2013 Eurovision birincisi şarkı - Eurovision 2013 - Hangi ülke kazandı?

2013 Eurovision birincisi şarkı - Eurovision 2013 - Hangi ülke kazandı?.19802
19.05.2013 / 11:50:49

2013 Eurovision birincisi şarkı Haber Aktüel'de yayınlanıyor. İşte Danimarka'nın Eurovision'dan birinci olan şarkısı...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


İsveç'de yapılan 58'inci Eurovision Şarkı Yarışması'nı Danimarka adına yarışan Emmelie de Forest kazandı. İsveç'in Malmö şehrinde dün akşam düzenlenen, Türkiye'nin katılmadığı 58'inci Eurovision Şarkı Yarışması'nı “Only Tear s” şarkısıyla 281 puan toplayan Danimarkalı Emelie de Frost kazandı. Böylece Eurovision şarkı yarışması birbirine Oresund köprüsü ile bağlı iki komşu arasında el değiştirdi. Gelecek yıl yarışma Malmö'ye sadece 50 kilometre ötedeki Kopenhag'da yapılacak. Danimarka adına yarışan Emmelie de Forest, Türk düğünü temasını da kullandığı şarkısıyla 1. oldu.

Danimarka 281 puanla 1. olduğu yarışmada kardeş ülke Azerbaycan 234 puanla ikinci oldu. Ukrayna'nın 214 puana 3. olduğu gecede Norveç 191 puanla 4. oldu.Eurovision nedir?

Halkımız 1970′li yıllardan beri heyecan ile takip ettiği ve halk arasında hala “erovizyon” olarak yazılan Eurovizyon (Eurovision)  şarkı yarışması, günümüzde dahi büyük bir ilgi odağıdır. 50 yıldan bile eski bir tarihçesi olan Eurovizyon Şarkı Yarışması, 1956 yılında müzikseverler ile buluşmuştur. İlk olarak San Remo Şarkı Yarışması’ndan doğan Eurovizyon, 1956 yılında İsviçre’de; Belçika, Hollanda, İsviçre, Fransa, Almanya ve İtalya ülkelerinin katılımı ile gerçekleştirilmişti ve bu ilk Euro vizyon şarkı yarışmasını İsviçre kazanmıştır. Eurovizyon şarkı yarışmasının düzenlenmesinin amacı müzikal ilkelerden ziyade, televizyon yayıncılığının alt yapısı ile alakalı bir konudur. Çoğu insanın bildiğinin aksine; Eurovizyon yarışması müzik eserlerinin kalitesini ölçmek için değil, uluslararası canlı televizyon yayını kalitesini test etmek amacı ile gerçekleştirilmiştir. Eurovizyon şarkı yarışması; 1950′lerin televizyon teknolojisinde ülkeler arası canlı yayın kalitesi çok düşük olduğundan, canlı yayın kalitesini kuvvetlendirmek ve yayın ile ilgili teknik ayarların yapılması için düzenlenmiştir. Eurovizyon şarkı yarışması günümüzde tahminlere göre 500 milyon civarında izleyiciye ulaşan, uluslararası bir canlı yayın organizasyonu haline gelmiştir.

Eurovizyon şarkı yarışmasını en fazla kazanan ülke 7 defa birinci olan İrlanda iken, bu şarkı yarışmasına 8 defa ev sahipliği yaparak en fazla Eurovizyon yarışması düzenlenen ülke de İngiltere olmuştur. Türkiye Eurovizyon şarkı yarışması tarihinde 2003 yılında Sertap Erener ile 1. sırada, 2010 yılındaysa Manga grubuyla 2. sırada yer almayı başarmıştır. Türkiye Eurovizyon şarkı yarışmasına ilk defa 1975 yılında, Semiha Yankı’nın seslendirdiği “Seninle Bir Dakika” isimli şarkı ile katılmıştır.

Eurovision Şarkı Yarışması'nın yapılmasında ana amaç ülke televizyonları arasında ortak canlı yayın yapabilme kabiliyetini gerçekleştirme ve kaliteyi arttırmaktır. Yarışma formatı, yıllar içinde değişikliklere uğramıştır. Çoğu ülke, katılımcısını ve şarkısını belirlemek için ulusal final yapar. Hiçbir katılımcı kendi şarkısına oy veremez.

Eurovision Şarkı Yarışması geleneksel olarak ilkbaharda yapılır. Ancak günümüzde sadece Mayıs ayında yapılmaktadır. Yarı finaller Salı ve Perşembe, final ise Cumartesi akşamı saat 19:00 UTC (20:00 BST / IST, veya 21:00 TSİ) yapılmaktadır.

Yarışmanın finalinde yaklaşık 26 şarkı yarışır.

Sonra şunlar uygulanır:

Buradaki "5 büyük" ülke (İtalya, Birleşik Krallık, Fransa, Almanya ve İspanya) yarışma için 5 büyük ekonomik katkı kaynağı sağlamaktadır ve finalde otomatik olarak ödüllendirilmektedirler.

Salı günü yarışma öncesi 1. Yarı Final'de 10 eleme yapılır.
Perşembe günü yarışma öncesi 2. Yarı Final'de 10 eleme yapılır.

İlk yarışmasında, her ülkenin üç dakika süresi vardır ve en fazla iki şarkı için izin verilir. Günümüzde hâlâ şarkıların üç dakikayı geçmemesi gerekir, birçok sanatçının şarkı kaydı daha uzun olsa da, yarışmada kısaltılmış sürümüyüle performans göstermek zorundadır.

Katılımcı ülkelerin sayısı yarışma tarihi boyunca büyüdü, ve 1993 yılından bu yana Sovyet ve Yugoslav cumhuriyetleri, Varşova Paktı ülkeleri ve diğerlerinin yarışmaya katılabilmesi için kurallarda değişiklikler yapıldı.

Yarışmada başka sanatçılara ait veya daha önceden yayınlanmış şarkıların katılmasına izin verilmiyor.

Tüm şarkılar söz ve enstürümantasyonlar açısından tamamen özgün olmalıdır ve kamuya 1 Ekim tarihinden önce duyurulmamalıdır.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*