2014 torba yasa maddeleri onaylandı - Torba yasada neler var merak edenler

2014 torba yasa maddeleri onaylandı - Torba yasada neler var merak edenler.39630
17.01.2014 / 18:22:27

2014 yılında çıkarılması beklenen torba yasada neler olacak? Torba yasa kimleri mutlu edecek, kimleri üzecek?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


Türkiye'nin haber siteleri arasında yükselen yıldızı Haberaktuel.com torba yasa ile ilgili detayları sunuyor... Milyonlarca kişinin heyecanla beklediği torba yasa için geri sayım başladı. 'Torba'dan GSS ve Bağ-Kur borçlusundan taşeron işçisine, emekliden anne adaylarına kadar geniş bir kitleye müjdeler çıkacak.

Geniş kitleleri ilgilendiren önemli düzenlemeler için düğmeye basıldı. Bu ay Meclis'e sevk edilmesi planlanan torba yasa tasarısında çok sayıda düzenleme yer alacak. Tasarıda yer alması beklenen düzenlemelerden bazıları şöyle: 

GSS AFFI: 
Genel Sağlık Sigortası (GSS) prim borçlarına af için çalışılıyor. 3 alternatif hazırlandı. Bunlar; "Prim borcu olanların tamamının borçlarının faizlerinin silinmesi, ana paranın 12 eşit taksitte ödenmesi", "Sağlık hizmeti alanların borçlarının faizlerinin silinerek, ana parasının taksitle ödenmesi" ve "Hiç sağlık hizmeti almayanların borçlarının ana para ve faiziyle birlikte tamamının silinmesi." 

BAĞ-KUR AFFI: 
Üzerinde durulan düzenlemeye göre; Bağ-Kur'a prim borcu olanlar, gecikme zamlarının yüzde 50'si silinerek36 aya kadar taksitle borcu ödeme imkanına sahip olacak. 24 aydan çok borcu olanların isterlerse hem borçları hem de borçlu oldukları sigortalılık süreleri silinecek. 

İNTİBAK
2000 yılı ve sonrasında emekli olanlara intibak zammının akıbeti bu ay belli olacak. Anlaşmaya varılırsa, konunun tasarıya ekleneceği ifade ediliyor. 

TAŞERON İŞÇİLERİ: 
İzinden maaşa kadar iyileştirmeler olacak. Kıdem tazminatı almalarını sağlayacak düzenleme yapılacak. 

4C'LİYE KADRO: 
Sayıları yaklaşık 23 bin olan 4C'lilerin kadro talepleri masaya yatırılacak. Anlaşmaya varılması halinde düzenlemenin torba tasarıya eklenmesi bekleniyor. 

ÇOCUK TEŞVİĞİ:
Bu pakette doğum yapan kadına iş güvencesi, prim desteği, esnek çalışma seçeneği ve muayene izni gibi önemli desteklerin yer alması bekleniyor. Pakette olması beklenen bazı düzenlemeler şöyle: "3 çocuk yapan kadına 6 yıl borçlanma hakkı verilecek. Borçlanma için çocukların sigorta tescil tarihinden sonra doğmuş olması şartı kaldırılacak. Esnek çalışanların yıllık ücretli izin, hafta tatili, kreş gibi haklardan yararlanmaları güvence altına alınacak."

Bağ-Kur sigorta prim borcunun ödeme süresinin, teknik aksaklık sebebiyle 31 Aralık’tan 8 Ocak’a uzatılması esnaf tarafından yetersiz bulundu. Bankalardaki yığılma sebebiyle esnafın borcunu ödeyemediğini vurgulayan TESK Başkanı Bendevi Palandöken, 15 Ocak’a kadar vakit tanınmasını istedi.

Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, esnaf ve sanatkârın yatırmakla yükümlü olduğu Bağ-Kur sigorta prim ödemelerinin 8 Ocak 2014’e kadar uzatılmasının yetersiz olduğunu kaydetti. Esnafın borcunu ödemek için bankalara yığılması sebebiyle teknik aksaklık oluşarak ödemelerin yapılamadığına işaret eden Palandöken, “8 Ocak 2014 Çarşamba gününe kadar ödeme uzatıldı. Prim borcu olanların ceza ödememeleri için bu süreyi iyi değerlendirmesi gerekir, ihmal edilmemelidir. Ancak bu süre 15 Ocak’a kadar uzatılmalıdır. Sürenin kısa tutulması esnafı yine sıkıntıya sokacak.” dedi.

Bendevi Palandöken, sürenin uzatılmasının esnafı az da olsa rahatlatacağını, ancak 8 Ocak tarihinin çok kısıtlı bir zaman olduğunu belirtti. Palandöken, bu sürenin en az 15 Ocak’a kadar uzatılmasının esnafı ve sanatkârı rahatlatacağını kaydetti. Bağ-Kur sigorta prim borcunun geçen yılın son iş günü olan 31 Aralık tarihinde bankalara yapılan yoğun yüklenme ile sigorta primlerinin tahsil edildiği programda teknik aksaklık yaşandığına işaret eden Palandöken, bu sebeple esnaf ve sanatkârın prim borcunu zamanında ödeyemediğini ve mağdur olduğunu ifade etti. Palandöken, “Gelen şikayetler üzerine bu mağduriyetin giderilmesi için girişimde bulunduk. Talebimiz üzerine prim tahsilat işlemleri 8 Ocak 2014 Çarşamba günü mesai bitimine kadar uzatıldı. Ancak bu süre yeterli değil. Yaşanan aksaklıklar nedeniyle Bağ-Kur sigorta primini ödeyemeyen esnaf sanatkârlarımız herhangi bir cezai işleme maruz kalmamaları için uzatılan sürede primlerini ödemeleri gerekiyor.” diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*