2008 Satranç şampiyonası Gaziantep'te

2008 Satranç şampiyonası Gaziantep'te.11890
  • Giriş : 02.08.2008 / 12:24:00

Gaziantep'te yapılacak olan 2008 Dünya gençler satranç şampiyonasına 60 ülkeden toplam 195 sporcu katılacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

3 Ağustos'ta başlayıp 15 Ağustos'ta sona erecek olan şampiyonaya 195 sporcunun yanı sıra 19 refakatçi, 30 antrenör, 13 delege ve 8 hakem katılacak.

20 yaş altı sporcuların katılacağı turnuva kapsamında açılış töreni yarın akşam gerçekleştirilecek.

Turnuva maçılarının olmadığı 9 Ağustos'ta sporcular Gaziantep Arkeoloji Müzesi, Dülük Antik Kenti ve Zeugma'yı gezecek.

Şehitkamil Belediyesi Atatürk Spor ve Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilecek turnuvaya Kübra Öztürk ve Betül Cemre Yıldız gibi satranç şampiyonları da katılacak. Ayrıca Türkiye İş Bankası Atatürk Uluslararası Kadın Ustalar Satranç Turnuvası'nda birinci olan Çinli sporcu Hou Yifan da turnuvada genel kategoride yarışacak.

Şampiyona, bayanlar ve genel kategoride gerçekleştirilecek. Türkiye Satranç Federasyonu ve Şehitkamil Belediyesi işbirliğiyle yapılacak turnuvada Parimarjan Negi, Wesley So gibi satrancın ''yeni, harika çocukları'' da katılıyor.

Dünya Gençler Satranç Şampiyonası 2005'te de İstanbul'da yapılmıştı. 58 ülkeden 300'e yakın oyuncunun katıldığı şampiyonada, erkeklerde birinciliği Azerbaycan'dan Shakhriyar Mamedyarov, ikinciliği Macaristan'dan Ferenc Berkes, üçüncülüğü de Rusya'dan Evgeny Alekseev elde etmişti.

Bayanlarda ise Alman Elisabeth Paehtz birinci, Çinli Xiaobing Gu ikinci, Polonyalı Beata Kadziolka ise üçüncü olmuştu.

Şehitkamil Belediye Başkanı Metin Özkarslı, yaptığı açıklamada, şampiyona için kente gelen sporcuları en iyi şekilde ağırlayacaklarını söyledi. Müsabakaların dostluk ve centilmenlik içerisinde geçmesini eden Özkarslı, böyle bir organizasyona evsahipliği yapmaktan mutluluk duyduklarını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*