2023 vizyonundan vazgeçmemeliyiz

2023 vizyonundan vazgeçmemeliyiz.11396
  • Giriş : 03.05.2009 / 18:06:00

TBMM Başkanı Köksal Toptan, ''Toplum olarak 2023 vizyonu dediğimiz Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılında dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olma hedefinden vazgeçmemeliyiz'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik


Toptan, Prof. Dr. Mümtaz Tarhan Sosyal Bilimler Lisesi ''4. Kristal Lale Sosyal Bilimler Ödülleri'' dağıtım törenine katıldı.

Okuldaki ödül töreninde öğrencilerle bir söyleşi yapan Toptan, 23 Nisan 1920'de Atatürk'ün önderliğinde kurulan devletin büyük devrimler gerçekleştirerek 29 Ekim 1923'de demokrasiyle taçlandırılmasından sonra bugün dünyanın en güçlü ülkelerinden biri durumuna gelmeyi becerebildiğini söyledi.

Dışarıdan bakıldığında Türkiye'nin önder ve öncü gücünün daha iyi hissedildiğini kaydeden Toptan, içeride yaşanan birtakım tartışmaların doğal bulunması gerektiğini ifade etti. Bu tartışmalardan yeni dinamikler çıkarmaya çalışarak ileriye bakılması gerektiğini anlatan Toptan, ''Toplum olarak 2023 vizyonu dediğimiz Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılında dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olma hedefinden vazgeçmemeliyiz'' diye konuştu.

Böyle bir hedefin yakalanması ve hatta geçilmesinin mümkün olduğunu dile getiren Toptan, Türkiye'nin bunu gerçekleştirecek gücünün, insan gücü ve iyi eğitilmiş gençleri olduğunu vurguladı. Toptan, bugün nüfusun yaklaşık yüzde 34'ünü 18 yaş ve altındaki gençlerin oluşturduğunu ve bu kesimin iyi eğitim aldığını kaydetti.

Zorunlu eğitimin 12 yıla çıkarılmadığını, ancak ailelerin bu işin ciddiyetini kavradıklarını anlatan Toptan, orta öğretimde okullaşma oranınını yüzde 75 olduğunu ifade etti. Toplum olarak çocuklara daha iyi ve kaliteli eğitim verilmesini atını çizen Toptan, Türkiye'nin bunu gerçekleştirebilecek bir performans sergilediğini söyledi.

Türkiye'nin bugün her alanda elde ettiği başarıları siyasete atıldığı ilk yıllarda bir hayal olarak gördüğünü anlatan Toptan, ''Bunların hepsi gerçekleşti ama biz bunlarla yetinmiyoruz. En büyük kazanımımız Cumhuriyet... Onun üstüne koyduğumuz demokrasimiz bizi daha büyük hedeflere taşıyacak. AB projesi bu anlamda bir büyük Cumhuriyet projesidir. Bizim modernleşme projelerimizin başında gelmektedir'' diye konuştu.

Türkiye'nin çok büyük bir kültürden gelen geçmişi bulunduğunu ve onun üzerine her gün yeni şeyler eklendiğini dile getiren Toptan, ''Önümüze bakarak, ilerleyerek, geleceğe doğru yürüyoruz. Ülkenin geleceği hiç kuşku duymuyorum ki çok parlak olacaktır. Türkiye'nin geleceği sizin ellerinde yukarıya çıkacaktır'' dedi.

Toptan, Almanya Federal Cumhuriyeti Meclisi Başkanı Norbert Lammert ile Türk edebiyatçılarının Avrupa'da, Avrupalı edebiyatçıların Türkiye'de tanıtımı için 21 ay sürecek bir projenin startını verdiklerini belirterek, içinde Avrupalı birçok yazarın bulunduğu otobüsün hareket ettiğini, 21 ay sonra İstanbul'dan 24 Avrupa ülkesine Türk edebiyatçıların bulunduğu bir otobüsün hareket edeceğini bildirdi.

-''BUNDAN SONRA HAYAL KURMAM''-

Öğrencilerin çeşitli konulara ilişkin sorularını da yanıtlayan Toptan, eğitimle ilgili bir soru üzerine, Türkiye'nin eğitim süresini yılda 200 güne çıkarmak zorunda olduğunu belirterek, Avrupa ortalamasının 210 gün olduğunu kaydetti.

Köksal Toptan, bir öğrencinin ''Hayaliniz neydi?'' sorusuna şu karşılığı verdi:

''Çocukluğumun ilk yıllarında mühendis olmayı hayal ederdim. Ortaokulda hukukçu olmayı düşledim. 34 yaşında milletvekili, 36 yaşında bakanlık yaptım. Meclis Başkanlığı benim için gerçekten hayal hedeflerden biri oldu. Bundan sonra hayal kurmam. Benim Allah'tan duam, bunu tadında bırakmak. Torunlarıma daha çok vakit ayırabilmeyi, onları daha çok sevecek zaman yakalamayı şimdi hayal ediyorum.''

Toptan, tuttuğu Futbol takımına ilişkin soruya da ''Beşiktaş'a bu sene başarılar dileyelim ama Sivasspor'un şampiyon olmasını diliyorum. Çünkü ben Galatasaraylıyım'' karşılığını verdi.

Köksal Toptan, bir soru üzerine de öğrencilere hukukçu olmayı tavsiye ettiğini belirterek, bu dalın kişilere çok seçenek ve avantajlar sağladığını söyledi.

Terörü önlemek için yapılan çalışmalar konusundaki bir soru üzerine, Toptan, amacı, niyeti, hedefi ne olursa olsun terörün bir insanlık suçu olduğunu, bu nedenle nerede ve kime karşı olursa olsun teröre karşı insanlığın ortak bir tavır alması gerektiğini ifade etti.

Terörle mücadelenin çeşitli boyutları olduğunu anlatan Toptan, ''Türkiye terörle mücadelesini sürdürecektir. Terörle mücadeleden vazgeçmesi söz konusu değildir. Devletin üniter yapısını bozmaya kalkan her eyleme karşı devlet bütün organlarıyla, millet bütün gücüyle bu mücadelesini verecektir ondan kuşku duymamak lazım'' dedi.

-ÖDÜL DAĞITIMI-

Söyleşiden sona Prof. Dr. Mümtaz Tarhan Sosyal Bilimler Lisesi öğrencileri tarafından hukuk, psikiyatri, ekonomi, coğrafya, tarih, basın, edebiyat, sosyoloji, ve felsefe dallarında belirlediği isimlere ödülleri verildi.

''Yılın Hukukçusu Ödülü'' Yargıtay Onusal Başkanı Sami Selçuk'a, ''Yılın Psikiyatristi Ödülü'' Prof. Dr. Nevzat Tarhan'a, ''Yılın Ekonomisti Ödülü'' Murat Yalçıntaş'a, ''Yılın Coğrafyacısı Ödülü'' Prof. Dr. Erol Tümertekin'e, ''Yılın Tarihçisi Ödülü'' Mustafa Armağan'a, ''Yılın Gazetecisi Ödülü'' Bejan Matur'a, ''Yılın Edebiyatçısı Ödülü'' Ahmet Turan Alkan'a, ''Yılın Sosyoloğu Ödülü'' Prof. Dr. Fuat Keyman'a ve ''Yılın Felsefecisi Ödülü'' ise Şafak Ural'a verildi.

Ödülünü TBMM Başkanı Köksal Toptan'ın elinden alan Sami Selçuk, öğrencilere hitaben yaptığı konuşmada, güzel bir çağda ve güzel bir ülkede doğduklarını belirterek ''Cumhuriyet'in çok büyük bir iddia ile kurulduğunu unutmayın. Yükünüz ağırdır'' dedi.

Selçuk, kim tarafından aktarılırsa aktarılsın bilginin mutlaka sorgulanması gerektiğini vurguladı.

Öğrencilerden dillerini ve kavramlarını zenginleştirmelerini isteyen Selçuk, bütün konulara bilimsel yaklaşımları tavsiyesinde bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*