'2010'dan sonra her an deprem olabilir'

'2010'dan sonra her an deprem olabilir'  .10744
  • Giriş : 11.03.2008 / 16:56:00

Türk Kızılayı Genel Başkan Başdanışmanı Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara, depremin ne zaman olacağının önceden bilinmesinin mümkün olmadığını belirterek, ''Onun için vatandaşlarımızın söylentilerden tedirgin olmamaları gerekir'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Muş Belediye Başkanı Necmettin Dede'yi makamında ziyaret eden Işıkara, yaptığı açıklamada, 1 Mayıs 2003'de Bingöl'de meydana gelen deprem sonrası büyük bir depremin yaşanmadığını belirterek, ''Bu da beni ciddi derecede tedirgin ediyor. Şu anda ne zaman olacağına dair bir şey söylemek yanlış olur, ama ben 2010 yılından sonra her an deprem olabilir diyorum'' diye konuştu.

Depremlerin ne zaman olacağını önceden bilmenin mümkün olmadığını kaydeden Prof. Dr. Işıkara, deprem söylentilerinin halkı tedirgin etmemesi uyarısında bulunarak, şunları söyledi:

''Türkiye'nin bir deprem ülkesi olduğunun kabullenilmesi gerekir. Şu anda da deprem olabilir, 10 gün veya bir ay sonra da olabilir. Türkiye'nin deprem gerçeği budur. Ben eğitimlerde sürekli olarak anlatıyorum ki vatandaşımız artık 'Türkiye'de deprem olacak mı?' sualini sormanın yerine deprem gerçeğini kabul etsin ve depremden korunmanın mümkün olduğunu bilsin. Dolayısıyla bütün vatandaşlarımıza depremden korunma bilincini aşılamak, eğitimini vermek istiyoruz. Korunma kültürü konusunda basının daha iyi yayın yapması gerekmektedir.''

Mayıs ayında din görevlilerine deprem eğitimi vermek için Muş'a tekrar geleceğini ifade eden Prof. Dr. Işıkara, ''Din görevlileri de benden aldıkları eğitimi camilerde halkımıza anlatacaklar'' dedi.

Türk Kızılayı tarafından düzenlenen ''Toplum Liderlerini Bilinçlendirme Projesi'' kapsamında dün geldiği Muş'ta toplantı sonrası rahatsızlanarak hastaneye kaldırılan Işıkara, sağlık durumunun sağlığının gayet iyi olduğunu söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious