2013 yılında 164 bin ton et açığı olacak

  • Giriş : 23.02.2008 / 12:15:00

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, önlem alınmazsa 2013 yılında Türkiye'nin 164 bin ton et açığı vereceğine işaret ederek, ''Gerekli tedbirler alınmazsa ilerleyen dönemlerde et ithalatı yapılması kaçınılmaz olacaktır'' de

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bayraktar yaptığı yazılı açıklamada, kırmızı etin hayvansal kaynaklı en önemli protein kaynaklarından birisi olduğunu belirtirken, konunun önemini benimseyen bütün gelişmiş ülkelerde bu kaynağın üretimini gerçekleştiren üreticiler desteklendiğini, Türkiye'de ise bu konuda ciddi sıkıntılar yaşandığını ifade etti.

Besiciliğin en önemli girdilerinden biri olan yem fiyatlarında ciddi artışlar yaşandığına işaret eden Bayraktar, girdi maliyetlerinde yaşanan bu artışlara rağmen üretici et fiyatlarının yerinde saydığını kaydetti.

Üreticilerin aşırı yükselen maliyet baskısını uzun süre göğüslemesi mümkün olmadığını savunan Bayraktar, ''Eğer gerekli tedbirler alınmazsa birçok besici işletmesini kapatmak zorunda kalacaktır'' dedi.

Et üretimi ve kesilen hayvan sayısının yıllar itibariyle azaldığını söyleyen Bayraktar, kırmızı et tüketiminin de sürekli düştüğünü, FAO verilerine göre Türkiye'nin 1990 yılında 12,6 kg olan kişi başı yıllık kırmızı et tüketimi 2005 yılında 9,4 kilograma kadar gerilediğini kaydetti.

-ET ÜRETİMİNİN YÜZDE 40'I KAYIT DIŞI-

Kaçak ve kontrolsüz kesimler engellenemediği için, toplam et üretiminin yüzde 40'ının kayıt dışı olduğuna işaret eden Bayraktar, kaçak ve kontrolsüz kesimlerin bir diğer ifadeyle kayıt dışı et üretiminin bir kısmının kaçak hayvan girişlerinden kaynaklandığını belirtti.

TZOB Başkanı Bayraktar, ''Ülkemizde hayvan kaçakçılığı gerek hayvan sağlığı gerekse insan sağlığı açısından hala önemli bir sorundur, üretim azalırken fiyatların yerinde seyretmesi kaçak ve kayıt dışı kesimlerle açıklanabilir'' dedi.

AB'nin Türkiye'nin doğu sınırlarındaki kontrolsüz hayvan girişlerini topluluk için ciddi bir sorun olarak algıladığına dikkat çeken Bayraktar, hayvan kaçakçılığının engellenememesinin AB sürecini de olumsuz etkileyeceğini savundu.

Yapılan projeksiyonların Türkiye'de 2013 yılında 164 bin ton et açığı olacağını gösterdiğini ifade eden Bayraktar, gerekli tedbirler alınmazsa ilerleyen dönemlerde et ithalatı yapılmasının kaçınılmaz olduğunu vurguladı.

Yapılan Araştırmalar verimlilik artırılmadan AB'ye üye olunduğunda hayvancılık üretiminde düşüş olacağını gösterdiğini belirten Bayraktar, şöyle devam etti:

''Ancak hayvancılıkta verimlilik artırılırsa, verimliliğin artmadığı duruma göre önemli oranda üretim artışı olabilmektedir. Bu sonuç AB ile entegrasyonda önce verimliliğin artırılmasının ne derece önemli olduğunu açıkça göstermektedir. Yani öncelikle altyapı sorunlarının halledilmesi, verimliliğin artırılarak işletmelere rekabetçi yapı kazandırılması gerekmektedir. Aksi takdirde hayvancılıkta ülkemizin diğer ülkelerin pazarı olması kaçınılmaz olacaktır.''

-''SEKTÖR S.O.S VERİYOR''-

''Ciddi sorunlar yaşayan sektör S.O.S. vermektedir'' diyen Bayraktar, bu konuda acil tedbir alınması zorunlu olduğunu belirtti.

Sektörün bölgesel düzeyde belli sayıda il ve üreticiyi kapsayan TAR-ET gibi projelerle rahatlatılamayacağı görüldüğünü öne süren Bayraktar, besicilikle iştigal eden üreticilerin tüm ülkeyi kapsayacak şekilde et teşvik primi ile desteklenmesi gerektiğini vurguladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious