2013 SBS tercih sonuçları - SBS sonuçları 2013 - SBS 2013 sorgulama

2013 SBS tercih sonuçları - SBS sonuçları 2013 - SBS 2013 sorgulama.21799
06.08.2013 / 07:51:38

SBS yerleştirme sonuçları nihayet dün gece açıklandı. Binlerce öğrenci şimdi sonuçları sorgulayabiliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


2013 SBS tercih ve yerleştirme sonuçları açıklandı. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından, 2013 SBS tercih ve yerleştirme sonuçları açıklandı.

Öte yandan Milli Eğitim Bakanlığı, 1. ve 5. sınıfların okul kayıtlarını gerçekleştirdi. Kayıtlar, e-Okul Yönetim Bilgi Sistemi üzerinden çocukların MERNİS bilgileri esas alınarak, ikametgâhlarına en uygun okula herhangi bir başvuru olmaksızın yapıldı.

Kayıtlar sonucunda ilköğretim çağına giren toplam 1 milyon 863 bin 230 çocuk 1. sınıfa, 1 milyon 237 bin 986 öğrenci de 5. sınıfa yerleştirildi. Aileler, çocuklarının kayıtlarını, www.MEB.gov.tr internet adresinde yer alan Veli Bilgilendirme Sistemi’nden, çocuklarının T.C. kimlik numaralarını yazarak öğrenebilecek.

Bakanlıktan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Bu yaş grubundaki çocuğunu birinci sınıfa göndermek isteyen velilerimizin okula yazılı istekte bulunmaları, okula kesin kayıtları için yeterli olacaktır. Kayıt işlemi tamamlandıktan sonra görev yeri değişen kamu görevlileri ile ikamet adresi değişen vatandaşlarımızın çocuklarının kayıtları, müracaatları halinde yeni adreslerine en uyumlu okullara sistem tarafından otomatik olarak yapılacaktır. Herhangi bir nedenden dolayı hiçbir okula kaydı yapılmamış çocuklarımızın velileri, öncelikle ilçe nüfus müdürlüğüne giderek adres kontrolü yaptıracak, ardından ilçe milli eğitim müdürlüğü yetkililerini bilgilendirecektir.” denildi.

Okul kıyafetlerine veliler karar verecek

Öğrenciler, okul, sınıf ve şubelerde tek tip kıyafet giymeye zorlanamayacak. Okul yönetimi ve okul-aile birliğinin koordinatörlüğünde, okul kılık kıyafetlerine ilişkin sınırlamalara aykırı olmamak kaydıyla, velilerin yüzde 50'sinden fazlasının onayı alınarak ilgili eğitim-öğretim yılı için okul kıyafeti veya kıyafetleri belirlenebilecek.

Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Okul Öğrencilerinin Kılık ve Kıyafetlerine Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlandı. Yönetmelik, Millî Eğitim Bakanlığı'nın talebi üzerine Bakanlar Kurulu'nca 8 Temmuz 2013 tarihinde kararlaştırıldı. Buna göre öğrenciler, okul, sınıf ve şubelerde tek tip kıyafet giymeye zorlanamayacak. Ancak, okul yönetimi ve okul-aile birliğinin koordinatörlüğünde, sınırlamalara aykırı olmamak kaydıyla, velilerin yüzde 50'sinden fazlasının onayı alınarak ilgili eğitim-öğretim yılı için okul kıyafeti veya kıyafetleri belirlenebilecek. Bu fıkranın uygulanmasına dair usûl ve esaslar Millî Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan yönerge ile belirlenecek. Yönetmelik bugün itibarıyla yürürlüğe girdi.

TESK: Okul kıyafetlerinde karışıklık kalkmaya başladı

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, okul kıyafetlerinin serbest bırakılmasından sonra yaşanan karışıklığın yavaş yavaş ortadan kalkmaya başladığını söyledi.

Bendevi Palandöken, konu hakkındaki yazılı açıklamasında, "Kararın gözden geçirilmesi için Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'ya mektup yazarak esnafın yaşadığı karmaşa ve sıkıntıları aktardık. Şimdi yönetmelik değişikliği ile bir adım daha atılarak velilerin kararı daha ağırlıklı duruma getiriliyor. Velilerin yüzde 50'sinden fazlasının kararı ile okul kıyafetlerine karar verilecek olmasını çok olumlu bir adım olarak görüyoruz. Fakat uygulamanın bir yıl ertelenmesi gerekiyor ki bu sene velilere sorulsun, nihai karar alınsın. Bizde esnaf olarak biliriz ki şu kadar okul kıyafeti hazırlayacağız. Bu senede karmaşa sürecek ceremesini esnaf çekecek." değerlendirmesinde bulundu.

"OKUL FORMASINA 2 MİLYAR LİRA"

Türkiye'de okul kıyafetleri satışının çok organize bir sektör haline geldiğini belirten Palandöken, "Türkiye'de 11 milyon ilköğretim, 5,5 milyon ortaöğretim öğrencisi bulunurken, her yıl okul için 2 milyar liralık üniforma alışverişi yapılıyor. Binlerce kişinin çalıştığı bir sektör bir anda batma durumuyla karşı karşıya kalmıştı. Çünkü birçok imalatçı sırf bu ürünler için çalışıyor. Atölyelerde okul forması üretim dönemlerinde çalışan işçi sayısının 4 katına çıktığı, çok insanın ekmek yediği bir sektörden bahsediyoruz." diye konuştu.

"VELİYİ ARTAN MALİYETLER DÜŞÜNDÜRÜYOR"

Büyük miktarlarda ve seri olarak yapılan formaların ucuza üretildiği için velilerin kesesini rahatlattığını anlatan Palandöken, "Geçim şartları zor. Bir ilk veya orta öğretim öğrencisinin forma maliyeti 30 ila 130 lira arasında değişiyor. Serbest kıyafet olunca daha çeşitli giysi almak zorunda kalacak ve bütçeleri sarsılacak olması velileri çok düşündürüyordu. Alınan bu karar velileri de sevindirmiştir umarım." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*