2008 Paralimpik Olimpiyatları bitti

2008 Paralimpik Olimpiyatları bitti.6943
  • Giriş : 17.09.2008 / 20:14:00

Çin'in başkenti Pekin'de düzenlenen Paralimpik Oyunları muhteşem kapanış töreniyle sona ererken, Türkiye 1 altın, 1 bronz madalyayla 50. oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

11 gün süren ve 147 ülkeden 4 bini aşkın engelli sporcunun katıldığı oyunların kapanış töreni Pekin'deki ''Kuş Yuvası'' olarak adlandırılan Ulusal Stadyum'da yapıldı. Törene Çin Devlet Başkanı Hu Jintao, Uluslararası Paralimpik Komitesi Başkanı Philip Craven, Pekin Olimpiyat Oyunları Organizasyon Komitesi Başkanı Başkanı Liu Qi, Uluslararası Olimpiyat Komitesi Başkanı Jacques Rogge ile yaklaşık 20 ülkenin devlet ve hükümet liderleri katıldı. Ana teması ''Aş, Kaynaş ve Paylaş'' olarak belirlenen oyunların kapanışında Türk bayrağını stadda Türk atıcı Korhan Yamaç taşıdı.

Tören başlarken stadın üstünden plastik kırmızı güller yağdı ve yarışların yapıldığı zemini kapladı. Ardından maraton yarışmasında madalya töreni yapıldı. Maratonda Türkiye'yi temsil eden Kemal Özdemir, finalde 13 atlet arasında yarışmayı 3:11:12'lik derecesiyle son sırada tamamladı.

Liu Qi, törendeki ''Kokulu Dağ'ın Kızıl Yapraklarıyla Sunulan Dilekler'' başlıklı bir konuşmasında, oyunlar sayesinde Pekin'de engelsiz bir ortam oluşturulduğunu, engelliler ile sağlıklı insanların gönülleri arasında engelsiz bir köprü kurulduğunu dile getirdi. Ardından tekerlekli sandalyede oturan Uluslararası Paralimpik Komitesi Başkanı Philip Craven, ''Geleceğe Gönderilen Mektup'' başlıklı bir konuşma yaptı. Çin'e teşekkür eden ve bugüne kadar yapılan Paralimpik Oyunları'nın en güzeline şahit olduğunu anlatan Craven, Paralimpik Oyunları'nın, Olimpiyat Oyunları'yla aynı güzellikte geçtiğini belirtti. Craven, Çinli düşünür Konfüçyüs'ün bir sözünü söylerken, staddan büyük alkış aldı.

Konuşmaların ardından Uluslararası Paralimpik Komitesi'nin bayrağı, törenle Pekin Belediye Başkanı Guo Jinlong tarafından Komite Başkanı Craven'e, ardından 2012 Paralimpik Oyunları'na evsahipliği yapacak Londra'nın Belediye Başkanı Boris Johnson'a teslim edildi.

-ÇİN 89 ALTIN ALDI-

8-24 Ağustos tarihlerinde yapılan 2008 Pekin Olimpiyatları'nda madalya sıralamasında birinci olan Çin, bu oyunlarda da 89 altın, 70 gümüş ve 52 bronz olmak üzere toplam 211 madalyayla ilk sırada aldı. 20 dalda 471 altın madalyanın paylaşıldığı oyunlarda ikinciliği 42 altın, 29 gümüş, 31 bronz ve toplamda da 102 madalyayla İngiltere, üçüncülüğü de 36 altın, 35 gümüş, 28 bronz ve toplamda da 99 madalyayla ABD kazandı.

Oyunlara 16 sporcuyla katılan Türkiye de 1 altın ve 1 bronz madalyayla 50. sırayı Tayvan ile paylaştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*