2013 yeterlilik sınavı - Diyanet yeterlilik sınavı 2013 sonucu

2013 yeterlilik sınavı - Diyanet yeterlilik sınavı 2013 sonucu.19335
13.04.2013 / 09:31:16

Diyanet yeterlilik sınavının sonuçları Milli Eğitim Bakanlığı'nın internet sitesinden gecikmeli de olsa yayınlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


Diyanet yeterlilik sınavının MEB.gov.tr/sinavlar/">sonuçları için buraya tıklayın. Öte yandan Türkiye Camii ve Kur'an Kursu Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Recep Kıyak, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'in İzmir'de kullandığı cümlelere destek vererek, CHP'nin tavrını eleştirdi.

Kıyak, yaptığı açıklamada, Görmez'in 'İzmir'in dindarlığına yakışır bir irfan geleneğine sahip bir müftüye ihtiyacı var' şeklindeki sözlerinde yanlış, İzmirlileri incitecek bir ifade olmadığını söyledi. CHP'nin Görmez'e bu cümle üzerinden yüklenmesine tepki gösteren Kıyak, "Görmez'in cümlelerini CHP'liler incelemeye almışlar, ancak sayın başkanın özenle seçerek kullandığı bu cümlelerden CHP'yi kurtaracak bir malzeme çıkmaz." dedi.

İlim sahibi olmanın yetmediğini, aynı zamanda irfan sahibi olanında gerektiğini vurgulayan Kıyak, "İrfana herkesin ihtiyacı var. Görmez'in bu tespitine İzmirli kardeşlerimiz teşekkür ederler, çünkü İzmirli kardeşlerimiz irfanın ne olduğunu bilirlerde, CHP bunu ne kadar anlar? CHP'de irfana ve irfan sahibi olanlara karşı öteden beri bir antipati var, bu maneviyat düşmanlığından kendilerini kurtaramamışlar. CHP'nin bu tutumunun CHP ye zarar verdiğini anlatacak aklıselim sahibi insanlara ihtiyaç var. " ifadelerini kullandı.

Bu arada Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, İzmir'de yaptığı konuşmaların cımbızlandığını söyledi.

NTV'de canlı yayına katılarak sorulara cevap veren Mehmet Görmez, asla bir şehri hedef almadığını vurguladı. Görmez, "Bir bölgenin farklı bir dindarlığı var demek bir eksikliğe işaret etmek değil. İslam medeniyetinin en büyük okullarından 'irfan geleneği' yanlış anlaşıldı. İrfan geleneği uzun bir konuşmadan cımbızla kelime seçmemektir. Diyanet İşleri Başkanı bir şehri irfansız bıraktı demek olur mu?" diye konuştu.

Bir şehrin değil bireyin irfan geleneğine ihtiyacı olduğunu belirten Diyanet İşleri Başkanı, "Bir şehirde farklı bir dindarlık var demek bilimsel bir saptamadır. Bir eksikliği göstermek değildir. Bundan bir ima çıkarmak oldukça yanlış bir davranış. Ki bunu söylerken sadece İzmirlilere söylemedim. İzmir'de Diyanet İşleri'nde çalışan görevlilerimize seslendim. Burda görev yaparken İzmirli vatandaşlarımızın ihtiyaçlarına göre davranmalarını talep ettim." dedi.

BİR ŞEHRİN DİNDARLIĞI CAMİ SAYISIYLA ÖLÇÜLMEZ

Bir şehirde dindarlığın camilerle ölçülemeyeceğini vurgulayan Mehmet Görmez, "Buna bakmak için önce o şehirde ne kadar boşanma var, kadına şiddet ne durumda, kaç tane sokak çocuğu var, tiner uyuşturucu müptelası ne kadar insanımız var bunlara bakmak lazım." ifadelerini kullandı.

Bir şehir ruhunun manevi hayatla beslenmesi gerektiğini, aksi halde birlik ve kardeşliğin zedeleneceğine dikkat çeken Görmez, şöyle devam etti: "Her ilimizin manevi hayatı tamdır diyemeyiz. İzmir'e karşı mahcubuz. Gecikmelerimiz var. Buradaki konuşmalarımız geneli kapsıyordu ama İzmir'de söylediğim için İzmir hedef gösterildi. O cümleleri sadece İzmir'de sarf etmedim."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*