Hukuk Klinikleri açılıyor

Hukuk Klinikleri açılıyor.28263
30.08.2016 / 01:15:31

Son yıllarda ortaya çıkan bir uygulama olan Hukuk Klinikleri, Anadolu Üniversitesinde açılıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


Anadolu Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ufuk Aydın, Hukuk Klinikleri'ni şöyle anlattı: “Hem eğitsel hem de sosyopolitik rolü olan bir uygulama Hukuk Klinikleri.  Tıp fakültelerindeki polikliniklerin hukuk fakültelerine uygulanmış biçimi. Yani tıp fakültelerinde stajyer öğrenciler hastalara bakar, muayene eder, gerekirse hocalarına danışırlar. Biz de Anadolu Üniversitesinde Hukuk Kliniği kuruyoruz. Şöyle olacak; hocalarının gözetiminde 4. sınıf öğrencileri hukuka ulaşmakta güçlük çekenlere hukuk hizmeti sunacaklar. Bir birim kurduk, birimimizin yönergesi senatodan geçti, kabul oldu. Şimdi atamalar gerçekleşecek. Anadolu Üniversitesi Hukuk Kliniği Birimi'nde toplumun ekonomik yönden dezavantajlı kesimleri ihtiyaçları hâlinde bizim son sınıf öğrencilerimizden danışmanlık alacak.”

Ön koşullarının kişilerin ihtiyaç sahibi olmaları olduğunu belirten Prof. Dr. Aydın  “Hem onlar gelip bizden danışmanlık alacak hem de 4. sınıf öğrencilerimiz hukuki sorun yaşayanlarla karşı karşıya kalarak, onlara yol gösterecekler. Takıldıkları yerlerde hocalarına danışacaklar. Eğer bir dava açmak gerekiyorsa bu aşamada biz Baro'yla bir araya geleceğiz ve onlara bir avukat sağlanmasına yardımcı olacağız. Böylece öğrencilerimize de eğitsel bir katkı sunmuş olacağız.” dedi.

Prof. Dr. Ufuk Aydın, bunların yanında bu klinikte çalışan öğrencilerin yoksul semtlere gidip çocuk hakları, kadın hakları gibi konularda aynı şekilde bir cezaevine gidip hükümlü hakları gibi konularda eğitimler vereceklerini, yine klinik içerisinde temsilî davalar gerçekleştireceklerini belirterek, böylece hem topluma hem de öğrencilere faydalı olan çok boyutlu bir uygulamanın gerçekleştirildiğini söyledi.

Bu arada Anadolu Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri'nden biri olan "1301E015 nolu Sesini Duy, Duyur" projesi kapsamında Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü ve İşitme Engelli Çocuklar Eğitim Merkezi (İÇEM) iş birliği ile "İşitme Engellilerde Teknoloji Entegrasyonu" başlıklı bir çalıştay gerçekleştirildi. 10-12 Eylül günleri arasında Yakın Doğu Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Özel Eğitim Bölümü'nde düzenlenen çalıştaya katılımcıların ilgisi yoğun oldu.

Çalıştayda, proje araştırmacılarından Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. H. Ferhan Odabaşı, işitme engellilerde teknoloji entegrasyonu kapsamında dijital kaynaştırmaya ilişkin bilgiler verirken, Prof. Dr. Ümit Girgin ise İÇEM ve İÇEM’de gerçekleştirilen çalışmalar hakkında bilgilerini katılımcılarla paylaştı.

Çalıştay kapsamında, proje yürütücüsü Eğitim Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Adile Aşkım Kurt ise genel amacı vikiler aracılığıyla işitme engelli öğrencilerin okuma-yazma etkinliklerinde teknoloji entegrasyonu sürecini geliştirmeye çalışmak olan "Sesini Duy, Duyur" projesi hakkında bilgiler aktardı. Projenin araştırmacılarından Öğretmen Elif Akay, proje sürecinde Vikipedi ortamına aktarılacak içeriğin İÇEM 5. sınıfta öğrenim gören işitme engelli 7 öğrenci ile nasıl oluşturulduğu hakkında bilgiler verdi. Eğitim Fakültesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. H. Pelin Karasu ise oluşturulan içerikteki düzeltmelerin nasıl gerçekleştirildiğiyle ilgili bilgileri katılımcılarla paylaştı.

Çalıştayda, Eğitim Fakültesi öğretim elemanlarından Arş. Gör. Derya Orhan, projenin uygulama sürecinde kullanılan materyaller; Arş. Gör. Şenay Ozan ise uygulama sürecinin nasıl gerçekleştirildiğini anlattı. Projenin gerçekleştirilen süreci hakkındaki bilgiler verildikten sonra Doç. Dr. Kurt, bilimsel bir projenin hazırlanması sürecinde neler yapılması, nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda soru-cevap yoluyla deneyimlerini aktardı. Projenin uygulama süreci sonunda ortaya çıkan vikipedi ortamındaki İÇEM içeriği ile bilgilerini aktaran Kurt, projenin bu ürününe http://tr.wikipedia.org/wiki/İÇEM adresinden ulaşılabileceğini belirtti.

Çalıştay, katılımcı grubu oluşturan yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin yanı sıra, Lefkoşa Özel Eğitim Okulu öğretmenleri ile proje hazırlama çalışması ile sonlandırıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*