2013 Meb lise SBS yedek yerleştirme sonuçları - MEB 2013 SBS ek tercih sonuçları

2013 Meb lise SBS yedek yerleştirme sonuçları - MEB 2013 SBS ek tercih sonuçları.21799
10.09.2013 / 09:03:10

Milli Eğitim Bakanlığı'nın 500 bin öğrenciyi ilgilendiren yedek yerleştirmeleri sonuçlanmayı bekliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


SBS yerleştirme sonuçları için artık saatler sayılıyor. Öğrenciler son şanslarında yüzlerinin gülmesini istiyor. Boş kalan kontenjanlara yerleştirmeler yapılıyor. Son gelişmeleri MEB.gov.tr adresindeki sağ blokta bulunan "duyurular" kısmından okuyabilirsiniz.

Öte yandan bu yıl anaokuluna ve birinci sınıfa başlayacak olanlar için ders zili bir hafta önce çaldı. Uyum programına alınan öğrenciler, ilk dersi anne ve babalarıyla birlikte yaptı. Okulla tanışan miniklerden bazıları, ailelerinden ayrılmanın heyecanıyla gözyaşı döktü. Anaokulu geçmişi olanlar ise uyum konusunda sorun yaşamadı.

Yeni eğitim-öğretim yılı 16 Eylül Pazartesi günü başlayacak. İlkokula gidecek minikler ise uyum programı kapsamında ders başı yaptı. Anne ve babalarıyla birlikte sabah erken saatlerde yollara düşen öğrenciler, heyecanla okul bahçesinde bekledi. Ardından sınıflarına geçti. Bazı minikler, sıralara birlikte oturdukları annelerinin elini bir an olsun bırakmadı. Daha sonra veliler sınıflardan çıkarken öğrenciler öğretmenleri ve arkadaşları ile baş başa kaldı. Bazı öğretmenler, çikolata ikram ederek çocukların okula alışmasını kolaylaştırmaya çalıştı. İlk gün, okula girmemek için direnen de vardı, gözyaşlarını tutamayarak dışarı çıkan da. Öğrenciler, okula başlamanın güzel olduğunu söylerken bazı velilerin ise çocuklarından daha fazla heyecan dulduğu gözlendi. Bu yıl yapılan değişiklikle 66 aylık çocuklardan rapor istenmemesi, okula başlayan öğrenci sayısını düşürdü. Bursa’da geçen sene 52 bin öğrenci okulla tanışırken bu sayının yeni dönemde yaklaşık 45 bine düşeceği belirtildi. Okula uyum programının başlaması, ulaşımı da etkiledi. İstanbul’da sabah saatlerinde trafik durma noktasına geldi. Konuyla ilgili İstanbul Büyükşehir Belediyesi, sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden yoğunluk bilgilerini paylaştı. Trafiğin durduğu ve kazaların meydana geldiği noktalara yardımcı ekipler sevk edildi.

İlk gün ailelerinden ayrı kalan çocuklar gözyaşlarına boğulurken İstanbul Güngören’de tersi oldu. Belediyenin okul bahçelerine kurduğu şişme oyun parkurları sayesinde çocuklar okula gitmek için can attı. Ders aralarında bahçeye çıkan minikler, kaydıraklardan kayarak top havuzlarında doyasıya eğlendi.

Bisiklet sepetinde okul yolculuğu

Yeni dönemin en ilginç fotoğraflarından biri Bursa’da çekildi. Dedesi tarafından bisiklet sepetine bindirilerek okula getirilen 6 yaşındaki Recep Çavuşoğlu herkesin ilgi odağı oldu. Torununu geçen sene de ana sınıfına getirdiğini söyleyen Salih Çavuşoğlu, “Şimdi birinci sınıfa başladı. Okulu seviyor ama biraz heyecanlı. Mahalle yakın olduğu için bisikletle getiriyorum.” dedi. Yolculuğun çok güzel olduğunu ifade eden minik Recep ise, “Okulumu seviyorum. Burada arkadaşlarım var.” diye konuştu.

Tahtaya kendi karikatürünü çizdi

Yeni öğretim yılının ilk gününde Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı da miniklerin heyecanına ortak oldu. İstanbul Ataşehir’de bulunan Halil Atamavcı İlkokulu’nda düzenlenen törene katılan Avcı, küçük öğrencilerin halk oyunları gösterilerini izledi. Ardından okul öncesi öğrencilerin sınıflarını ziyaret etti, hediyeler verdi. İlkokula başlayanlarla da sohbet eden Bakan Avcı, bir sınıfta tebeşirle tahtaya şu yazıyı yazdı: “2013-2014 eğitim ve öğretim yılının bütün öğretmenlerimize, öğrencilerimize ve görevlilerimize hayırlı uğurlu olmasını temenni ederim.” Yazının altına adını yazan Avcı, tahtaya bir de kendi karikatürünü çizdi. Karikatüre bir süre gülen Milli Eğitim Bakanı, daha sonra cep telefonu ile tahtanın fotoğrafını çekti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*