2013 - 2014 süper lig fikstür - GS FB maçı ne zaman?

2013 - 2014 süper lig fikstür - GS FB maçı ne zaman?.21351
17.07.2013 / 14:19:49

Spor Toto Süper Lig'de fikstür çekiliyor. Futbolseverler, en çok Galatasaray - Fenerbahçe derbisinin tarihini merak ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


Spor Toto Süper Lig’de 2013-2014 sezonu fikstür çekimi bugün İstanbul’da yapılıyor. Yeni sezon fikstür çekimi, yayıncı kuruluş Lig TV’nin Ayazağa’daki merkez stüdyolarında gerçekleştiriliyor. Ligde yeni sezonun ilk hafta maçları 17, 18, 19 Ağustos’ta oynanacak.

FİKSTÜR İÇİN BURAYA TIKLAYIN

UEFA yaptırımı korkutuyor

UEFA Tahkim Kurulu’nun Fenerbahçe’ye verilen 2+1 yıl Avrupa kupalarına katılamama cezasının sadece +1’ini kaldırıp, Beşiktaş’ın 1 yıl men cezasını onaması, Türk futbolunda taşları yerinden oynatacak. UEFA, şike dosyasını kulüplere ceza vermeden kapatan Futbol Federasyonu’ndan kararlarını yeniden gözden geçirmesini isterse süreç 3 Temmuz 2011’e geri dönecek.

Türk futbolu, UEFA’dan gelen haberle sarsıldı. Disiplin Kurulu’nun şike soruşturmasıyla ilgili verdiği cezalar için Tahkim’e giden Fenerbahçe ve Beşiktaş’a kötü haber geldi. Siyah-Beyazlıların 1 yıl Avrupa kupalarından men cezası ‘tedbir’ ibaresiyle onanırken, Sarı-Lacivertlilerin 2+1 yıllık cezasındaki +1 kaldırıldı. Fenerbahçe ve Beşiktaş, dün son umut olarak Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi’ne (CAS) başvurdu. 19 Temmuz’da Avrupa kupaları kura çekimi yapılacak. Her iki kulüp de CAS’tan olağanüstü oturum açıp yürütmeyi durdurma kararı alınmasını istiyor. Spor hukukçuları ise böyle bir şeyin gerçekleşme ihtimalini çok zor olarak değerlendiriyor.

CAS’tan ne çıkacağı kestirilemiyor ancak UEFA’nın şike dosyasını kulüplere ceza vermeden kapatan Futbol Federasyonu’ndan (TFF) kararlarını yeniden gözden geçirmesini istemesi halinde Türk futbolunda yeni depremlerin yaşanacağı iddia ediliyor. UEFA, 24 Mayıs 2013’te Londra’da yaptığı toplantıda, şikede zamanaşımını kaldırdı. Şike ve ırkçılıkta yeterli cezanın verilmemesi halinde yerel federasyonun iç işlerine karışma yetkisini eline aldı. Bu maddenin onaylanması, şu an Türkiye için büyük risk bulunduğu şeklinde yorumlanıyor. TFF eski yönetim kurulu üyesi Yunus Egemenoğlu, Federasyon’a yüzde yüz bir yazı geleceğini söylüyor. Egemenoğlu, “Futbolun iki tane bölümü aynı olayla ilgili farklı karar verdi. UEFA şimdi TFF’ye gerekli yargılamanın yapılıp kararın düzeltilmesini, eğer düzeltilmezse ülkeyle ilgili uluslararası müsabakalardan menle ilgili şunların şunların yapılacağı gibi bir ihtar gönderecek.” diyor.

Eski CAS hakimi Başkanı Türker Arslan da TFF’yi zor günlerin beklediğini dile getiriyor. Arslan, UEFA’nın kararlarının gözden geçirilmesini ilettiği takdirde TFF’nin işin içinden çıkamayacağını ifade ediyor. Arslan, TFF’nin UEFA ile aynı düşünce altında olması için yeniden soruşturma açma mecburiyetinde olduğuna dikkat çekiyor: “TFF, bu konuları yeniden hukuk kuruluna sevk edip, oradan disiplin kuruluna sevk etmesi lazım. Bunları bu Futbol Federasyonu yapamaz.”

Türker Arslan’ın da belirttiği gibi TFF’nin aynı kurullarla yeniden yargılama yapması ihtimal dahilinde gözükmüyor. Bu sebeple UEFA’dan gelecek yazı karşısında TFF’nin ya seçime gideceği ya da kurullarını tamamen değiştirmek zorunda kalacağı ileri sürülüyor. Fakat Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören, böyle bir yaptırıma inanmıyor. Dün Ankara’ya giderek Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç ile fikir alışverişinde bulunan Yıldırım Demirören, “Kararlarımızın arkasındayız. UEFA’dan herhangi bir yaptırım beklemiyoruz, bir yazı da beklemiyoruz.” diye konuştu.

Demirören, Kılıç’la cezaları konuştu

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç ile Ankara’da bir araya geldi. UEFA’nın kulüplere verdiği ceza konusunda Bakan Kılıç ile fikir alışverişinde bulunan Yıldırım Demirören, UEFA’dan herhangi bir yaptırım beklemediklerini söyledi. Görüşmede yeni sezon hazırlıkları kapsamında, kameralı güvenlik sistemi ve elektronik bilet (e-bilet) uygulaması hakkında da konuşulduğu 6222 sayılı yasanın kararlılıkla uygulanması üzerinde durulduğu öğrenildi.

Men cezaları dünyada yankılandı

UEFA’nın Fenerbahçe ve Beşiktaş’a verdiği cezalar dünya basınında büyük yankı buldu. Disiplin Kurulu’nun istediği cezaların UEFA Tahkim Kurulu’nda onaylandığı ifade edilirken, iki takımın da Avrupa’da yer almayacağı belirtildi. Avrupa medyası ve uluslararası haber ajanslarının yanı sıra Azerbaycan, ABD, Kanada, Hindistan, Brezilya ve hatta Mısır’da Fenerbahçe ile Beşiktaş’ın itirazının reddedilmesi haber konusu oldu. Haberlerdeki şike vurgusu dikkat çekerken iki kulübün UEFA’yı iknada başarısız olduğu kaydedildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*