2025 yılında su kıtlığı olacak!

  • Giriş : 18.06.2006 / 00:00:00

Son yüzyılda dünya nüfusunun 3 kat artmasına karşılık su talebi de 6 kat artacak ve 2025 yılında 1 milyar insan ileri derecede su kıtlığı yaşayacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sorgun, son yüzyılda dünya nüfusunun 3 kat artmasına karşılık su talebinin 6 kat arttığını hatırlatarak, rapora göre 2025 yılında 1 milyar insanın ileri derecede su kıtlığı yaşayacağını söyledi. Bilinen kanının aksine Türkiye'nin su zengini bir ülke olmadığını açıklayan Sorgun, özellikle İç Anadolu Bölgesi'nde 2050 yılından sonra su kıtlığı yaşanacağı uyarısında bulundu.

Rapor hakkında değerlendirmelerde bulunan Sorgun, bugün dünya nüfusunun yüzde 40'ını barındıran 80 ülkede su problemi yaşandığına işaret ederek, dünya sularının sadece yüzde 2.5'inin tatlı su olduğunu kaydetti. Sorgun, dünyadaki toplam tatlı suyun yaklaşık yüzde 1'lik kısmının kullanılabildiğine dikkat çekerek, su kaynaklarını etkileyen en önemli unsurun bilinçsiz su tüketimi ve içme suyunun sulama amaçlı kullanımı olduğunu belirtti.

Suyun insan yaşamı ve içinde bulunulan ekosistem için son derece önemli bir rolü olduğunu vurgulayan Sorgun, yaşanan sel, kuraklık gibi çevresel faktörlerin su kaynaklarını olumsuz yönde etkilediğini ifade etti. Sorgun, ''Artan dünya nüfusu ve buna bağlı olarak önlenemeyen çevre problemleri su ile ilgili olumsuzluklara neden olmaktadır.'' dedi.

Uzaydan bakıldığında dünyanın dörtte üçünün suyla kaplı olduğunu hatırlatan Sorgun, toplam tatlı su rezervinin yüzde 70'inin buzullarda bulunduğunu kaydetti. Yok edilen doğal bitki örtüsü nedeniyle bozulan iklim dengesinin su çevrim halkasında sorunlara neden olduğunu açıklayan Sorgun, sağlıklı içme suyu temininin her geçen gün giderek zorlaştığını aktardı. Dünya üzerinde yaklaşık 2 milyon insanın içme suyunu yeraltı su kaynaklarından karşıladığını ifade eden Sorgun, bugün sulu tarımda, sanayi devrimi ve nüfus patlaması nedeniyle 300 yıl önce kullanılan miktarın 45 katı tatlı su tüketildiğini kaydetti.

Önümüzdeki 25 yıl içinde nüfus artışının giderek katlanacağına değinen Sorgun, "Bugün su kaynaklarında yaşanan temel sorun, suyun kullanımındaki bilinçsiz davranış ve çevre sorunlarının olumsuz yansımalarıdır.'' diye konuştu. Sorgun, dünyada her 6 kişiden birinin içme suyuna ulaşamadığını belirterek, Birleşmiş Milletler (BM) raporuna göre Türkiye'nin 2025'te kuraklıkla karşı karşıya kalacağını, daha öncesinde ise Arap Yarımadası ve Orta Doğu'nun büyük su problemi yaşayacağını söyledi.

Bilinen kanının aksine yıllık kişi başına düşen bin 800 metreküplük su oranıyla Türkiye'nin su zengini bir ülke olmadığını açıklayan Sorgun, yeraltı su seviyesinin sürekli azaldığı uyarısında bulundu. Türkiye'de tüketilen suyun yüzde 72'sinin sulama, yüzde 16'sının genel kullanım ve yüzde 12'sinin de endüstri de harcandığı bilgisini veren Sorgun, gerekli önlemlerin alınmaması durumunda özellikle İç Anadolu Bölgesi'nde 2050 yılından sonra ileri derecede su kıtlığı yaşanacağı uyarısında bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious