2013 hedefleri HÜRRİYET

  • Giriş : 07.06.2006 / 00:00:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, piyasalardaki 'kur ve faiz’ dalgalanmalarının normal olduğunu savundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Erdoğan, "Sadece Türkiye’de olan bir hareketlilik değil. Bunlar her zaman olacak. Çünkü Türkiye küresel ekonomi olma yolunda önemli yol katetti. Ekonomimiz artık bu tür dalgalanmaları aşacak güce ve kapasiteye sahip. Çok açık söylüyorum; buradan fırsatçıya ekmek çıkmaz" dedi.

Başbakan Tayyip Erdoğan, piyasalardaki dalgalanmaları "normal" diye nitelendirdi ve Türk ekonomisinin bunu aşacak güç ve kapasitede olduğunu söyledi. Erdoğan, partisinin dünkü Meclis grubundaki konuşmasında ekonomideki gelişmelerle ilgili şu mesajları verdi: "Yaklaşık bir aydır dünya piyasalarında bir hareketlilik görüyoruz. ABD Merkez Bankası’nın faiz oranlarını arttırması sebebiyle özellikle Türkiye gibi yükselen piyasa ekonomilerinde aşağı ya da yukarı bir dalgalanma söz konusu. Şunun altını burada bir kez daha çizmek istiyorum; bu dalgalanma, bu hareketlilik sadece Türkiye’de olan, sadece Türkiye’ye has bir hareketlilik değil. Rusya’ya, Polonya’ya, Macaristan’a, Arjantin’e, Meksika’ya, Brezilya’ya bakın, bizden az ya da çok ama paralel bir dalgalanmayı göreceksiniz. Hatta gelişmiş ülkelerde de dalgalanma var. ABD, Almanya, Japonya gibi gelişmiş ülkelerde de döviz kurlarında, faizlerde, borsa endekslerinde hareketlilik görüyoruz."

HER ZAMAN OLACAK:

Bu tür dalgalanmaların her zaman olabileceğini ifade eden Başbakan Erdoğan, "Çünkü Türkiye küresel bir ekonomi olma yolunda önemli yol katetmiştir. Çünkü Türkiye, uluslararası rekabet gücünü arttırmış, açık bir ekonomi haline gelmiştir" diye konuştu. Türkiye ekonomisinin bu tür dalgalanmalardan etkilenmesinin doğal olduğunu vurgulayan Erdoğan, "Ama Türkiye ekonomisi artık bu tür dalgalanmaları, bu tür hareketlilikleri aşacak güce ve kapasiteye sahiptir. Bugünkü Türkiye’yi hiç kimse geçmişle kıyaslamaya kalkışmasın" dedi.

TEHLİKELİ OYUNLAR:

Bugün ayakları yere sağlam basan, zemini sağlam, temelleri sağlam, istikrarlı, güçlü, dirençli bir ekonomik yapının söz konusu olduğunu ileri süren Başbakan Erdoğan şöyle devam etti: "Şimdi burada maalesef, çok tehlikeli bir oyunun oynanmaya çalışıldığını görüyoruz. Ekonomideki bu küresel dalgalanmayı fırsat bilenler, içeride gerginlik oluşturup buradan bir rant sağlamaya, bir çıkar sağlamaya çalışıyorlar. Acaba bu durumdan kazançlı çıkabilir miyiz? Acaba bu durum kullanıp hükümeti yıpratabilir miyiz? Acaba buradan siyasi bir rant elde edebilir miyiz?’ diyerek ellerini ovuşturanlar var. Çok açık söylüyorum, buradan onlara ekmek çıkmaz."

HEDEFTEN SAPMAYIZ:

Üç buçuk yıl içinde zoru başardıklarını bu nedenlede şimdi hiç kimsenin hükümeti hedefinden vazgeçiremeyeceğini söyleyen Başbakan Erdoğan, "Hiç kimse bizi bu hedeften saptıramaz. Biz, hiçbir zaman gerginliğin tarafı olmadık, bundan sonra da olmayacağız. Biz hiçbir zaman elde ettiğimiz güven ve istikrar içinde büyüme çizgimizin bozulmasına izin vermedik, bundan sonra da vermeyeceğiz. Yapay gündemlere, gereksiz gerginliklere prim vermedik, bundan sonra da vermeyeceğiz" dedi. Başbakan Erdoğan, AB katılım sürecinin de ilk günkü kararlılıkla devam ettiğini belirterek, "AB hedefimiz geçici bir hedef, dönemsel bir strateji değildir. Cumhuriyetimizin kuruluş ideallerine uygun olarak, milletimizin her bir ferdini en ileri hayat standardına kavuşturma hedefidir. Bu hedefe, adım adım ilerliyoruz" dedi.

Erdoğan’ın hedefi DPT’den 107 milyar dolar yüksek

BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan dün 9’uncu Kalkınma Planı (7 yıllık) hedeflerini de açıkladı. Başbakan Erdoğan’nın 2013’te Türkiye’nin ulaşacağı toplam GSMH ve kişi başına düşen milli gelir hesabının plandaki hedeften daha yüksek olduğu görüldü. Plan hedefinde 690 milyar dolar olan 2013 toplam GSMH hedefi Başbakan Erdoğan tarafından 797 milyar dolar olarak açıklandı. Bu 107 milyar dolarlık fazlalığı olan hedef ile Planın 8 bin 723 dolar olarak belirlediği kişi başına milli gelir hedefi, Başbakan tarafından 10 bin 100 dolara çekilmiş oldu. 2013 hedeflerine göre, kişi başına milli gelir 10 bin 100 dolar, enflasyon yüzde 3, büyüme yılda yüzde 6.5, ihracat 214 milyar dolar ve turizm gelirleri de 36 milyar dolar olacak.

Seçim değil istikrar lazım

BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan, "Türkiye’nin gündeminde istikrar talebi var, seçim değil. Biz seçim tarihi yaklaştı diyerek kazanımlarımızdan taviz verecek, popülizme sapacak bir siyasi anlayış içinde de değiliz" dedi. Erdoğan, Türkiye’ye giren uluslararası sermaye miktarına bakıldığında Türkiye’ye yönelik güvenin azalmadığının, arttığının görüleceğini söyledi.

Ağızdan çıkan söz, yaydan çıkan oka benzer

BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan, TÜSİAD’ın hükümete yönelik eleştirilerine yanıt verdi. Erdoğan, "Sonuçta faturayı hükümetin değil milletin ödeyeceğini" söyledi. TÜSİAD’ın eleştirilerini isim vermeden yanıtlayan Erdoğan, "Varsa yapıcı önerisi olanlar, buyursun ortaya koysun. Biz, bunların hepsini değerli katkı sayarız. Onun için diyoruz ki bize katkı amacıyla söylenen hiçbir söz boşa gitmez. Ama herkesin söylediği sözün önünü, arkasını iyi hesap etmesi; icap eder. Çünkü ağızdan çıkan söz, yaydan çıkan oka benzer" dedi.

TMO buğdayı 41 kuruştan alacak

BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan AKP Grup Toplantısı’nda buğday taban alım fiyatlarını da açıkladı. Erdoğan, Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürlüğü tarafından Anadolu kırmızı sert ekmeklik buğday için taban alım fiyatının, 0,375 YTL uygulanacağını, ayrıca üreticilere kilogram başına 0,035 YTL prim ödeneceğini açıkladı. Erdoğan, böylece buğday için toplam 0,410 YTL prim ödenmiş olacağını söyledi. Bu yıl ilk kez ürününü TMO depolarına emanet bırakacak üreticiye talep halinde ürün bedelinin yüzde 25’i oranında avans verileceğini ifade eden Erdoğan, ürün bedellerinin de üreticilerin hesaplarına otomatik olarak aktarılacağını söyledi.

Ağar: Çiftçi seçim startı verdi

DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, Başbakan Erdoğan’ın açıkladığı hububat alım fiyatlarıyla çiftçinin yine tüccarın insafına bırakıldığını belirterek, "Çiftçi patlama noktasına gelmiştir, seçim startı vermiştir" dedi. Açıklanan fiyatın maliyetleri karşılayamayacağını ifade eden Ağar, primlerin ne zaman ödeneceğine dair belirsizliğin de çiftçiyi sıkıntıya soktuğunu belirtti. Ağar "Hayali paralar, değeri düştükten sonra ödeniyor. Mazotta, gübrede, tohumlukta ucuzlama olmadı ki. 4-5 sene önceki fiyat bu noktadaydı."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious