'2009 yılı borsa için atılım yılı olacak!'

'2009 yılı borsa için atılım yılı olacak!'.8992
  • Giriş : 06.01.2009 / 11:20:00

Erkan, İMKB’de 2008 yılında düşüşün TL bazında yüzde 51, dolar bazında ise yüzde 62.5 civarında olduğunu belirterek 2009 yılına ilişkin beklentilerini şöyle açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik


İMKB Başkanı Hüseyin Erkan, hisse senedi piyasasında fiyatların ne kadar ucuzladığını gösteren fiyat/kazanç oranı açısından İstanbul borsasında tarihin en düşük seviyelerine inildiğini ve yabancıların da önemsediği bu temel veriye bağlı olarak 2009'da İMKB'de yükseliş beklediğini söyledi.

Erkan, İMKB'de 2008 yılında düşüşün TL bazında yüzde 51, dolar bazında ise yüzde 62.5 civarında olduğunu belirterek 2009 yılına ilişkin beklentilerini şöyle açıkladı: 'Bu kadar düşüş öngörmüyorum ve olacağını da tahmin etmiyorum. Zaten fiyat/kazanç oranlarında tarihin en düşük noktasına gelmiş durumdayız. Yani bizde fiyat kazanç oranları (bu zamana kadar) aşağı yukarı 13-15 ortalama ile giderken şu anda 4.8 civarında. Dünya ortalaması gelişen piyasalarda 7.5 civarında, gelişmiş piyasalarda ise 9 ile 10 arasında. Dolayısıyla biz hepsinden daha düşük bir rakama geldik. Bu demektir ki Türkiye'de temel verilere göre fazla satış olmuş. Bu 4.8 oranı İMKB'nin tarihindeki en düşük ortalama.' Fiyat/kazanç oranının ciddi bir temel ve cazip bir veri olduğunu belirten Erkan, bu oranın düşük olmasının alım fırsatı yaratacağını söyledi. Erkan 'Bunu gören yabancı da Türkiye'den çıkmış değil, zaten çok fazla da net çıkış olmadı. Hisse senedi piyasasında yüzde 71 civarında en yüksek noktada yabancı ağırlığı varken, şu anda yabancı oranı yüzde 67 civarında. Dolayısıyla yabancı, Türkiye'ye güveniyor ve bu temel verilere güvendiği için Türkiye'den çıkmıyor. Global krizdeki düzelmenin ardından Türkiye'deki iyileşmenin daha iyi olacağını düşündükleri için Türkiye'den de çıkmıyorlar. Satıcı geliyor ama alıcı da geliyor' dedi.

KRİZİN SONU

HÜSEYİN Erkan şunları söyledi: 'Bu kadar düşüşün ardından mutlaka bir yükseliş gelecektir. Piyasalar inişli çıkışlıdır. Ben artık krizin sonuna yaklaşıldığı düşüncesindeyim. Çünkü tüm dünyada tedbirler alınmaya başlandı. Bunların devreye girmesiyle sonuçları da bir kaç ay içinde görülecektir. Bu beklentiyle sermaye piyasaları da yavaş yavaş düzelmeye başladı.' REUTERS

Halka arz hemen artmaz

HÜSEYİN Erkan, halka arzlarla ilgili olarak 2001'den beri sıkıntı yaşandığını belirterek '90'lı yıllarda yılda ortalama 25 şirket halka açılırken 2001'den bu yana ortalama 6'ya düştü ve geçtiğimiz yıl 2 firma halka arz oldu' dedi. Erkan, 'Halka arzların 2009'da hemen hızlanacağını tahmin etmiyoruz, olsa olsa ikinci yarıdan sonra şirketlerin geleceğini tahmin ediyoruz' dedi.

Star

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*