'2009'da darbe yapılacaktı' iddiası

'2009'da darbe yapılacaktı' iddiası.20482
  • Giriş : 28.01.2008 / 15:50:00
  • Güncelleme : 28.01.2008 / 16:18:54

28 kişinin tutuklandığı Ergenekon soruşturmasını değerlendiren Araştırmacı Murat Belge, örgütün 2009'da planlanan darbenin bir parçası olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Darbenin '12 Eylül'den beter' olacağını dile getiren Belge, ilginç iddialarda bulundu. Darbede 12 Eylül'den farklı olarak Yasin Hayaller, O.S'ler olacağını hatırlatan Murat Belge, "Sıkıyönetim üsteğmeni gibi 'Giyinin, Selimiye'ye gidiyoruz.' demeyeceklerdi. Evinizin kapısını kırıp içeride kim varsa temizleyeceklerdi." dedi.

Taraf Gazetesi yazarı Neşe Düzel'in sorularını cevaplayan Murat Belge, Ergenekon çetesine ait tespitlerde bulundu. Çetenin de içinde yer aldığı darbe planında kıyamet gibi kan akacağına dikkat çeken Belge, "Linçler yaşanacaktı. Dört beş gün sonra Ordu kardeş kavgasına son vermek üzere bu kanı durdurmuş olacaktı. Ama Ordu bu saldırıları durduruncaya kadar, istenmeyen unsurlar zaten temizlenmiş olacaktı." diye konuştu. Şimdiki Genelkurmay başkanının Ağustos 2008'de emekli olduğunu hatırlatan Belge, darbecilerin dayandığı, güvendiği bir şeylerin olduğunu ve buna göre hareket ettiklerini iddia etti: "Devlet herhalde Ergenekon çetesinin halen görevdeki uzantılarını emekli ederek tasfiye edecektir." Bugün derin devletin MİT değil JİTEM olduğunu belirten Belge, bu teşkilatı kurduğunu söyleyen o emekli generalin ancak 10 yıl sonra tutuklandığının altını çizdi: "10 yıl içinde kaç cesetten sonra bu oldu? O cesetleri saymak lazım."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious