2009 orman tedbirleri şimdiden tamam

2009 orman tedbirleri şimdiden tamam.14845
  • Giriş : 31.01.2009 / 12:03:00

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, yangına dayanıklı orman oluşturacaklarını belirterek, 2009 yılında bir problem olmamasını temenni ettiklerini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik


Eroğlu, bazı açılışı ve toplantılara katılmak üzere geldiği Adıyaman'da, AA muhabirine yaptığı açıklamada, orman yangınları konusunda 2009 yılı için gerekli tedbirleri aldıklarını bildirdi.

Bakan Eroğlu, bu tedbirler çerçevesinde kiralanan helikopter sayısını 20'ye çıkardıklarını, 2009 yılında helikopter ve uçak için gerekli ihalelerin tamamlandığını belirtti.

Geçen yıl, özellikle kara yoluyla talep edilen ekipmanları, iş makinelerinin elemanlarını çoğalttıklarını dile getiren Veysel Eroğlu, ocak ayı başında Ankara'da orman yangınlarıyla ilgili 1. sempozyumu gerçekleştirdiklerini, burada tecrübeli arkadaşların çok güzel fikirler bildirdiklerini ifade etti.

Çevre ve Orman Bakanı Eroğlu, ''Aynı zamanda, geçen sene Antalya yangınında yanan alanları ağaçlandırdık. Özellikle, yangına dayanıklı ağaçlarla ormanlarda yeni bir sistem oluşturduk. Yangına dayanıklı orman oluşturacağız. 2009 yılında inşallah bir problem olmayacak'' dedi.

-4 UÇAK, 12 TANE HELİKOPTER KİRALANDI-

Dünyada yangınların önüne geçmenin mümkün olmayacağını vurgulayan Bakan Eroğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

''Yıldırım düşmeleri, elektrik ya da insanların anız yakması gibi çeşitli sebeplerle yangınlar meydana geliyor. Mühim olan kısa zamanda meydana gelen yangını söndürmektir. Yangına müdahale süresi de 1 saat 15 dakikadır. 4 uçak, 12 tanede helikopter kiralandı. Şu anda 20'ye yakın helikopterimiz var. Yanan alanlarla ilgili hemen ağaçlandırma yapıyoruz. Anız yangınlarına karşı bütün valilerimizi de uyardık. Bunlara dikkat edilmesi gerekiyor. Vatandaşların da aynı şekilde dikkatli davranması gerekiyor.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*