2013 üniversite kayıtları - Ösym tercih kılavuzu 2013 tercih kılavuzu

2013 üniversite kayıtları - Ösym tercih kılavuzu 2013 tercih kılavuzu.11004
23.09.2013 / 15:47:04

Ösym tercih kılavuzu dün Ösym tarafından açıklandı. Ösym'nin açıklaması öğrencileri hareketlendirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


ÖSYM, 2013 Öğrenci Seçme ve Yermeştirme Sistemi (ÖSYS) Yükseköğretim Programları Ek Yerleştirme Kılavuzu, 22-24 Eylül 2013 tarihleri arasında ÖSYM'nin 'http://www.osym.gov.tr' internet adresinden yayımlanacak. Tercihler 25-30 Eylül tarihleri arasında yapılacak. Tercih hizmet ücreti ise 3 lira.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), öğretmenlik hayali kuran binlerce genci ilgilendiren önemli bir karar aldı. Üniversitelerde yürütülen pedagojik formasyon sertifika programlarına artık merkezî olarak ÖSYM tarafından yerleştirme yapılacak.

Geçmiş yıllarda öğrencilerin akademik başarı ortalamalarına göre yapılan yerleştirmede yeni öğretim yılından itibaren Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) sonuçları da kullanılacak. Konuyla ilgili kısa açıklama ALES 2013 Sonbahar Dönemi Kılavuzu’nda yer almıştı. Duyuruda şöyle denilmişti:

“Yükseköğretim Kurulu tarafından izin verilen yükseköğretim kurumlarındaki öğretmenlik sertifika programlarına öğrenci seçme ve yerleştirme işlemlerinde de ALES sonuçları kullanılacak. Öğretmenlik sertifika programlarına başvuruda bulunmak isteyenlerin bu sınava girmeleri zorunludur.” Bu sınavın sonuçları üç yıl geçerli olduğundan, son üç yıl içinde ALES’e girmemiş olanların, programa başvurabilmek için kasım ayında yapılacak sınava katılmaları gerekiyor. Bu yıl formasyon programları için ayrılan toplam kontenjan sayısı 20 bin. Başvurular, ALES 2013 sonbahar dönemi sonuçları açıklandıktan sonra alınacak. Başvuruyla ilgili ayrıntılı bilgiler ise önümüzdeki günlerde YÖK ve ÖSYM’nin web sayfalarından ilan edilecek.

Yükseköğretim Kurulu’nca (YÖK) geçtiğimiz yıllarda izin verilen üniversitelerde yürütülen pedagojik formasyon sertifika programlarına, 20132014 öğretim yılından itibaren öğrencilerin kontenjanlar dahilinde, merkezi olarak ÖSYM tarafından yerleştirilmesine karar verildi.

YÖK’ün yaptığı açıklamaya göre; geçmiş yıllarda öğrencilerin akademik başarı ortalamalarına göre yapılan söz konusu yerleştirmede, 2013-2014 öğretim yılından itibaren Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) sonuçları da kullanılacak. Bununla ilgili kısa bir açıklama, ÖSYM tarafından yayınlanan ALES 2013 Sonbahar Dönemi Kılavuzu'nda, sınavla ilgili 'Genel Bilgiler, Temel İlke ve Kurallar' başlığı altında 1.8 maddede, "Yükseköğretim Kurulu tarafından izin verilen yükseköğretim kurumlarındaki öğretmenlik sertifika programlarına öğrenci seçme ve yerleştirme işlemlerinde de ALES sonuçları kullanılacak. Öğretmenlik sertifika programlarına başvuruda bulunmak isteyenlerin bu sınava girmeleri zorunludur.” şeklinde yer aldı. Bu sınavın sonuçları üç yıl geçerli olduğundan, son üç yıl içinde ALES’e girmemiş olanların, programa başvurabilmek için Kasım 2013 ayında yapılacak sınava katılmaları gerekiyor.

KONTENJAN 20 BİN

Pedagojik Formasyon Sertifika Programları için toplam kontenjan sayısı 20 bin olarak belirlendi. Başvurular, ALES 2013 Sonbahar Dönemi sonuçları açıklandıktan sonra alınacak. Konuyla ilgili çalışmalar devam etmekte olup programa internet üzerinden online başvuru ve yerleştirme sistemi ile ilgili ayrıntılı bilgiler, programın uygulanmasıyla ilgili usul ve esaslar, önümüzdeki günlerde YÖK ve ÖSYM web sayfalarından ilan edilecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*