2015'de internetten ticaretin cirosu ne kadar artar?

2015'de internetten ticaretin cirosu ne kadar artar?.9433
  • Giriş : 22.11.2007 / 20:30:00
  • Güncelleme : 01.09.2016 / 02:26:51

"Yıl 2015; Türkiye’ de internet üzerinden ticaretin cirosu 120 milyar dolar oldu"

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

HABER AKTÜEL - Çok yakında bu türden haberleri medya manşetlerinin başında göreceğiz. İşte sizlere teknoloji ile ticareti ticaretle hediyeleşmeyi birleştirmiş yeni bir yapı. Eğlenceli kitaplar serisi. Hem de kendiniz kitabı yazıyorsunuz, fotoğrafları kendiniz yerleştiriyorsunuz, herkesin kolaylıkla kavrayacağı bir şekil de hazırlanmış programlarda kendiniz tasarım yapıyorsunuz. İnternet üzerinden gönderiyorsunuz ve kitap 3 gün için de elinizde oluyor.  Sonsuz bir hayal gücü ile “Sanduz sisteminin” yönetim kurulu başkanı Mehmet Bey’le asrın yeni buluşlunu konuştuk.

— Son zamanlarda Sanduz ismi sık duyulmaya başladı. Bize biraz anlatır mısınız Sanduz nedir? Ne anlama gelmektedir?

Sanduz, çok kaliteli bir ipek anlamına gelmektedir. Arapça kökenli kelime. Bizim ürünlerimizin ipeksi kalitesini temsilen seçildi. Simgesi ise, Pupa, yani ipek böceği. O da çok kaliteli ürünlerimizi üreten bizleri temsil ediyor.

— Sanduz ürünleri hakkında bize bilgi verebilir misiniz?

Sanduz ürünleri, Dijital Matbaa teknolojisinin geldiği en son gelişme noktasının günlük hayata uygulanmasından ortaya çıkmıştır. Baskı makinelerinde gerçekleşen en son gelişmeler ile artık çok kaliteli baskılar çok az sayıda, istenirse bir adet bile elde edilebilmektedir.

Böylece, kişiye özel ürünler, fotoğraf kalitesinde üretilebilmekte ve böylece çok anlamlı kişisel ve kurumsal ürünler elde edilebilmektedir. Kurumsal çalışmalar daha maliyetli görsel grafik çalışmaları ile profesyonel olarak ama değişken veri özelliği ile kişiye özel olarak üretilebilmekte ve çok etkili olmaktadır.

Kişisel çalışmalar ise tamamen kişinin kendi ürünü olması ve duygularını içermesi gerektiğinden, kişilerin kendileri tarafından tasarlanabilmesi çok önemlidir.

Biz, bu ihtiyacı da karşılamak üzere, özel bir yazılım geliştirdik. Bu yazılım internet üzerinden www.sanduz.com sitemizden ücretsiz olarak indirilerek kişilerin kendi bilgisayarlarına kuruluyor ve bu sayede kişiler, kendi bilgisayarlarındaki dijital fotoğraflarını kendi duygu ve ifadeleri ile birleştirerek Kitap Albümlerini yapıyorlar ve internet üzerinden bize yolluyorlar. Kitap Albümleri özenle basılarak 3 iş günü içinde adreslerine yollanıyor.

— Kitap Albüm nedir? Kitap mıdır, fotoğraf mıdır, albüm müdür?

Kitap Albüm, şimdiye kadar tanımadığımız yeni bir üründür. Klasik fotoğrafların, en ve boydan oluşan durağan 2 boyutuna ek olarak, fotoğrafların kronolojik diziliminden kaynaklanan bir zaman boyutu ile kişinin kendi ifadelerini içeren yazıları ile eklenen duygu boyutu vardır. Kişinin tamamen kendi becerileri ile yemek yapması gibi, kendi ifadeleri ve sunumu ile ürettiği bir “eser” dir. Kişilerin kendi ürettiği yemekleri çok beğenmesi ve gururla sunması gibi, Kitap Albümler de kişilerin gururla sundukları eserlerdir.

Biz bu eserleri, çok özel porselen yemek takımları içerisinde, gümüş çatal bıçak takımları ile sunmalarını sağlıyoruz. Bizim ürünümüzdeki kalitenin onların gururuna katkıda bulunmasını sağlıyoruz.

SANDUZ’DAN KİŞİYE ÖZEL TAKVİMLER, PROMOSYON ÜRÜNLERİ
İSTERSENİZ BİR ADET, İSTERSENİZ BİNLERCE


— Sanduz ürünleri daha çok ne amaçlı kullanılıyor? Kişisel mi, Kurumsal mı? Daha çok ne üretiyorsunuz?

Türken Dijital olarak hem her türlü kurumsal ürünler, yani Takvim, Ajanda, Broşür, Katalog, tasarım kitapları, anketli kâğıt, toplantı kitapları v.s. üretiyoruz, hem de Sanduz ürünleri üretiyoruz.  Takvim, Ajanda ve diğer promosyon ürünlerinde Kişiye Özel baskılar son zamanların en çok aranan özelliği oldu. Promosyon ürünlerinde verdiğiniz kişi ile ilgili kişisel bilgilerin de yer alması, bu ürünlerin değerini çok arttırmakta, kişiler ile kurumlar arasında kuvvetli bir bağ yaratmaktadır. Kurumsal çalışmalarda, baskı adedine bağlı olarak çok cazip özel fiyatlar uygulanmaktadır.

Sanduz ürünleri, yaklaşık 70 çeşit kişisel ürünü kapsamaktadır. Kitap Albümlerin yanı sıra, takvim, Mouse pad, bardakaltı, kupa, iskambil kâğıdı, mücevher kutusu gibi çok sayıda ürün çeşidimiz mevcut. Önceleri bazı ürün çeşitlerimizin hiç istenmeyeceğini düşünenler vardı, ama henüz iki aylık olmamıza rağmen bize sipariş edilmeyen hiç bir ürün çeşidimiz kalmadı.

Tabii en çok istenenler, kitap albüm, takvim, kupa, t-shirt gibi ürünler, ama mücevher kutusu da iskambil kâğıdı da sipariş edildi.

Ürünlerin konuları ise aşağıda istatistikte ki gibi gerçekleşti:

Kitap Albümlerin Konu Yüzdeleri
Kurumsal
36
Aşk
19
Seyahat
16
Düğün-Nişan-Evlilik
16
Dostluk-Yaş günü
7
Sanat
4
Bebek
3

Kurumsal çalışmalarda, devletin üst kademelerinden, önemli özel şirketlere kadar, toplantılar, sunumlar v.s. için çok sayıda sipariş yapıldı. Yurt dışından gelen ziyaretçilere, açılış toplantılarına önemli kitaplar yaptık ve bunlar çok önemli kişilere sunuldu. Kişiye özel takvimler ve ajandalar yapıldı.

Kişisel çalışmalarda ise aşk, evlilik, dostluk, düğün en önemli temalardı. Kişilerin duyguları, zevkleri ve ifadeleri fotoğraflar ile yoğurulunca inanılmaz derece de duygu yüklü ve değerli eserler ortaya çıktı. Bir üyemizin hediye olarak arkadaşına yolladığı Kitap Albümde aynen şu ifadeler yer alıyor:

“- Bugün senin doğum günün. Muhtemelen çok hediye alacaksın. Ama hiç birisi bu elindeki kadar değerli olamaz. Çünkü benim sevgimle üretildi”

3 ayrı üyemiz, kız arkadaşlarına Kitap Albüm yaparak evlenme teklif etti.

Örnekler saymakla bitmez. Ama ortak yanları paha biçilmez değerde olmalarıdır.

— Değer deyince, ürünlerinizin fiyatları nasıl?

Tekrar altını çizerek söylemek istiyorum ki, değerlerine paha biçilmez. Biz de bunun bilincinde olarak kaliteden hiç taviz vermeksizin ve en küçük bir hataya izin vermeksizin üretmeye çalışıyoruz.

Fiyatlara gelince, en küçük ürünümüz A5 boyutlarında 24 sayfa bir kitap albüm olan Smart serisi. KDV dâhil Fiyatı 22 YTL. En büyük ürünümüz ise A4 boyutunda 64 sayfa Sert Kapaklı Premium. Fiyatı 63 YTL. Premium’a 300 kadar resim yerleştirilebiliyor. Bizim fiyatımız, bu kadar resmi fotoğraf olarak basmaktan çok daha ucuz kalıyor. Üstelik sunumu da çok daha güzel ve gösterişli.

Kurumsal çalışmalarda söz konusu ürünün üretim özelliklerine göre çok cazip indirimler uygulayabiliyoruz.

Kısacası, piyasadan aldığımız görüşlere göre, kesinlikle fiyat sorunumuz yok. Fiyatımız genellikle makul bulunuyor.

— Ürünlerin ödemesi nasıl yapılıyor?

Kurumsal çalışmalarda elbette cari hesap sistemi kullanılıyor.

Kişisel ürünlerde ise, ödemelerimiz konusunda da bir yenilik geliştirerek kontör ile ödeme sistemi kurduk.

Kişiler öncelikle veri tabanımıza üye oluyor. Satış noktalarımızda temin ettikleri kontör kartları ya da Kredi Kartları ile hesaplarına Kontör yüklüyorlar. Banka hesaplarımıza EFT yaparak ta kontör yükleyebiliyorlar.

Daha sonra, bu hesaplarını kullanarak siparişlerini internet üzerinden yollayabiliyorlar.

“KURTULDUK ARTIK HEDİYE ARAMAKTAN”

— Ürünlerinizin en çok hediye olarak sunulabileceği anlaşılıyor.

Evet, bu çok doğru. Bir üyemiz, bize Fotoğraflı T-Shirt yaptırdıktan sonra “Kurtulduk artık hediye aramaktan” başlığıyla internette bir forum yazısı yayınladı ve ürünlerimizi herkese övgü ile tavsiye etti.

Tabi ki gerek Kurumsal gerek Kişisel hediyelerde kişiye özel duygular veya bilgiler katıldığı zaman, çoğunlukla maddi olarak daha ucuz fakat manevi olarak çok değerli ürünler ortaya çıkabiliyor. Hediye dede aranan özellik budur.

Bu nedenle, Kurumsal olarak bu çeşit Takvim ve Ajanda siparişlerini, kişisel olarak ta özel hediye siparişlerini çok sayıda alıyoruz.

Her türlü kurumdan müşterilerini adına üretilmiş Takvim veya Ajanda talepleri geliyor.  Bizim sistemimizin özelliği ise Sanduz yazılımı içinde yer alan Takvim Yapma yazılımı ile herkes kendi bilgisayarında takvimini hazırlayıp internet üzerinden yollayabiliyor. Böylece tasarım konusu fazla zaman kaybetmeden aşılmış oluyor. Böylece çok cazip fiyatlar verebiliyoruz.

Tabii ki Grafiklerimiz ile her türlü grafik hizmeti de verebiliyoruz.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious