2014 sigara fiyatları - 2014 Tekel sigara zammı 2014 - İçki fiyatları yeni yıl artışı

2014 sigara fiyatları - 2014 Tekel sigara zammı 2014 - İçki fiyatları yeni yıl artışı.9326
06.01.2014 / 12:49:39

Sigara ve içki fiyatlarına zam geldi. Zam, sağlığını düşünenler için oldukça mutlu edici bir haber olarak karşılandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


Yeni zamlarla en düşük sigaranın fiyatı 5 liradan 6 liraya çıkacak. Yüksek fiyatlı sigaraların fiyatı da 50 kuruş artacak. Böylece ucuz sigara yüzde 20 zamlanırken, pahalı sigaralarda zam oranı yüzde 5 olacak. Maliye Bakanlığı, sigara şirketlerinin 'fiyat indirimi' oyununu bugün Resmi Gazete'de yayımlanan yeni vergi düzenlemesiyle bozdu. Sigara şirketleri pazardan daha fazla pay kapma yarışına girerek, Kasım ayında fiyatlarında 'olağanüstü' indirimler yapmışlardı. 50 kuruş ile 2 lira arasında değişen miktarlarda yapılan indirimlerle en düşük sigara fiyatı 5 liraya kadar düşmüştü.

SİGARANIN ZARARLARI

Sigaranın Zararları Nelerdir?

Sigara kullanan kişiler hem kendilerine zarar verir hemde  çevrelerindeki kişilere zarar verirler. Sigara içmadiği halde sıgara dumanını soluman durumunda kalanmlara pasif içici denir. Sigara vücudumuzdaki tüm doku ve organlara sayılamayacak kadar çok zararı vardır. Buların bir kısmını sayacak olursak:

- Maalesaf öncelikle sigaranın  zararını %10-15 kilo eksikliği ve zeka geriliği ile anne karnındaki bebek görmektedir.

- Sigara tütününün içinde bulunan Karbonmonoksit, Nikotin, Katran gibi bir çok zararlı madde akciğer kanseri en başta olmak üzere, solunum sistemi hastalıklarından olan bronşit ve amfizeme gibi bir çok hastalığa neden olur. İçtiğiniz her sigara sizi kansere adım adım yaklaştırır. Sigara içenlerde akciğerlerin doğal savunma sistemi bozulur dolayısıyla enfeksiyon kapma riskini artırır.

- Sigarada bulunan Karbonmonoksitin kandaki oksijeni yok etmesi nedeniyle damarlarda kolestrol depolanır. Bunun sonucunda da kalp krizi riski artar.

- Sigara kol ve bacak damarlarında farklı hastalıklara neden olur. Özellikle de, damarlardaki tıkanıklıklar organların kesilmesiyle tedavi edilebilen hastalıklar oluşur.

- Yemek borusu ve midede ülser, kanama ve kanser oluşumu artar. Pankreas kanseri riski fazlalaşır. Sigara içen erkeklerin içmeyen erkeklere oranla daha fazla mesane kanserine yakalandıkları istatistiklerde görülmektedir.

-Sigara bağımlılarının ellerinde ve parmaklarında sararmalar oluşmakta ve tırnaklarında kırılmalar görülmektedir.

- Diş ve diş eti hastalıkları, ağız kokusu, diş kaybı ve tat alma duyusunda bozulmalar görülür.

- Vücuttaki insülin salgılama yeteneğini azaltarak şeker hastalığına sebebiyet verir

- Sigara bağımlısı olan kişilerin beyin hücrelerinin ölümüne ve hafıza zayıflığına (Alzheimer) sebep olur.

- Ruhsal gerilimler, vücutta yorgunluklar,  aşırı stres ve uykusuzluk halleri görülür.

- Cinsel organlarda iktidarsızlık, ereksiyonda azalma ve döllenme yetersizliği gibi bir çok olay meydana gelir.

- Koku alma duygumuz zamanla azalır.

- Sigara içen bayanlarda rahim ve yumurtalık kısırlığı, erken menopoz ve rahim kanseri gibi bir çok tehlike görülür.

- Gözlerde katarakt yada körlük meydana oranı sigara kullanan kişilerde çok daha dazladır.

- Sigara, deri yapısının bozulmasına ve kırışıklıkların oluşmasına yol açar. Bununla birlikte sigara içenlerin yaraları çok daha zor iyileşir. Bazen ameliyat sonrası yaraların iyileşmediği görülmektedir..

- Sigara bağımlılarında kronik baş ağrılarına çok fazla rastlanır.

Günümüzde sigaranın zararları herkes tarafından bilinmekte, Dünya Sağlık Örgütünün istatistiklerine göre 'sigara içmek' dünya çapında bir problem olmakla birlikte tahmini 3 yetişkinden biri sigara kullanmaktadır. Bu istatistiğe göre 1,2 milyar kişinin sigara kullandığı ortaya çıkmaktadır. Dünya Sağlık Örgütünün yaptığı açıklamaya göre birçok ülkede akciğer kanseri görülmektedir ve bu hastalık sigaranın sebep olduğu ölümcül sonuçlardan sadece biridir.

Sigara; kanser, kalp ve akciğer hastalıkları başta olmak üzere çeşitli sağlık sorunlarının başlıca nedenlerinden birisidir. Dünyada her yıl 5 milyon kişi ve Türkiye’de 100 binden fazla kişi (bütün ölümlerin dörtte biri) tütün kullanımına bağlı nedenlerle hayatını kaybetmektedir. Bu sayının 2030 yılında 240 bine kadar artacağı tahmin edilmektedir. 1980’li ve 1990’lı yıllarda Türkiye’de tütün ürünleri kullanımında %80 dolayında artış olmuştur. Bunun sonucunda, hastaneye yatırılan akciğer kanserli hasta sayısı 1960 ile 2004 yılları arasındaki 40 yıllık sürede 45 kat artarken, Türkiye’nin nüfusu bu dönemde 2.5 kat artmıştır.

Erkeklerde tüm kanser türlerine bağlı ölümlerin %35’inin, kadınlarda ise %15’inin nedeni sigaradır. Akciğer kanserine bağlı ölümlerin %90’ının nedeni de yine sigaradır. Akciğer kanseri, kanser nedeniyle ölümler arasında 1. sırada yer almaktadır. Ayrıca sigara, kronik bronşit ve amfizem gibi nefes darlığı yapan solunum sistemi hastalıklarının en önemli nedenidir. Bu hastalıklar nedeniyle ölüm, hiç içmeyenlerdekinden 40 kat fazladır. Sigara, kan dolaşımı ve damarlar üzerine etkileriyle beyin damarı hastalıkları ve felç olma riskini artırmakta, bacak kangrenlerine neden olmaktadır.

Aşağıdaki tabloda sigara kullanımının çeşitli hastalıklarda oluşturduğu risk artışları gösterilmektedir. Ayrıca sigara içenlerde zaman içinde egzersiz kapasitesinde giderek azalma da olmaktadır.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*