2013 YGS sonuçları - 2013 YGS tercih sonuçları - YGS 2013 ne zaman?

2013 YGS sonuçları - 2013 YGS tercih sonuçları - YGS 2013 ne zaman?.19756
24.07.2013 / 07:44:52

YGS sonuçları için hummalı çalışmalar devam ediyor. Sonuçların 10 gün içinde duyurulması planlanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


YGS sonuçları için bekleyişe devam! Sonuçlar henüz açıklanmadı. Açıklandığında haber Aktüel'den ulaşabilirsiniz.

Öte yandan Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK), kendisine yapılan başvurularla ilgili ilk kararını açıkladı. Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından düzenlenen ve tarihleri çakıştığı için sınavlardan birini tercih etmek zorunda kalan adayın şikâyetini haklı buldu.

Kurumun kararı, tavsiye niteliği taşıyor ve ÖSYM tarafından uygulanmaması halinde gerekçenin mutlaka bildirilmesi gerekiyor.

Zaman'da yer alan habere göre; KDK, 10 Haziran’da yapılan şi-kâyeti 9 gün gibi kısa sürede karara bağladı. Başvuruya konu olan olayda, hem Açıköğretim Fakültesi Adalet Programı hem de Teknik Eğitim Fakültesi mezunu olan T.E., Dikey Geçiş ve Teknik Öğretmenler için Mühendislik Tamamlama Programları Giriş Sınavı’nının aynı gün ve saatte düzenlendiğini söyledi. Tarihlerin çakışması sebebiyle sadece bir sınava girebileceğini, dolayısıyla hak kaybına uğrayacağını ifade etti. İki sınavın ayrı gün yapılması şikayetini değerlendiren kurum, “İki sınava da girmeye hak kazanmış adayın bu sınavlar için ayrı başvuruda bulunmalarına engel bir durum görülmemektedir.” dedi. Sınav tarihine iki gün kala başvuru hakkında karar verildiğine dikkat çeken kurum, şikâyetçinin mağdur olduğuna işaret etti. Tavsiye kararında şöyle denildi: “Her iki sınava da müracaat etmelerine rağmen 21.07.2013 tarihinde yapılacak sınavlardan birisini tercih etmek zorunda kalacak adayların hak kaybına uğramaması gerekir. Bunun için sınav tarihlerinin değiştirilmek suretiyle YÖK ve ÖSYM’nin hatalı işleminin ivedilikle düzeltilmesi veya iki sınava da girmeye hak kazanmış adayların giremeyecekleri sınavlara eşdeğer yeni bir işlemin tesisi hususunda tavsiyede bulunmasına karar verildi.”

KDK, söz konusu başvurunun ardından sınavı yapan ÖSYM Başkan-lığı’ndan bilgi ve belge istedi. ÖSYM cevabında, Mühendislik Tamamlama Sınavı’nın 2006 yılından bu yana ilk defa uygulanacağı belirtti. Her iki sınava katılacak aday portföylerinin farklı olduğu, mühendislik sınavına teknik öğretmenlerin, DGS’ye ise iki yıllık eğitim veren meslek yüksek okulu ve açıköğretim önlisans mezunlarının gireceği ifade edildi. İki ayrı sınavın aynı tarihlerde yapılmasına yönelik kararda isabetsizlik bulunmadığı kaydedildi.

KDK, başvurunun ve ilgili kurumdan gelen cevabın hukuka ve hakkaniyete uygunluğunun denetiminin ardından hükmünü açıkladı. Kurumun karar açıklaması şöyle: “Yapılan şikâyetlerden, DGS için başvuran bir kısım adayların aynı tarihte yapılacağı ilan edilen Mühendislik Tamamlama Sınavı’na girmelerinin imkânsızlığı karşısında başvuruda bulunmadıkları anlaşılmıştır. Bir kısmının ise her iki sınav için de başvuruda bulunduğu görülmektedir. Her iki durumda da adaylar sınavların eşzamanlı yapılması sebebiyle girmeye hak kazandıkları iki sınavdan birisini seçmek durumunda bırakıldıkları için mağdur olacaktır. YÖK ve ÖSYM’nin bu karar üzerinde tesis edilecek işlem ya da tavsiye edilen çözümün uygulanabilir nitelikte görülmediği takdirde gerekçenin 30 gün içinde kuruma bildirilmesi, bu kararın şikâyetçi ve ilgili idareye tebliği gerekmektedir.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*