla büyük mutluluk duyduğunu ve satışların adaletli bir biçimde olacağını söyledi.

Çin'de yaşayan yabancılar ile Çin vatandaşlarının, komitenin, biletler için açtığı http://www.tickets.beijing2008.cn resmi web sitesine bilet satın almak için internetten başvuruda bulunabileceklerini kaydedildi. Çinliler, ayrıca bilet satın almak için Bank of China veya komiteye telefonla da başvurabilecek.

Komite biletlerdeki sahteciliğin önlenmesi için de ileri teknoloji kullanıldığını ve her bir biletin bir kişiye ait olduğunu gösterdiğini açıkladı. Bilet transferlerinin de mümkün olduğu ve bunun sadece yapılacak başvuru ile ismin değiştirilmesi sayesinde mümkün olduğu bildirildi.

-BİLETLERİN YÜZDE 60'I ÇİNLİLERE-

Organizasyon komitesinin bilet satışları bolüm başkanı Rong Jun, biletlerin yaklaşık yüzde 60'ının Çin'de oturanlara, yüzde 25'inin de Çin dışındakilere ayrıldığını söyledi. Rong, geriye kalanların ise eğitim programı için okullara ve genç atletlere ayrıldığını belirtti.

Biletlerin yurtdışındakilere satımının ise bu ülkelerin kendi olimpiyat komiteleri ve acenteleri aracılığı ile yapılacağı kaydedildi.

Kuş Yuvası adı verilen ulusal stadyumda yapılacak ve 2 hafta sürecek olimpiyatların açılış töreni için 60 bin bilet satılacak. Çinliler için ayrılan yüzde 40 oranındaki biletler konusunda ise katılımın daha fazla olması için her kişi 8 Ağustos'taki açılış ve 24 Ağustos'taki kapanış töreni için ancak 1 bilet satın alabilecek.

Talebe göre büyük spor dallarındaki her bir müsabaka için bir kişi ancak 2 bilet, diğer dallar için ise 3 yada 4 bilet satın alabilecek.

-FİYATLAR UCUZ TUTULDU-

Katılımın çok olması için bilet fiyatları ucuz tutuldu. Buna göre en pahalı bilet açılış töreni için ve fiyatı 5 bin yuan (646 dolar), bu törendeki en ucuz bilet ise 200 yuan (25,8 dolar). Kapanış töreni biletleri de 3 bin yuan (388 dolar) ile 150 yuan (19,4 dolar) arasında değişiyor.

Erkekler Basketbol final maçının bileti en pahalı olmak üzere müsabakalardaki bilet fiyatları 1000 yuan (129,3 dolar) ile 30 yuan (3,88 dolar) arasında belirlendi.

BOCOG'un açıklamasında olimpiyatlara her kesimden Çinli vatandaşların katılımını sağlamak amacıyla biletlerin yüzde 58'inin fiyatının 100 Yuan (12,75 dolar) olacağını ve 7 milyon olan toplam bilet sayısının yarıdan fazlasının yerli taraftarlar tarafından alınacağını belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious