2014 öğretmen atamaları - Öğretmen atamaları kontenjanları - Kasım öğretmen ataması olacak mı?

2014 öğretmen atamaları - Öğretmen atamaları kontenjanları - Kasım öğretmen ataması olacak mı?.16111
06.11.2013 / 15:32:48

Öğretmen atamaları için nihai açıklama yapıldı. İşte öğretmen atamaları ile ilgili son açıklamalar...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


Tekin, resmi twitter sayfasından Kasım ayı içeriisnde öğretmen ataması yapılacağını duyurudu. Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin atama bekleyen öğretmenlere 2 müjde birden verdi.

Bunlardan birisi Kasım ayında öğretmen atamasının yapılması, diğeri ise Şubat ayında özre bağlı yer değiştirme yapılacağı.

İŞTE TEKİN'İN TWİTTER'DAN YAZDIKLARI

Arkadaşlar iki konu üzerinde yoğun soru var. Çok kısa bir cevap vermek istiyorum. Kasım ayı içinde, 9 Eylül'de atanıp başlamayan arkadaşların yerine atama yapacağız. Bugün itibariyle tahminimiz 1000 (bin) civarında. Kesin rakam 9 Kasım'da belli olur.

İkinci konu Şubat ayında özre bağlı yer değiştirme işlemi yapıp yapmayacağımız. Evet inşallah Şubat ayında özre bağlı yer değiştirme yapacağız. Bu kez il içinde mağdur olan arkadaşların mağduriyetlerini gidermeye çalışacağız. Herkese iyi akşamlar…

Küçük bir düzeltme il dışı için de başvuru alacağız tabi ki, ama önceliğimiz bu kez il içi özre bağlı yer değiştirmeler…

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Müsteşarı Yusuf Tekin, kasım ayında 1000 öğretmen ataması ve şubatta özre bağlı yer değiştirme işlemi yapılacağı müjdesini verdi. Tekin, “Kasım ayı içinde, 9 Eylül'de atanıp başlamayan arkadaşların yerine atama yapacağız. Bugün itibariyle tahminimiz 1000 (bin) civarında. Kesin rakam 9 Kasım'da belli olur.” dedi.

MEB Müsteşarı Yusuf Tekin, resmi Twitter sayfasından atama bekleyen öğretmenlere iki iyi haber verdi. Kasım ayında bine yakın öğretmen ataması yapılacağını belirten Tekin şunları söyledi: “Arkadaşlar iki konu üzerinde yoğun soru var. Çok kısa bir cevap vermek istiyorum. Kasım ayı içinde, 9 Eylül'de atanıp başlamayan arkadaşların yerine atama yapacağız. Bugün itibariyle tahminimiz 1000 (bin) civarında. Kesin rakam 9 Kasım'da belli olur. İkinci konu Şubat ayında özre bağlı yer değiştirme işlemi yapıp yapmayacağımız. Evet inşallah Şubat ayında özre bağlı yer değiştirme yapacağız. Bu kez il içinde mağdur olan arkadaşların mağduriyetlerini gidermeye çalışacağız. İl dışı için de başvuru alacağız tabiki, ama önceliğimiz bu kez il içi özre bağlı yer değiştirmeler."

Bu arada Çocukların din eğitimi ile ilgili yapılan bir araştırmaya göre çocuk, dinî bilgilerini en çok annesinden öğreniyor. İlahiyatçılar ise ilk öğretmen olan anne-babanın, çocukların soracağı sorulara cevap verebilecek yeterlilikte dinî bilgiye sahip olması gerektiğini belirtiyor.

Diyarbakır’da ilköğretim okulu 3. sınıf öğrencilerine yönelik yapılan anket çalışmasında, çocukların dinî bilgileri en çok annelerinden aldıkları ortaya çıktı. Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde yüksek lisans öğrenimi gören Fatih Özkan, “Çocuğun Din Eğitiminde Anne-Babanın Etkisi Diyarbakır Örneği” konulu bir tez hazırladı. Çalışmada anne-babanın dinî inanç ve tutumlarının çocuğun dinî eğilimlerinin şekillenmesindeki etkisi araştırıldı. Ankete dayalı çalışmada, din kültürü ve ahlak bilgisi dersi almamış olan Diyarbakır’ın Yenişehir, Bağlar, Sur ve Kayapınar ilçelerindeki sekiz ilköğretim okulunda çalışma yapıldı. 3. sınıf öğrencilerinin dilinden ailelerinin dinî inanç ve eğilimleri incelendi. Çalışma kapsamında, toplam bin 175 öğrenciye anket uygulandı. Din eğitimi, din sosyolojisi ve eğitim programları alanlarındaki öğretim üyelerinin görüşlerine başvurularak hazırlanan anket, sınıf öğretmenleri aracılığıyla uygulandı. Ankete katılan öğrencilerin demografik özellikleri, anne-babanın eğitim ve dindarlık düzeyi, mesleği, çocuklarının dinî sorularına cevap verme şekli ve sıklığı, çocuklarının dinî durumuyla ilgilenme, çocuklarına nasihat etme ve onları dinî etkinliklere götürme düzeyleri, aile fertlerinin beraber yaptığı etkinlikler ile çocuklarının dindarlık düzeyi arasındaki ilişkiyi tespit etmek için sorular kullanıldı.

    Öğrencilerin dinî bilgilerini aldıkları kişilerle ilgili yaptıkları sıralamaya bakıldığında yüzde 76,1’lik oranla birinci sırada anne, ikinci sırada baba, üçüncü sırada cami imamı, dördüncü sırada dede veya nine, beşinci sırada akrabalar, altıncı sırada komşular ve yedinci sırada ise arkadaşlar yer alıyor. Ankete katılan öğrencilere annelerinin dinî konularda nasihat edip etmedikleri sorulduğunda; öğrencilerin yüzde 64,5’i annelerinin dinî konularda sık sık nasihat ettiğini, yüzde 22,4’ü annelerinin bazen nasihat ettiğini söyledi. Ailenin izin vermediği kişilerle arkadaşlık etmenin güzel bir davranış olup olmadığının sorulduğu soruya ise öğrencilerin yüzde 77,1’lik büyük bir bölümü “Hayır, güzel bir davranış değildir.” cevabını verdi. Ankete katılan öğrencilere Ramazan ayında oruç tutmayı isteyip istemedikleri sorulduğunda ise yüzde 75,5’i Ramazan’da oruç tutmayı hep istediklerini, yüzde 18,3’ü ise bazen istediklerini ifade etti. Ankete katılan öğrencilere Kur’an okumayı bilip bilmedikleri sorulduğunda ise yüzde 27,2’sinin Kur’an okumayı iyi bildiği, yüzde 28,8’inin az bildiği görüldü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*