2009'da kesin konuşulacak 10 şey

2009'da kesin konuşulacak 10 şey.21363
  • Giriş : 01.01.2009 / 10:48:00

Yazar Nagehan Alçı, 2009 senesinde konuşulması kuvvetle muhtemel olan tartışmaları 10 madde halinde saymış.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

1) Özür diliyorum: 1915 olaylarıyla ilgili başlatılan Ermenilerden özür dileme kampanyasından önce, işkencede öldürülen Engin Çeber için devlet, ilk kez özür diledi. Kültür Bakanı Günay, Alevilerden, DTP'den Ahmet Türk, Süryanilerden özür diledi... Bu gidişle 2009 özür yılı olacak.

2) İlişkimiz boyut değiştirdi: Magazin âleminde 'Seviyeli bir ilişkimiz var' sloganının yerini 'ilişkimiz boyut değiştirdi' aldı bile. Arkadaşlıktan sevgililiğe terfi edenler uzaysal kavramlar kullanmaya dikkat edecek. Bakınız: 1001 Gece'nin geç âşıkları.

3) Vallahi teğet geçti: Türkiye ekonomisi 2009'u hafif sıyrıklarla atlatırsa, Başbakan'ın 'kriz bize teğet geçti' sözü baştacı edilecek. Eğer işler sarpa sararsa teğet sözcüğü bu defa ironik şekilde kullanılacak. İşlerini kapatan, işsiz kalan, paraya sıkışanlar gündelik konuşmalarında 'Hamdolsun, teğet geçti' diye dalgalarını geçecek.

4) Büyük birader: İngiliz hükümeti, herkesin telefon konuşmaları, e-mailleri ve internet kullanımını takip eden bir iletişim data bankasını devreye sokmaya hazırlanıyor. Böylece iletişim trafiği, özel sektöre devredilecek. Bu durum herkeste 'dinleniyorum, izleniyorum' paranoyasını fitilleyecek.

5) Serdar Turgut taşınacak.

6) Fazlı geri çekilme: Barak Obama'nın Başkanlık görevini devralmasıyla Irak'taki ABD askerinin çekilmesini konuşacağız. Bu operasyon öyle hop diye olmayacak, bu yüzden 'fazlı geri çekilme' lafını bol bol duyacağız.

7) Mahalle kavgası: Mahalle baskısının yerini, mahalle kavgası alacak. Kavga konusu ise yine mahalle baskısı olacak. Hangi mahallede kime, nasıl baskı yapılmış, hangi araştırma şirketi baskıyı belgelemiş, kavga sürecek... Adı üstüne mahalle kavgası bu, her tarafından lümpenlik akacak.

8) Şişelenmiş su: Biz arsenikli suyu konuşup, barajlarda ne kadar su kaldığını hesaplamaya çalışırken Batı'da çevre dostu su şişesi kullanmayan ayıplanacak. Temiz enerji hareketinde Exxon nasıl düşman edildiyse, 2009'da da şişe su satan Perrier hedef seçilecek. Hatta ABD'de şişelenmiş suyun tümden yasaklanması gündeme gelecek.

9) Dijital gazetecilik: Global krizin fena vurduğu gazeteler, dijital yayıncılığa ağırlık verecek. Gelmiş geçmiş tekno-becerisi en yüksek (tech-savvy) politikacı Obama, elinde elektronik gazeteyle Beyaz Saray'da dolaşırken görüntülenecek. Medya, yazılı basının ve 'dijital dağıtımın' geleceğini tartışacak, blogcularla gazeteciler haber için kapışacak. Bizde ise 'yandaş-merkez medya' tartışmasının ötesine gidilmeyecek.

10) Kara delik Ergenekon: Davayla ilgili haberler kimi zaman flaş muamelesi görse de giderek daha az ilgiye mazhar olacak. İşler iyice çetrefilleşecek, içinden çıkılmaz hal alacak... Tuncay Güney'in lüle lüle saçları moda olmayacak.

AKŞAM

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*