2010, yeni bir başlangıca şahitlik edecek

2010, yeni bir başlangıca şahitlik edecek.11070
  • Giriş : 27.01.2009 / 11:50:00
  • Güncelleme : 27.01.2009 / 12:00:30

Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, 2008 yılı sonu itibariyle büyüme ve dış ticaret verilerinde görülen durağanlığın, 2009 yılında da etkisini sürdüreceğini, 2010 yılının ise yeni bir başlangıca şahitlik edeceğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çubukçu, Arnavutluk ve Türkiye arasındaki ticaret hacminin yıl sonunda 350 milyon dolara yakın bir seviyede gerçekleşeceğinin tahmin edildiğini belirterek, 2010 yılında da 500 milyon dolara yükselen dengeli bir ticaret hacmine ulaşılmasının öngörüldüğünü söyledi.

Türkiye-Arnavutluk 10. Dönem Karma Ekonomik Komisyon (KEK) Toplantısı, Ankara'da başladı. Toplantıda, Türkiye adına Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, Arnavutluk adına da Tarım, Gıda ve Tüketici Koruma Bakanı Jemin Gjana başkanlık etti.

Çubukçu, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye ekonomisi hakkında bilgi verirken, ABD merkezli ekonomik dalgalanmanın, aralarında dünyanın en gelişmiş ekonomilerinin de bulunduğu birçok ülkeyi etkisi altına aldığını hatırlattı.

Krizin etkilerinin Türkiye gibi yükselen pazarlarda da hissedildiğini ifade eden Çubukçu, 2008 yılı sonu itibariyle büyüme ve dış ticaret verilerinde görülen durağanlığın, 2009 yılında da etkisini sürdüreceğini, 2010 yılının ise yeni bir başlangıca şahitlik edeceğini söyledi.

Çubukçu, Türkiye'nin 2001 yılında yaşanan ekonomik kriz sonrasında hayata geçirdiği yapısal ve sürdürülebilir tedbirlerin, bu krizi en az hasarla atlatmasını ve Türkiye'nin, kurulacak yeni küresel ekonomik düzende daha güçlü bir şekilde yerini almasını sağlayacağını kaydetti.

Türkiye ve Arnavutluk arasındaki mükemmel siyasi ilişkilerin ekonomik ilişkilere de yansıtılması gerektiğine işaret eden Çubukçu, iki ülke arasındaki ticaret hacminin yıl sonunda 350 milyon dolara yakın bir seviyede gerçekleşeceğinin tahmin edildiğini söyledi.

Çubukçu, Serbest Ticaret Anlaşması'nın da etkisi ile birlikte 2010 yılında 500 milyon dolara yükselen dengeli bir ticaret hacminin öngörüldüğünü de belirterek, iki ülke arasında enerji, sanayi, ulaştırma, tarım alanlarında işbirliğini geliştirme potansiyelinin mevcut olduğunu kaydetti.

-KONUK BAKAN-

Arnavutluk Tarım, Gıda ve Tüketici Koruma Bakanı Jemin Gjana da konuşmasında Arnavutluk ekonomisi hakkında bilgi verirken, amaçlarının 2010 yılında ticaret hacmini yüzde 10-15 artırarak, daha dengeli bir ticaret hacmine ulaşmak olduğunu söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*