2013 fitresi ne kadar? 2013 fitre miktarı ne kadar? Fitre ne kadar?

2013 fitresi ne kadar? 2013 fitre miktarı ne kadar? Fitre ne kadar?.16454
09.07.2013 / 10:45:19

Müslümanlar, Ramazan ayı içerisinde Diyanet'in belirlediği taban fiyatı baz alarak fitrelerini verebilecekler.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


Diyanet İşleri Başkanlığı Ramazan ayı fitre miktarını 2013 yılı için asgari olarak 9 lira 25 kuruş olarak belirledi. Fitrelerinizi Ramazan ayında vermeyi unutmayın!

FİTRE NEDİR?

Temel ihtiyaçlarının dışında belli bir mala sahip olan Müslümanların Ramazan ayında fakirlere verdikleri sadakaya “fıtır“ sadakası denir. Başın ve bedenin zekatı olarak da bilinir. Buna “fitre“ de denilir.

Dinimizce zengin sayılan bütün Müslümanların, fıtır sadakalarını vermeleri vaciptir.

Fitre, evdeki kişi sayısınca verilir. Ramazan bayramından önce bir bebek doğsa evin reisinin onun için de fitre vermesi gerekir. Dinimizde zengin olan kimsenin, hem kendisinin, hem de erginlik çağına gelmemiş olan çocuklarının fitrelerini vermesi vaciptir.

Fitre , Ramazan ayında fakirlere verilen bir sadaka olduğu için fitrenin bayramdan önce verilmesi en güzel davranıştır. Çünkü fitre vermenin amacı, fakirlerin bayram hazırlığı yapabilmelerini ve bayramı neşe ile karşılamalarını sağlamaktır. Fitre, bayram günü veya daha sonra gecikmeli olarak da verilebilir. Fitre verirken niyet etmek önemlidir.

Veren kişinin, fitreyi ALLAH rızası için verdiğini gölünden geçirmesi yeterlidir.

Bunu fakire verirken Bu fitredir demek gerekmez. Fitreyi edeple vermeli, karşıdakini incitecek davranışlarda bulunmamalıdır.

Bir fakire birden az fitre verilmez ancak birden çok fitre verilebilir. Zekat kimlere veriliyorsa fitre de onlara verilir.

Bir özürden dolayı Ramazanda oruç tutmayan kimseler, dinen zengin sayılıyorlarsa ve bu oruçlarını kaza edecek bedenî güce de sahip değilseler, tutamadıkları her bir oruç için fitre vermekle yükümlüdürler.

Fitrenin Miktarı 
Oruç tutamayanlar ne kadar para vermeli 2012 
Diyanet işlerinin belirlemiş olduğu 2012 yılı fitre miktarı 8,5 TL belirlenmiştir. Bu verilecek en az miktar olup fitre verecek kişiler kazançlarına göre fitre vermeleri uygun olacaktır.

Fitre Şu Dört Cins Yiyecek Maddesinden Aşağıdaki Miktarlarda Verilir

Cinsi ve Miktarı:
1. Buğday 1460 gram
2. Arpa 2920 gram
3. Kuru üzüm 2920 gram
4. Hurma 2920 gram

Fitre bu gıda maddelerinden verileceği gibi, bu maddelerin para değeri de olarak verilebilir. Burada, fakirin ihtiyacı göz önünde bulundurulursa iyi olur. Fakirin gıda maddesine daha çok ihtiyacı varsa gıdanın verilmesi; gıda bedeline denk düşen paraya daha çok ihtiyacı varsa onun verilmesi daha güzel olur.

Fitre Fitre ne demektir?

Ramazan ayinda Müslümanlarin yerine getirmeleri gereken ibadetlerden biri de fitir sadakasidir. Halk arasinda buna "fitre" denir. Zekâttan ayri olarak, zengin sayilan her Müslüman yilda bir kez muhtaç kimselere "fitre" verir. Fitre, zekâta göre daha küçük çaptaki bir yardimdir. Bunda belli bir yasa gelmis olma sarti aranmaz. Bir ailedeki bütün bireylerin fitir sadakasini büyüklerinden biri verebilir. Fitre miktari kisinin ekonomik düzeyine, maddi durumuna göre degismektedir. Ülkemizde fitrenin miktari her yil müftülüklerce açiklanir.

Fitreyi ne zaman vermemiz gerekir?

Fitre bayram namazindan önce verilir. Böylece fakir kimselerin bayram ihtiyaçlarina katkida bulunulur.

Peygamberimiz Fitir sadakasinin önemini söyle ifade etmistir:

"Fitir sadakasi, oruçluyu yanilarak söyledigi kötü sözlerin günahlarindan temizler, yoksullar için bir azik olur. Kim onu bayram namazindan önce verirse kabul edilmis bir fitre sadakasi olur. Bayram namazindan sonra verirse normal bir sadaka olur."

Fitrenin önemi nedir?

Zekât, sahip oldugumuz malin, fitre de saglik içinde bayrama ulasmamizin sükrüdür. Fitreyi alan kisi bununla bayram ihtiyaçlarini karsilar. Böylelikle zenginler yoksullarin bayram sevincine katkida bulunmus olurlar. Fitir sadakasi insanlar arasindaki sevgi, saygi, paylasma, yardimlasma ve dayanisma baglarinin kuvvetlenmesine katki saglayan önemli bir ibadettir.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*