2013 SBS cevapları - MEB SBS soruları - 8.sınıf SBS puan hesaplama 2013

2013 SBS cevapları - MEB SBS soruları - 8.sınıf SBS puan hesaplama 2013.11004
08.06.2013 / 13:14:36

SBS soruları ve SBS cevapları 13:00'ten sonra MEB.gov.tr üzerinden paylaşılıyor. Öğrencilerimizi tebrik ederiz.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


SBS soru ve cevaplarına meb.gov.tr üzerinden ulaşabilirsiniz. SBS puan hesaplama için anafen.com/uygulamalar/puanhesaplama buraya tıklayın.

8. Sınıf A Kitapçığı

8. Sınıf B Kitapçığı

8. Sınıf Görme EngellilerSınavda, adaylara 100 soru için 120 dakika süre verildiğini, engelli adaylara ise sürenin 30 dakika uzatılacağını kaydeden Koç,  sınavın engelliler düşünüldüğünde saat 12.30'da sona ereceğini ve soru kitapçıklarıyla cevapların Bakanlığın internet sitesinde saat 13.00'te yayınlanacağını açıkladı.

HABER TURU

Birleşmiş Milletler (BM), iç savaşın devam ettiği Suriye’de 10 milyondan fazla kişinin sene sonuna kadar insanî yardıma muhtaç hale geleceği uyarısında bulundu.

BM’nin daha önceki 3 milyar dolarlık yardım çağrısında meblağ da, durumun kötüye gitmesi sebebiyle tashih edilerek 5,2 milyar dolara çıkarıldı. Böylelikle Suriye’ye insanî yardım için BM tarihindeki en büyük yardım kampanyası başlatılmış oldu. Suriye’de durumun tahminlerin ötesinde kötüye gittiğinin altını çizen BM İnsani Yardım Şefi Valerie Amos, Cenevre’de düzenlediği basın toplantısında şiddetini artıran krizin ülkenin geneline yayıldığını hatırlattı.

Daha önce 2013 yılında ülkedeki 4 milyon insanın yardıma muhtaç olacağını belirleyen BM yetkilileri, bu rakamı an itibarıyla 7 milyon olarak tahmin ederek, sene sonu itibarıyla da nüfusun yarısına tekabül eden 10 milyon kişiye çıkacağını öngördüklerini belirtti. Türkiye, Irak, Ürdün ve Lübnan gibi komşu ülkelere sığınan mülteci nüfusunun da sene sonuna kadar 3,5 milyona ulaşması bekleniyor. Amos, krizin başlangıcından beri 80 binden fazla insanın öldüğü ülkedeki insanî sefaleti anlattığı konuşmasında, durumu “dehşet verici ve trajik” olarak niteledi. Ayrıca yaşanan iç savaşla son iki senede ülkenin 20 yıl geriye gittiği belirtildi. Ülkedeki gıda ve ilaç ihtiyacı had safhada. Savaş ekonomisi nedeniyle gıda fiyatları da çok yüksek seyrediyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) yaptığı açıklamaya göre ülkede tifo, sarılık, dizanteri ve kolera salgını umumî sağlığı tehdit ediyor. Ülkedeki devlet hastanelerinin üçte biri hizmet ver(e)mezken içme suyu kaynaklarına ulaşım da yer yer engelleniyor.

Öte yandan Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç’ın şiddetin önüne geçilebilmesi için gündeme taşıdığı Süper Lig maçlarının gündüz yapılması fikri, kamuoyunda olumlu karşılık buldu. Emniyet birimleri, muhtemel olaylarda şüphelilere ulaşmanın kolaylaşacağına dikkati çekiyor. Geçen sezon 306 karşılaşmanın 98’ini ‘gün ışığı’nda oynatan Futbol Federasyonu da girişime sıcak bakıyor.

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın, futbol maçlarının Hollanda, İngiltere, Almanya ve İtalya örneklerinde olduğu gibi Türkiye’de de gündüz yapılması talebi kamuoyunda büyük ses getirdi. Geçen sezon Spor Toto Süper Lig’deki 306 randevunun 98’ini ‘gün ışığı’na çeken Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ve Kulüpler Birliği’nin ardından Emniyet Genel Müdürlüğü de (EGM) sürece destek verdi. Yetkililerden alınan bilgilere göre; müsabakaların gece geç saatlerde oynanması birçok riski de beraberinde getiriyor. Stada giriş çıkış yapan taraftarların kontrolleri istenilen düzeyde gerçekleştirilemiyor. Bu sebeple seyir yasağına uğrayanlar stadyumlara rahatlıkla girebiliyor.

Müsabakaların gün ışığına kayması halinde güvenlik önlemlerinin daha da artacağını aktaran emniyet kaynakları,  “Bu sayede spor şube ekiplerimiz daha titiz bir çalışma ortaya koyacak. Herkes detaylı bir çalışmanın sonrasında stada girecek. Böylece istenmeyen olayların bir nebze olsun önüne geçilecek. Ayrıca muhtemel arbedelerde şüphelilere ulaşmak çok kolay olacak.” ifadesini kullanıyor. Gece karanlığında polisin müdahale şansının çok düşük olduğunu aktaran uzmanlar, zanlıların işlemleri için savcıları beklemek zorunda olduklarının altını çiziyor. Uygulamanın hayata geçirilmesi durumunda mesai saatlerinde tüm işlemlerin rahatlıkla yapılacağı dile getiriliyor. Ayrıca özel güvenlikçilerin statlardan çekilmesinin de isabetli bir karar olduğuna dikkat çekiliyor. 

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*