2013 sbs cevap anahtarı - 2013 sbs soruları ve cevapları 8.sınıf

2013 sbs cevap anahtarı - 2013 sbs soruları ve cevapları 8.sınıf.14695
08.06.2013 / 13:13:51

MEB, SBS için hazırlıklarını tamamladı ve sınavı bugün gerçekleştirdi. Sınavın sorularına ve cevaplarına MEB.gov.tr adresi üzerinden yayınlanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


Soru ve cevaplara erişebilmek için MEB.gov.tr üzerinden siteyi ziyaret edin. Sınav sonuçları için Temmuz'un 2. haftasında duyurulacak.

8. Sınıf A Kitapçığı

8. Sınıf B Kitapçığı

8. Sınıf Görme EngellilerHABER TURU

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Gezi Parkı'nda eylem yapanların CHP'yi istemediğini söyledi. Kılıçdaroğlu, Samanyolu TV'de Günlük Özel programında Gezi Parkı olaylarıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

SORUMLU BAŞBAKAN

Ortaya çıkan talep ile talebe verilen dengesizlik bu gerginliğe sebep oldu. Başbakan daha yumuşak bir tavır takınsa belki bu büyük patlama olmayacaktı veya polis oradaki insanlara biraz daha yumuşak davranabilse. Hükümet doğrudan vatandaşların yaşam tarzına müdahale ediyor. Bunu kabul etmiyor gençler.

EYLEMLER HÜKÜMETİ DEVİRMEK İÇİN DEĞİL

Ne darbe girişimi Allah aşkına, bu gençler darbe kuşağında yetişemedi, öyle bir niyetleri de yok bu insanların.
Talepleri o kadar masum ki, yazılı olarak getirip hükümete verdiler

CHP'Yİ İSTEMİYORLAR

Eylemlerin hiçbir yerinde değiliz. Bir akşam İstanbul'da Gezi Parkı'na çadır kuran gençlerin yanına gittim. Bana ''Milletvekili görevlendirin, polisle diyalogta zorlanıyoruz'' dediler. Ben de her gün 2 vekili görevlendireceğimi söyledim. Bunun için vekiller oradaydı. Eylemlerde orantısız güç kullanıldıktan sonra vekillerimiz de gazdan etkilendi. Geldiğimiz noktada vekillere şunu söyledik: Biz çok önde olursak bu CHP'nin eylemi gibi algılanır. Eylemi yapanlar da bunu istemiyorlar. CHP'yi istemiyorlar.

TERTEMİZ ALINLARINDAN ÖPÜYORUM
Haklı talepleriniz var. Haklı taleplerinizi dile getirin, toplumun kabul ettiği haklı eylem türleriyle dile getirin.

Öte yandan Faiz lobisi bir kez daha ülke gündeminde... Deniz Hoca, “Faiz lobisi tatlı kazanç peşinde koşar. Bu kazancı sağlamak için yüksek faiz-yüksek döviz kuru arzular. Kendisi kazanırken ülkeyi fakirleştimeyi umursamaz” dedi ve ekledi: Şu an suni bir kriz yaşıyoruz. İyi niyetli yabancı yatırımcı zararı göze alarak çıkmak isteyebilir. Bu da suni krizi reel bir krize dönüştürebilir.

Türkiye, 12 gündür Gezi Parkı’yla yatıp Gezi Parkı’yla kalkıyor. Olaylara yabancı basının ilgisi de yoğun. Hemen hemen her gün Türkiye manşetlerde... Bu gerginliğin bir de ekonomik etkisi var. Piyasada kimse önünü göremiyor. Borsa düşüyor, dolar ve euro değer kazanıyor. Tahvil faizleri ise almış başını gitmiş vaziyette… 
BAŞBAKAN’A göre ise piyasalardaki bu hareketliliğin arkasında ‘faiz lobisi’ var. 2001 kriziyle beraber Türkiye’nin gündemine oturan faiz lobisi’nin kim olduğunu Deniz Hoca’ya sorduk… Nedir, kimdir, ne ister nasıl çalışır? Şunları anlattı: 

- Türkiye’de gerçekten bir faiz lobisi var mı? 
Başbakan Erdoğan ‘faiz lobisi’ diyerek topluma önemli mesajlar vermek istiyor. Başbakan, faiz kelimesi ile lobi kelimesini de hep bir arada kullanmakta ve bir “faiz lobisinden” bahsetmekte. Ancak kim faiz lobisi sayılır sorusunun cevabı da açık değil, üstelik zor.  

- Peki kim bu lobi dediğimiz kurumlar? 
Doğal olarak bunlar yabancı finans kuruluşlar: Bankalar, fonlar... Bunların Türkiye ayağı da buradaki banka ve finans kuruluşları. 

- Türkiye’de nasıl hareket ediyorlar? 
Türkiye’ye yatırıma gelen fon ya da banka, döviziyle önce Türk Lirası alıyor. Bu Türk Lirası’nı hisse senedi ya da iç borçlanma senedine yatırıyor. Çıkarken de Türk Lirası’nı döviz yapıp evine dönüyor. Türkiye’de de bazı yerli aracı kuruluşlar ve bankalarla beraber hareket ediyorlar. 

NASIL KAZANIYORLAR?
- Faiz ya da dövizin artmasından çıkarları ne? 

 DIŞ ülkelerden Türkiye’ye gelen yabancı yatırımcılar sıklıkla yerel faizi artırmamız için bazen nasihatlar verirler. Çünkü faiz yükselirse Türk Lirası’nın dövize karşı değeri yükselir. Bu da dış yatırımcının işine yarar. Çünkü ülkemize yüksek getiriyi izleyerek gelen dış yatırımcı , ülkemizin parası değer kaybettikçe yüksek getiriden kazandığını, TL’nin dövize karşı değer kaybetmesi nedeniyle kaybetmek durumunda kalır. İşte getirisi kur değişmesine kurban gitmesin diye parazit yapan dış yatırımcıya ‘faiz lobisi’ diyebiliriz.

Tek amaç tatlı para kazanmak
- Faiz bu işin neresinde? 

Nominal veya reel faiz yükseldiği zaman, yabancı yatırımcı kur  değişimi nedeniyle zarar etmekten kurtulur. Fakat ülkeye finans yatırımına gelen her kuruluşa faiz lobisi diyemeyiz. İster istemez bu kuruluşlar kolay para peşinde. Fakat ülkenin geleceğini düşünmeyen kötü niyetli kuruluşlarına bu benzetmeyi yapabiliriz.  

Güçlü TL’yi kim istemiyor?
- TL’nin değerinin düşmesini istemeyen kimler? 
TL’nin değer kaybetmesi elinde döviz birikimi olan kimseye veya kuruma yarar. Dövizin değerinin artması en çok ihracatçılara da yarar, çünkü onlar da döviz kazanmaktadırlar. Ama ülkenin ithalatçılarına ve döviz borcu olan kişi ve kuruluşlara dövizdeki yükseliş hiç ama hiç yaramaz.  

Faiz lobisi ne kadar güçlü?
- Şu an kim daha güçlü? Faiz lobisi mi, MB mı? 
Merkez Bankası son yıllarda hem nominal hem de reel faizi düşürmekte başarılı oldu. Döviz kurunun TL aleyhine gelişmesini de kontrol altına aldı. Merkez Bankası son dönemde kullandığı ve “koridor sistemi” adı ile geçen politika yaklaşımında faizleri hem nominal hem de reel olarak rekor düzeyde düşürebildi. Diğer taraftan da ülkemize gelen yabancı sermaye  akımı nedeni ile paramız da değer kaybetmek yerine değer kazanmak yönünde sık sık değişim yaşamaktadır. Yani şu an için işler Merkez Bankası’nın istediği şekilde yürüyor. 

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*