2013 Teog sınav soruları - Teog sınavı cevapları - Teog sorular

2013 Teog sınav soruları - Teog sınavı cevapları - Teog sorular.15822
28.11.2013 / 13:18:18

8. sınıfların girdiği merkezi sınavın soruları ve cevapları Milli Eğitim Bakanlığı'nın internet sayfasından yayınlanacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


Soru ve cevaplar henüz açıklanmadı. Açıklandığında haber Aktüel'den ulaşabilirsiniz.

Milli Eğitim Bakanlığı'nca (MEB), 8'inci sınıflar için ilk kez düzenlenen merkezi sınavlar ilk gün oturumuyla gerçekleşti. Öğrenciler Türkçe, matematik ve din kültürü ve ahlak bilgisi derslerinden kendi okullarında sınava girdi. Saat 9.00'da başlayan sınavlar 12.00'da sona erdi. Bahçelievler Kumport ortaokulunda sınava giren çocukların velileri de, heyecanla okul bahçesinde bekledi.

Bu arada Kamuya 2014’te 50 bin öğretmen alımının yapılacağı şeklindeki açıklamalar tartışılıyor.  Bakan Şimşek, bütçede harcamaları artıracak değişiklik yapılamayacağını söyledi. “Başbakanımız, ‘kadroları MEB’e verelim, diğer birimlere hiç eleman almayalım’ derse, bizim için talimattır.” dedi. Daha fazla alım için tedbir gerektiğini belirten Şimşek, “Ya borçlanmamız ya da vergileri artırmamız lazım.” ifadesini kullandı.

Yaklaşık 60 bin dershane öğretmeninin kamuya alınmasının bütçeye maliyeti tartışılıyor. Basın mensupları, dün Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e “Bütçe planlarında kamuya 74 bin eleman alacağınızı, 34 bininin TSK gibi mezun olanların işe başladığı alanlar olacağını söylemiştiniz. Başbakan şubatta 10 bin, ağustosta da 40 bin öğretmen alınacağını belirtti. Bu doğrultuda planlarınızda bir değişiklik mi olacak?” sorusunu yöneltti. Şimşek, Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilen Bütçe Kanunu’nda harcamaları artıracak bir değişiklik yapılamayacağını söyledi. Gelecek yıl durumu değerlendireceklerini ifade eden Maliye Bakanı, kamunun diğer birimlerine gerekirse hiç kadro vermeyeceklerini vurguladı. Konunun Başbakan’ın takdirinde olduğunun altını çizerek, “Eğer ‘bu kadroların büyük bir kısmını Milli Eğitim’e verelim, diğer birimlere hiç eleman almayalım’ denirse, bu bizim için bir talimattır. Öyle yaparız.” dedi. ‘Daha fazla eleman alalım’ denirse oturulup değerlendirileceğini kaydeden Maliye Bakanı, şöyle konuştu: “Bütçeye yansımasını sınırlandırmak için tedbir alınmak zorunda kalınır. Çünkü daha fazla eleman alacaksak, daha fazla para harcayacaksak bizim borçlanmamız ya da vergileri artırmamız lazım. Bu kadar açık ve net.”

Maliye Bakanı Şimşek, dün Ankara’daki Kamu-Özel İşbirlikleri Konferansı’ndaki sunumunun ardından soruları cevapladı. “Bütçe planlarında kamuya 74 bin eleman alacağınızı, bunların 34 bininin TSK gibi mezun olanların işe başladığı alanlar olacağını söylemiştiniz. Başbakan şubatta 10 bin, ağustosta da 40 bin öğretmen alınacağını belirtti. Bu rakamlar doğrultusunda planlarınızda bir değişiklik mi olacak?” sorusu üzerine Maliye Bakanı, Bütçe Kanunu’nda öngördükleri kadroların dağıtımını henüz yapmadıklarını ifade etti. Bütçe Kanunu’nun Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildiğini ifade eden Şimşek, şöyle konuştu: “Artık bundan sonra o kanunda harcama artıracak bir değişiklik yapamayız. Gerekirse kamunun diğer birimlerine hiç eleman vermeyeceğiz. Ama bu konuda verilmiş bir karar yok. Tabii, Başbakan’ımızın takdirinde olan bir konu. Eğer ‘bu kadroların büyük bir kısmını Milli Eğitim’e verelim, diğer birimlere hiç eleman almayalım’ denirse, bizim için talimattır. Öyle yaparız. ‘Daha fazla eleman alalım’ denirse o da değerlendirilir, ona göre bütçeye yansımasını sınırlandırmak için tedbir alınmak zorunda kalınır. Çünkü daha fazla eleman alacaksak, daha fazla para harcayacaksak bizim borçlanmamız lazım ya da vergileri artırmamız lazım.”

 Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) taksit sınırlamasının büyüme hızını düşürüp düşürmeyeceği sorusu üzerine Şimşek, hedeflerinin sürdürülebilir yüksek büyümeyi sağlamak olduğunu ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*