2009 bütçesi TBMM'de kabul edildi

2009 bütçesi TBMM'de kabul edildi.36422
  • Giriş : 27.12.2008 / 23:55:00
  • Güncelleme : 27.12.2008 / 23:41:17

Meclisin bütçe maratonu, yaklaşık 2 ay süren görüşmelerle tamamlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, 3 Kasımda görüşmelerine başlanan 2009 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı, 16 Aralıkta TBMM Genel Kuruluna indi.

Genel Kurulda, aralıksız 12 gün ve günde yaklaşık 12 saat süren mesainin ardından bütçe, bugün yapılan açık oylamayla kabul edildi. Bütçe, 117 ret oyuna karşılık, 324 oyla Meclis'ten geçti.

Son günde görüşmeleri baştan sona izleyen tek lider MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli oldu. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise AK Parti Grubu adına konuşmanın başlamasıyla Genel Kurul Salonuna geldi.

Bütçe üzerinde, Genel Kuruldaki görüşmelerde ilk gün konuşan liderler, bütçenin son gününde konuşmamayı tercih etti.

Bütçe görüşmeleri sırasında Plan ve Bütçe Komisyonu ile Genel Kurulda gergin anlar yaşandı. Plan ve Bütçe Komisyonunda, CHP'li üyelerin, RTÜK Başkanı Zahid Akman'ın komisyonda bulunmasına tepki göstermesi üzerine, AK Parti'li Altan Karapaşaoğlu, CHP'li Gürol Ergin'in üzerine yürüdü. Milletvekillerinin araya girmesi üzerine Karapaşaoğlu, salondan çıkarıldı.

Genel Kurulda da bütçe görüşmelerinde sona yaklaşılırken sinirler gerildi. Tasarının maddelerinin ele alındığı dünkü birleşimde, DTP Muş Milletvekili Sırrı Sakık'ın, CHP Malatya Milletvekili Mevlüt Aslanoğlu'na yumruk atması Genel Kurulda tansiyonu yükseltti. Sakık, olaydan sonra CHP Grubunu ziyaret ederek Aslanoğlu'ndan özür diledi.

KÜRSÜDE DEVE MAKETİ

Milletvekilleri konuşmalarını, kürsüden gösterdikleri bazı materyallerle de destekledi.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın, bütçenin tümü üzerinde, ekonomik verilere ilişkin grafiklerine, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da grafikle yanıt verdi.

CHP Burdur Milletvekili Ramazan Kerim Özkan da tarım ve hayvancılığın sorunlarını, kürsünün üzerine koyduğu, deve, koç, koyun, inek, keçi, horoz, manda maketleriyle dile getirdi.

DTP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan da Hükümetin sosyal yardım politikalarını, kömür ve makarna göstererek eleştirdi ve ''Batsın bu dünya'' dedi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, bütçenin kabul edilmesinin ardından, millete hayırlı olması dileğinde bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*