Torba yasanın getirisi ne olacak?

Torba yasanın getirisi ne olacak?.39630
28.08.2016 / 21:30:36

Torba yasa eleştiri oklarının hedefinde tartışılmaya devam ediyor. Torba yasa bir çok skandalı da beraberinde getiriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


Torba yasanın içerisinde mecburi hizmet ile alakalı da skandal değişiklikler var. Türkiye'nin en çok okunan ve güvenilen haber sitelerinden birisi olan www.haberaktuel.com, siz okurları için torba yasayı araştırdı.

CHP’nin hekim milletvekili Prof. Dr.Aytuğ Atıcı, Torba Yasada sağlık çalışanlarını yakından ilgilendiren “can alıcı” maddeler bulunduğunu söyledi. Özellikle yurt dışındaki hekimlerin mecburi hizmetten muaf tutulmasıyla ilgili maddeye vurgu yapan Atıcı, bu maddenin hekimlerde infial yaratacağını belirtti. Medimagazin’den Dr.İbrahim Ersoy’a konuşan Atıcı, Yasa Tasarısı TBMM’ye gelmeden önce bir Yönetmelik yayınlandığını, bu Yönetmeliğe göre yurtdışından gelen hekimlerin bir kereye mahsus olmak üzere norm kadro şartı aranmaksızın özel hastanelerde çalışabileceğini öngördüğünü hatırlattı.

Torba Yasada geçen maddenin “Yutrdışından gel, mecburi hizmetten muaf ol” anlamı taşıdığını belirten Atıcı, bu maddenin Sağlık Komisyonunda da tartışıldığını hatta Ak Partili vekillerin de bu konuda memnun olmadığının tutanaklara yansıdığını belirtti. Söz konusu madde tartışılırken Ak Partili vekiller tarafından dışarıdan gelen hekimlere en azından üniversite ve eğitim hastanelerinde mecburi hizmet şartı getiren bir önerge hazırlandığını da kaydeden Atıcı, Genel Kurula bu önergenin verilmediğini belirtti.

Söz konusu maddede şu ifadeler yer alıyor:

"GEÇİCİ MADDE 9- 1/1/2013 tarihinden önce yurt dışında meslekî faaliyette bulunan tabipler ve tıpta uzmanlık mevzuatına göre uzman olanlar ve bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce yurt dışında eğitimlerini tamamlayanlar, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren altı ay içinde Türkiye'ye dönmek ve en az üç yıl süreyle Türkiye'de fiilen meslek icrasında bulunmak şartıyla Devlet hizmeti yükümlülüğünden muaf tutulur."

Torba Yasada bir diğer önemli maddenin de askere ve polise acil müdahele hakkı verdiğini belirten Atıcı, “Burada söz konusu olan ilk yardım değil, acil müdahele hakkıdır. Yani asker ve polis serum takacak, adrenalin yapacak… Bu olacak iş değil! Bu tıp camiası adına dehşet verici bir durum. Elbette ilk yardım yapılmalı ancak acil müdahele değil!” diye konuştu.

Bu arada Kamuda 4-C statüsünde çalışanlara kadro verilmesiyle ilgili çalışma sürüyor.

Hükümetin benimsediği formüle göre, geçici işçi olarak da adlandırılan 4-C’liler şahsa bağlı kadrolara geçirilecekler. Ancak kadro alan bu kişilerin maaşlarında iyileşme olmayacak. Kadroya geçmelerine rağmen maaşları aynı kalacak. 4-C’li çalışanlar halen yaklaşık bin 200 TL maaş alıyorlar. Normalde kadroya geçirilmeleri halinde en az 2 bin 50 TL maaş almaları gerekiyor. Ancak yapılacak düzenlemede 4-C’lilere bu hak verilmeyecek. Yetkililer, zamsız kadro verilmesinin en önemli nedeninin düzenlemenin getireceği mali yük olduğunu belirtiyorlar. Ancak uzmanlar böyle bir düzenlemenin yargıdan döneceği görüşünde.

Hükümet, yeni bir torba yasa hazırlıyor. Sağlık prim borçlularına af başta olmak üzere pek çok önemli düzenlemenin yer alacağı torba yasada 4-C’lilere kadro hakkının yer alması beklentisi de hakim. Ekonomik Koordinasyon Kurulu, geçtiğimiz hafta bir araya gelerek bu konunun ayrıntılarını görüştü. Hükümetin eğilimi, 4-C’ye kadro sorununu bütçeye yeni ekonomik yük getirmeden çözmek. Bunun için de maaş zammı getirmeyecek kadro formülü üzerinde duruluyor. Buna göre 4-C’liler mevcut mali hakları ile şahsa bağlı kadrolara atanacaklar. Düzenleme, maaşlarda artış öngörmediği için bütçeye mali yük gelmeyecek. Ancak uzmanlar, bu yöntemle verilecek kadronun beklentileri karşılamayacağı görüşünde. Normalde 4-C’lilerin kadro ile en büyük kazanımları maaşlarındaki artış olacak. Ancak maaşlarını artırmadan verilecek kadro ‘sözde kadro’ olurken kazanım getirmeyecek. Böyle bir düzenlemenin yargıya taşınacağı ve iptal edileceği de ifade ediliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*