2014 sigara fiyatları - Ocak ayı 2014 sigara zammı 2014 - İçki zamları 2014

2014 sigara fiyatları - Ocak ayı 2014 sigara zammı 2014 - İçki zamları 2014.8895
06.01.2014 / 19:28:41

Sigara fiyatları zamlandı ve tiryakiler sigaralarını zamlı olarak almaya başladı. İşte bütün detaylar...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


2014 yılında Motorlu Taşıtlar Vergisi, sigara ve cep telefonuna ödenen ÖTV artırıldı. Zamlar arasında ise en çok sigara zammı konuşuluyor. Yeni zamla birlikte en ucuz sigara 6 liraya yükselecek. Türkiye'de en çok içilen sigara olan Winston 7,5 liradan 8 liraya yükselmesi bekleniyor. Tiryakiler arasında "sigaranın şahı" denilen Marlboro ise 9 liradan 10 liraya yükselecek. Peki diğer sigaralarda durum nasıl?

2014 sigara zamlarına göre yeni sigara fiyatları

Winston 7,5 liraya satılırken zamla birlikte 8 lira; Parliament 9,5 liradan 10 liraya, Camel 8 liradan 8,5 liraya, Muratti 7,5 liradan 8 liraya, Viceroy 6,5 liradan 7 liraya ve Lark 6,5 liradan 7 liraya yükselecek.

SİGARAYA YENİ YILDA NEDEN ZAM GELDİ?

Geçtiğimiz Kasım ayında sigara fiyatları indirilmişti. En ucuz sigara 5 liraya kadar düşürülünce vergilerde de düşüş gözlendi. Bunun üzerine Maliye bakanlığı düğmeye bastı ve 2014 yılı için sigara vergilerini artırdı. Resmi Gazete'de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararıyla, sigarada paket başına alınan maktu vergi miktarı, 4 kuruşluk zamla 9 kuruştan 13 kuruşa yükseltildi. Asgari maktu vergi ise paket başına 3.22 liradan 3.75 liraya çıktı.

Eşim sigara içiyor ve bundan dolayı aramızda tartışma çıkıyor. Nasıl davranmam gerekir?

Şehirler arası yolculukta, kapalı yerlerde, sinemalarda sigara içenlerle içmeyenler arasında sık sık münakaşalara şahit oluruz. Kimisi anlayış gösterilmesini isterken, kimisi de daha fazla rahatsız olmak istemediğini söylemektedir. Anladığımız kadarıyla bu münakaşalar daha uzun süre sürüp gidecektir. Yalnız, ilmi araştırmalar bu münakaşaları alevlendireceğe benziyor. Sigaranın zararını burada tartışacak değiliz; bunun zararını, içenler de bilmektedir. İsteyen kendisine istediği kadar zarar verebilir. Fakat başkasının sağlığını tehlikeye atmaya kimsenin hakkı yoktur.

Şimdi, sırasıyla sigara içenlerin, içmeyenler üzerine ne şekilde menfi tesiri olduğunu hayatın çeşitli dönemlerine göre değerlendirelim. Sigara içen hamileler bebeklerine kötülük yapmaktadır. Sexton’ un 935 sigara içen hamile üzerinde yaptığı araştırmaya göre, sigara içilmesi bebeğin ufak boyda ve düşük kiloda doğmasına sebeb olmaktadır. Meyer ve Comatock hamilenin sigara içmesinin bebek ölümlerini arttırıcı tesiri olduğunu raporlarında belirtmişlerdir.

Büyüklerin, çocukların yanında sigara içmesi, çocuk üzerinde kötü bir örnek oluyor. Dolayısıyla çocuk, sigara içmenin büyüme alameti olduğunu zannederek sigaraya başlıyor. Böylece herkesce bilinen sigaranın zararlı tesirleri çocukluk çağından itibaren kendisini göstermiş oluyor.

Sigara tartışmasını alevlendirecek bir araştırma da Matsukura ve arkadaşlarından gelmektedir. Bilindiği üzere sigaranın ana zararlı maddesi nikotindir. Cotinine isimli madde ise nikotinin idrarda çıkan yan ürünüdür. Bir diğer ifadeyle idrarda cotininenin fazla çıkması, kişinin nikotinin çok fazla tesiri altında kaldığını gösterir. Yani bu kimsede sigaraya ait ne kadar zararlı tesir biliyorsak hepsini beklemeliyiz. Matsukura ve ekibi, çevresinde sigara içenlerin bulunduğu ve kendilerinin sigara içmediği 472 kişinin idrarlarının analizini yapıyor ve idrarda oldukça fazla cotinine buluyor. Bu durumda sigara içenlerin, içmeyenlerin de sağlığını tehlikeye attığı ilmen açıkça göz önüne serilmektedir.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*