2013 Kyk sonuçları - 2013 Kyk ek yurt sonuçları - 2013 Kyk burs sonuçları

2013 Kyk sonuçları - 2013 Kyk ek yurt sonuçları - 2013 Kyk burs sonuçları.21083
02.10.2013 / 09:22:20

Kyk sonuçları sırayla açıklanıyor. Yurtlara ek yerleştirmeler bir bir duyuruluyor. Öte yandan burs sonuçları da açıklanacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


Üniversite öğrencilerinin yurt ve burs sorunları çözülüyor. KYK, öğrencilere yurt ve burs imkanı sağlamak için müracaatları değerlendiriyor.

İncelemeleri ve ayrıntılı bilgileri kyk.gov.tr adresinden alabilirsiniz.

Bu arada Yozgat Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tamer Uçar, Pakistan Yükseköğretim Kurulu'nca gerçekleştirilen ve İslam İşbirliği Teşkilatı (İTT) üye ülke üniversite rektörleri ve yükseköğretim kurum başkanlarının davet edildiği, 'İslamabad'da Rektörler Forumu' adlı programa katıldı. Rektör Uçar, program kapsamında 6 üniversitesi ile işbirliği protokolü imzaladı.


Pakistan'ın başkenti İslamabad'da düzenlenen programda, İslam İşbirliği Teşkilatı üye ülkeleri arasındaki akademik bağları geliştirmek, ortak araştırma fonları oluşturmak, öğrenci değişimi ve çeşitli burs imkanları sunma gibi konular görüşüldü. Globalleşme adı altında üniversitelerin uluslarasılaşma, önemi ve bununla ilgili yapılacak işbirliklerinin de ele alındığı toplantı ve panellerde, uluslararası rekabet ve üniversiteler arasındaki dayanışma konularına yer verildi.

Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tamer Uçar, Pakistan Yükseköğretim Kurulu'nca gerçekleştirilen ve İslam İşbirliği Teşkilatı (İTT) üye ülke üniversitelerinin katıldığı forumun önemini vurgulayarak uluslararasılaşma anlamında diğer üniversiteler ile koordineli ve planlı işbirlikleri sağlayarak, rekabet anlamında daha güçlü hareket etme imkanı yakaladıklarını söyledi.

Rektör Uçar, Pakistan ziyareti kapsamında Bozok Üniversitesi'nin uluslararasılaşma vizyonu ile ilgili atmış olduğu adımları somutlaştırmak adına Pakistan'ın seçkin üniversitelerinden, Indus Üniversıty, Uluslararası İslam Üniversitesi, Comsats Instıtute Of Informatıon Technology, Unıversity Of Harachi, Imperıal College Of Busıness Studıes, Instıtute Of Southern Punjab üniversiteleri ile işbirliği protokolünün imzaladığını kaydetti.

Bozok Üniversitesi'nin kısa süre içerisinde marka üniversitelerin yakalamış olduğu evrensel başarı çizgisi ile rekabet edebilir bir noktaya gelebilmesi için çalışmalarının devam ettiğini belirten Uçar, "Pakistan 'da ki programımızda ikili temaslarımız ve görüşmelerimiz kusursuz şekilde sonuçlandı. Bunun yansıması olarak 6 üniversite ile işbirliği protokolü imzaladık." dedi.

Öte yandan Aksaray Üniversitesi'nde (ASÜ) 'Alan bilgisi, kariyer planlaması ve mesleki danışmanlık' konulu seminer düzenlendi.

Mühendislik Fakültesi konferans salonundaki seminerde, Kariyer Planlama Uzmanı Yakup Karadaş, Kamu Personeli Seçme Sınavı'na (KPSS) ilişkin detaylı bilgiler aktardı. Üniversite eğitiminin ardından öğrencilerin iş bulma sürecine gireceğini ve bu nedenle kariyer planlaması adında seminerler düzenlediklerini söyleyen Yakup Karadaş, KPSS ile 90 kurumun yaklaşık 170 farklı görev ve pozisyona alım yaptığını belirtti. KPSS'nin her şey anlamına gelmediğini, ancak sınavı tanımanın başarı için önemli bir anahtar olduğunu dile getiren Karadaş, ÖSYM'nin Türkiye'de, 1965 yılından beri çeşitli sınavlar yaptığını vurguladı. Bu sınavlarda soruların kolay, çok kolay, zor ve çok zor biçiminde yüzde 25'erlik dilimlere ayrıldığını, fakat karışık biçimde dağıtıldığını ifade eden Yakup Karadaş, "Sınavda strateji çok önemlidir. Zorluk derecelerini bilirseniz işiniz biraz daha kolaylaşır. Sınavda, daha önce hiç karşılaşılmayan sorulara cevap vermek yerine, en bilinen ve tanıdık sorulara cevap vermek alınacak puanı artırabilir." dedi. KPSS'nin, Kaymakamlık ve SPK'nın ardından Türkiye'deki en zor üçüncü sınav olduğundan söz eden Yakup Karadaş, sınavda iktisat ve hukuk alanında çok iyi olmak gerektiğini, bu alanların puanlarda belirleyici olduğunu söyledi.

ASÜ öğrencilerine kariyer meslekleri de anlatan Uzman Yakup Karadaş, Maliye Bakanlığı'nda vergi müfettişliği, Kalkınma Bakanlığı ve TBMM'de uzmanlık ile Sayıştay'da danışmanlığın kariyer meslekler arasında ilk sıralarda olduğunu ifade etti. Karadaş, Sayıştay ve Adalet Bakanlığı'nın idari hâkimlik kısımlarına KPSS olmadan da alım yapıldığını dile getirdi. Seminerin son kısmında ASÜ öğrencileri merak ettikleri soruları yöneltti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*