2008'de 24 bin öğretmen atanacak

2008'de 24 bin öğretmen atanacak.11011
  • Giriş : 29.04.2008 / 18:14:00

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, bu yıl içinde 24 bin öğretmen ataması daha yapacaklarını bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliğince (TÇMB) Küçükbakkalköy'de yaptırılacak TÇMB Çimento Yapı Meslek Lisesinin temel atma töreninde konuşan Çelik, Türkiye'de ilk kez kurulacak çimento yapı lisesini yaptıran birlik yöneticilerine teşekkür etti.

Çelik, 20 milyon öğrencinin bulunduğu Türkiye'de, 0-14 yaş grubunun toplam nüfusun yüzde 28'ini, 34 yaş altı nüfusun da genel nüfusun yüzde 63'ünü oluşturduğunu ifade etti.

''İnsan kaynağımız, en büyük zenginliğimiz ve sermayemizdir'' diyen Çelik, genç nüfusun iyi eğitilmesi durumunda ''21'inci yüzyılın Türkiye'nin yüzyılı'' olacağını kaydetti.

Hükümetin, eğitimi, en öncelikli mesele olarak ele aldığını kaydeden Bakan Çelik, son 5-6 yıldır bütçeden en büyük payın eğitime ayrıldığını, ancak nüfusun fazlalığı nedeniyle arzulanan payın eğitime ulaşmadığını, bu nedenle ''Eğitime Destek Kampanyası'' düzenlediklerini anlattı.

Çelik, ''Mayıs ayı içinde 9 tane daha devlet üniversitesi, peşinden de 10 tane vakıf üniversitesi olmak üzere, Türkiye'de 2008 sonuna kadar üniversite sayısı 135-140 üniversite olabilir'' diye konuştu.

Geçmişte ilkokul mezunlarının bile öğretmenlik yapabildiğini, şimdi ise üniversite bitirmeyenlerin öğretmenliğe kabul edilmediğini ifade eden Çelik, ''2008 yılı içinde 24 bin öğretmen ataması daha yapacağız'' dedi.

Devlette iş imkanının artık daraldığını ve gençlerin meslek liselerine yönelmeleri gerektiğini vurgulayan Çelik, herkesin ''beyaz yakalı'' olmak istediğini, ancak işleri de birilerinin yapması gerektiğini dile getirdi.

Bakanlığı için mesleki ve teknik eğitimin öncelikli konu olduğuna da işaret eden Çelik, son dönemde mesleki eğitimde okullaşma oranının yüzde 27'den 37'ye çıktığını kaydetti.

Bakan Çelik, ''Üniversiteye girişte katsayıda yapılan haksızlığa rağmen mesleki eğitim her geçen gün iyiye gidiyor'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious