2009'da krize veda etmek dileğiyle

2009'da krize veda etmek dileğiyle.15549
  • Giriş : 31.12.2008 / 17:00:00

Hazim Sesli, ''Umarız ki; 2009 yılına da küresel krize elveda diyerek veda ederiz'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Uşak Organize Sanayi Bölgesi'nin (UOSB) geleneksel hale dönüştürdüğü 'Basınla Kahvaltı' toplantı bugün gerçekleştirildi. Toplantıda 2008 yılına ilişkin değerlendirmelerin yanı sıra, 2009 yılına ilişkin beklentilerini de açıklayan Uşak OSB Başkanı ve TÜGİK Genel Başkanı Hazim Sesliİ, 2009 yılının zorlu geçeceğini belirterek, “2008 yılına 'küresel krize merhaba' diyerek veda ediyoruz. Umuyoruz ki; 2009 yılını bu krize 'elveda' diyerek uğurlayacağız” dedi.

'UOSB Geleneksel Basınla Kahvaltı' toplantısında konuşan Hazim SESLİ, tüm dünya ülkelerinde olduğu gibi Türkiye'nin de küresel ekonomik sistemin önemli bir oyuncusu olduğunu kaydetti. Hazim SESLİ, “'Bize bir şey olmaz demek' bir çözüm değildir. Gerçekleri görmek ve bu doğrultuda tedbirleri almamız gerekmektedir. İç ve dış piyasa daralmıştır. İçerde ve dışarıda bir durgunluk ekonomisi yaşanmaktadır” dedi. Felaket tellallığı yapmanın kimseye bir fayda getirmeyeceğine de dikkat çeken Hazim SESLİ, gerek hükümetin gerekse de iş dünyasının üzerine düşen görevi yerine getirerek, tedbirler almaları gerektiğini vurguladı. Hazim SESLİ, sözlerini şöyle sürdürdü:

Üretimi artırıcı önlemler alınmalı

“Hükümetimiz bu noktada, üretimi artırıcı, piyasayı canlandırıcı önlemleri bir an önce almalı, aldı ise bunları açıklamalıdır. Bölgesel asgari ücret hayata geçirilmeli, mevcut teşvik sistemi 2 yıl uzatılmalı ve yeni teşvik modeli bir an önce hayata geçirilmelidir. İşsizlik boyutları daha da tırmanmadan, üretimin canlandırılmasına yönelik adımlar atılmalı, iş dünyasının üzerindeki, başta enerji olmak üzere, girdi maliyetleri düşürülerek, rekabet güçleri artırılmalıdır. Bunun yanı sıra IMF ile görüşmeleri sürdüren hükümetimiz, bu süreci tamamlamalı ve anlaşma bir an önce yapılmalıdır.”

2008 yılını değerlendirebilmek için 2007 yılının bir analizinin yapılması gerektiğini ifade eden Hazim SESLİ, 2007 yılının siyasi bir belirsizlik içerisinde geçtiğini kaydetti. Hazim SESLİ, “Siyasi bir belirsizlik içerisinde geçen 2007 yılı, doğal olarak tüm sorunlarını 2008 yılına devretmiştir. Bu açıdan baktığımızda 2008 yılı, her ne kadar seçimlerin bittiği ve siyasi belirsizliğin ortadan kalktığı bir yıl olarak gözükse de, siyasi belirsizlik nedeni ile ekonominin gölgede kalması riskini taşımış, bu nedenle de ekonomik anlamda gerekli atılımların bir türlü yapılamadığı bir yıl olmuştur. Kısacası, siyasi belirsizlik, iç piyasanın canlanması için atılması gereken adımların ötelenmesine sebebiyet vermiştir” diye konuştu.

Tedbir alınıyor, ancak yetersiz

Her ne kadar özellikle Sanayi Bakanı sayın Zafer ÇAĞLAYAN'ın çabaları neticesinde başta SSK primlerindeki yüzde 5'lik indirim olmak üzere, bazı ekonomik açılımlar yapılmış ise de, bu çabaların yeterli olmadığına dikkat çeken Hazim SESLİ, “Özellikle Anadolu'daki KOBİ kuruluşlarımız, bu süreçten oldukça yara almış, iyi niyetli hazırlanan Anadolu Yaklaşımı ve küçük işletmelere sağlanan kredi olanakları da çare olamamıştır” dedi. 2008'in son çeyreğinde ise, 'sanki kendi derdimiz yetmezmiş gibi, bu kez küresel krizin pençesine düşüldüğünü kaydeden Hazim SESLİ, “ABD kaynaklı olan, ancak başta gelişmiş ülkeler olmak üzere, zamanla tüm ülkeleri etkisi altına alan küresel kriz, soğuk nefesini Türkiye üzerinde de hissettirmeye başlamıştır. İç piyasadaki daralma, zaman içerisinde ihracattaki daralma ile bütünleşecek ve krizin boyutu, 2009 yılı başından itibaren daha etkin hissedilecektir.” Dedi. Hazim SESLİ, “Bu kriz Türkiye'nin krizi değildir, ama küresel anlamda ağır bedelleri olan krizi, elbette ki bizler de hissetmekteyiz. Çünkü Türkiye açık bir ekonomidir. İhracat ve ithalat rakamlarındaki artış, ülkemizin global bir oyuncu olduğunun en önemli göstergesidir. Bu da gösteriyor ki, küresel yaşanan kriz, bizi de içine almış ve alacaktır. Bu kaçınılmazdır” şeklinde konuştu.

İş dünyası temkinli

Kriz ortamında iş dünyası olarak üzerlerine düşen görevler olduğuna da dikkat çeken Hazim SESLİ, “Özellikle Anadolu kentlerimizde faaliyet gösteren firmalarımızda işten çıkarmaların olduğunu duyuyoruz. Krize karşı alınacak önlemler arasında en son düşünülecek şey iş gücünün zayıflatılması olmalıdır. Biz gerek Uşak OSB gerekse de TÜGİK olarak üyelerimize, işadamlarımıza bunu öneriyoruz. Ayrıca bu süreçte yapmamız gereken, 'krizi fırsata nasıl dönüştürebiliriz'in yolunu aramaktır. Bunun da en güzel yolu, krizi hissetmeyen, hissetmeyecek olan farklı pazarlara yönelmektir. Özellikle kapalı ekonomilerin hakim olduğu ülkeler, küresel krizden etkilenmeyeceklerdir. Güçlü finans yapıları olmayan ülkeler de aynı şekilde krizi yaşamayacaklardır. Bu ülkelerin tespit edilerek, özellikle ihracat yapan firmalarımızı, bu ülkelere yönlendirmemiz gerekmektedir” diye konuştu.

Gelişmiş ülkeler toparlanmadan, bizde iyileşme olmaz

Gerek hükümetin gerekse de iş dünyasının önlemleri alması halinde, 2009 yılının 3. çeyreğinden itibaren etkisi giderek azalmaya başlayacak olan küresel krizden karlı çıkılacağını iddia eden Hazim SESLİ, “Şunu unutmayalım ki; gelişmiş ülkeler küresel krize karşı toparlanmaya başlamadan, bizim bu krizin etkisinin azalacağına inanmamız mümkün değildir. Küresel krizin etkileri, ilk aşamada gelişmiş ülkelerde azalmalıdır ki, Türkiye ve diğer ülkelere de bu iyileşme yansıyabilsin. Çünkü bu kriz Türkiye içinde oluşan kriz değildir. Bunu iyi tespit etmek gerekmektedir” dedi.

Teminat mektubu ve sıfır ıskonto sıkıntı yarattı

OSB'ler ile ilgili yaşanan son gelişmelere de değinen Hazim SESLİ, “”Getirilen yeni düzenleme ile BOTAŞ OSB'lerden sıfır ıskonto ve Teminat mektubu taleplerinde bulunmaktadır. Bölgemizde doğalgaz altyapısını OSB'ler kurmuştur. Bunun yanı sıra doğalgazın bakım, onarım ve dağıtım hizmetleri de yine OSB'ler tarafından verilmektedir. Ayrıca doğalgaz borcunu ödemekte zorlanan sanayicilerimizin borcunu bile OSB'ler olarak bizler üstlenmekteyiz. Üzerimizde bu kadar yük var iken, BOTAŞ'ın sıfır ıskonto ve Teminat Mektubu talebiyle karşımıza çıkması, bizleri oldukça büyük sıkıntıya sokmaktadır. Türk ekonomisinin de içinde bulunduğu küresel krize rağmen üretim ve istihdam için direnen OSB ve sanayicilerimizin yeni bir darboğaza sürüklenmesinin önüne geçilmelidir” diye konuştu. Ekonomik sıkıntılara rağmen Uşak OSB'deki çalışmaların hızla sürdüğüne de dikkat çeken Hazim SESLİ, “Gümrük Müdürlüğü ve PTT şubemiz sanayicimizin hizmetine açılmıştır.

Asfalt ve parke çalışmalarımız son aşamaya gelmiş, ana giriş kapımız 15 Şubata kadar tamamlanıp hizmete açılacak olup, merkezi arıtma tesisimiz deşarj izin belgesini alarak önemli bir aşama kaydetmiştir. Yeni itfaiye araçları ile yangına müdahalede önemli yol aldık. Elektrik altyapısındaki çalışmalar ile enerji kalitesi yükseltilmiştir. Bunun yanı sıra Enerji şirketimiz yenilenebilir enerji kaynakları üzerinde çalışmalara başlamıştır” şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*