2013 Lys ek tercihler ne zaman? - Lys ek yerleştirme Ösym tercih kılavuzu 2013

2013 Lys ek tercihler ne zaman? - Lys ek yerleştirme Ösym tercih kılavuzu 2013.22134
22.09.2013 / 13:52:35

Lys ek tercihler için açıklama yapıldı. Ösym tarafından yapılan açıklamada öğrencilere ayrıntılı bilgiler verildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


ÖSYM, 2013 Öğrenci Seçme ve Yermeştirme Sistemi (ÖSYS) Yükseköğretim Programları Ek Yerleştirme Kılavuzu, 22-24 Eylül 2013 tarihleri arasında ÖSYM'nin 'http://www.osym.gov.tr' internet adresinden yayımlanacak. Tercihler 25-30 Eylül tarihleri arasında yapılacak. Tercih hizmet ücreti ise 3 lira.

Kılavuz adaylara ön bilgi vermek amacıyla yayımlanacak. Bu nedenle adayların, tercihlerini yapmadan önce tercih süresi içinde ÖSYM'nin internet adresinden yeniden yayımlanacak kılavuzu dikkatle incelemeleri ve ÖSYM'den yapılan duyuruları takip etmeleri gerekiyor. Hindistan, Ermeni üniversite diplomalarını tanıyacak

Hindistan, Ermenistan üniversitelerinin diplomalarının denkliklerini tanımaya hazırlanıyor. Ermeni basınında yer alan haberde Ermenistan ve Hindistan hükümetlerinin, lisans ve yüksek lisan diplomalarının karşılıklı tanınmasına ilişkin bir anlaşmayı imzalama hazırlığında olduğu belirtildi. Anlaşma, iki ülke yüksek eğitim kurumları tarafından verilecek diplomaların karşılıklı tanınmasını öngörüyor. Bu arada hali hazırda Ermenistan'ın değişik üniversitelerinde çok sayıda Hindistanlı öğrenci öğrenim görürken, anlaşma sonrasında bu sayının artması bekleniyor.

Tarsus üniversite istiyor

Mersin'in Tarsus ilçesine devlet üniversitesi kurulması ile ilgili çalışmalar devam ediyor. Üniversite için gerekli arazinin mevcut olduğu, Tarsusluların ve kurumların üniversitenin ihtiyaçlarını karşılamaya hazır olduğu belirtildi. Güner Baykal Toplantı Salonu'nda bir araya gelen Tarsus Üniversitesi Girişimi yürütme kurulu üyeleri, hazırlık çalışmalarını tek tek ele aldı. Toplantıya katılan Tarsus Kaymakamı Hasan Göç, Mersin Milletvekili Vahap Seçer, Tarsus Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Ticaret Odası Başkanı Ruhi Koçak, Ticaret Borsası Başkanı Murat Kaya, Kent Konseyi Başkanı Ali Cerrahoğlu, Güç Birliği Vakfı Başkanı Fuat Togo ve Belediye Başkan Yardımcısı Kerim Tufan, Tarsus'a bir devlet üniversitesi kurulması noktasında birlik ve beraberlik mesajları verdiler.

Üniversite dosyasının son durumunu barkovizyon ile inceleyen heyet, kurulması düşünülen fakülteler ve gerekçeleri, sivil toplum örgütlerinin, kurumların, basının ve Tarsus halkının maddi ve manevi katkılarını masaya yatırdı. Üniversite için gereken arazi ile ilgili seçenekleri de değerlendiren heyet, üniversite için gerekli arazinin fazlasıyla mevcut olduğu, Tarsusluların ve kurumların üniversitenin ihtiyaçlarını karşılamaya hazır olduğu konusunda hemfikir olduklarını ifade ettiler. Toplantı sonunda şu kararlar alındı: "Yerleşimi Tarsus'ta olmak üzere Mersin iline ikinci bir devlet üniversitesi kurulabilmesi için Tarsus'un tüm kurumları ve halkın tamamında büyük bir istek ve kararlılık mevcuttur. Üniversite hazırlık dosyası tamamlanmıştır. Bu konuda görüş farkı gözetmeksizin tüm ilgililerin işbirliği tamdır. Yapılan hazırlıkları, Tarsus halkının bu konudaki isteğini ve heyecanını anlatmak ve desteğini almak üzere Ekonomi Bakanımız Mersin Milletvekili Sayın Zafer Çağlayan Tarsus'a davet edilecektir. Bakanımızın desteğiyle ve hep birlikte konunun hükümet gündemine ve Meclis'e getirilerek gerekli kanunun çıkmasının sağlanması tüm Tarsusluların en büyük dileğidir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*