"2008'de kredi faizleri yükselecek"

  • Giriş : 23.11.2007 / 15:31:00

Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen, yurtdışında yaşanan likidite ve kredi sıkışıklığının Türkiye'ye etkileri konusunda konuştu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Özen, Eren Enerji'nin yapacağı yatırım için Garanti Bankası ve İş Bankası'ndan sağlanan 850 milyon dolarlık kredi anlaşmasının imzalandığı basın toplantısının ardından gazetecilerin ekonomik gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Bir soru üzerine yurtdışındaki mortgage krizinin Türkiye'de de mortgage krizi olarak gerçekleşmeyeceğini söyleyen Özen, "Yurtdışında yaşanan likidite, kredi sıkışıklığının bize etkileri ne olacak diye bakarsanız, 2008 yılında maliyetlerin artması yönünde olacak. Kredi faizleri artacak" diye konuştu.

Yıl sonuna doğru bankaların risk azalttığını, bunun da kredi veya bono maliyetlerini yukarıya çektiğini kaydeden Özen, bunun 2008'e yansıyacağını ifade etti.

"Bütçede tehdit olarak gördüğüm bir unsur yok"

Türkiye'nin bütçe hedefine ilişkin bir soru üzerine de Özen, bu konuda alınan tedbirleri yerinde bulduğunu, geciktirilmiş bazı zamların yapılması durumunda açıklanan bütçenin son derece ikna edici olduğunu ifade etti.

Yüzde 5.5 faizdışı fazla hedefinin tutacağını, bütçe açığının ise yüzde 2.5-3'ün altında olacağını aktaran Özen, bütçede gerek gider gerekse gelir tarafında tehdit gördüğü bir unsur bulunmadığını belirtti.

Ergun Özen, kredilerle ilgili bir soru üzerine ise Türk bankacılık sektörünün 2007'deki borçlanmasının büyük çoğunluğunu yılın ilk yarısı veya ağustostan önce tamamladığını, yurtdışı piyasalardaki çalkantının ise ağustostan sonra arttığını belirtti.

Özen, "Bu, 2008'de fiyatlamaya yansıyacak. Ben sendikasyon kredileri tutarında bir azalma olacağını düşünmüyorum. Mühim olan sermaye piyasası işlemlerimize ne kadar yansıyacağı. Uzun vadede yatırımları finanse etmek için sermaye piyasalarından pasif yaratıyoruz. Onlarda biraz miktar azalması, ciddi maliyet artışları olabilir. Ama 2008'de bunun da altından kalkacağımızı düşünüyorum. 2008 yılında Türk bankacılık sektöründe böyle bir kredi daralması beklemiyorum. Sermaye piyasalarından ben uzun vadede (pasif) bulacağımızı düşünüyorum. Eskiden belki 600 milyon dolar olarak aldığımız işleri 400 milyon dolar olarak alacağız. Daha pahalıya alacağız, ama alacağız" dedi.

"Yurtdışında likidite var, yer yarılıp da kaybolmaz"

Bu konuda en kötü unsurun yurtdışı piyasalardaki belirsizlik olduğuna dikkat çeken Özen, bunun belki 2008 1'inci çeyreğindeki rakamlara da yansıyabileceğini, ama 1'inci çeyrek itibariyle bankaların durumlarının ikna edici olacağını ve belirsizliğin ortadan kalkacağını ifade etti.

Bu süreçten sonra bir problem yaşanacağını düşünmediğini dile getiren Özen, "Yurtdışında likidite var, yer yarılıp da kaybolmaz. Bu, belirsizliğin azalmasıyla alakalı bir şeydir. Belirsizliğin azalması her geçen gün lehimizedir" görüşünü aktardı.

"2008'de dolar kuru 1.25-1.40 aralığında olabilir"

Önümüzdeki yıla dair dolar kuru tahmininin ne olduğu sorusuna ise Özen, "2008'de 1.25 - 1.40 arasında gelişeceğini düşünüyorum. Türkiye sıkı para ve maliye politikalarına devam ederse döviz arzı sürecektir. Onun için YTL hala kıymetli kalmaya devam edecektir" yanıtını verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious