203 kusa gözlem istasyonu kuruldu

  • Giriş : 21.10.2005 / 00:00:00

DENIZLI - Uluslararasi Ramsar Listesi'ne aday gösterilen, Denizli'nin Çardak ilçesi yakinlarindaki Acigöl'e kus gözlem istasyonu kuruluyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Nesli azalan su kuslarinin, baliklarin ve kirlenen sulak alanlarin korunmasini düzenleyen Uluslararasi Ramsar Sözlesmesi'yle çevresinde yasayan herkes gölden sorumlu olacak. Acigöl, Tuz Gölü'nden sonra Türkiye'nin en tuzlu ikinci gölü. Ayrica Türkiye'de filamingolarin üredigi bes alandan biri.

Denizli Mimarlar Odasi Baskani Süleyman Boz, Pakdos Çevre Birim Sorumlusu Ali Koyuncu ve Hambatlilar Dernegi Baskani Ayse Gün, Denizli Valisi Gazi Simsek'i makaminda ziyaret etti. Boz, Vali Simsek'e Acigöl'e yapilacak kus gözlem kulesi hakkinda bilgi vererek projeyi tanitti.

Süleyman Boz, kulenin 7.30 metre yüksekliginde, 10 metre uzunlugunda ve 8.30 metre genisliginde, dogal tas duvarli ve dogayla uyumlu olacagini söyledi. Simsek de, dogaseverlerin rahatlikla dogayi ve oradaki güzellikleri bu kuleden seyredebilecegini ifade etti. Kus gözlem kulesi için ilk adim olan projenin yapildigini ve uygulamasina hemen baslayacaklarini belirten Simsek, "Denizli'de turizm yalnizca Pamukkale'yle sinirli degil, bir bütün olarak düsünülmeli. Bu projeyi yapma konusunda sözümüz var ve bunu il özel idaremizin katkilariyla yapacagiz. Bu proje, doga turizmini canlandiracak unsurlardan biri. Kus hareketlerinin izlenmesi önemli. Özellikle son zamanlarda ortaya çikan kus gribi dolayisiyla denetimlerimize devam ediyoruz. Halkimiz bu konuda rahat olabilir. Türkiye'nin gündemine bu olay geldigi gün tedbirlerimizi aldik ve uyguladik." dedi.

Pakdos Çevre Birim Sorumlusu Koyuncu ise projenin dogal güzelliklerin seyredilmesi ve kuslarin hareketlerinin takip edilmesinin yanisira sehiriçi turizminin gelismesine de katki saglayacagini belirterek, gelecek insanlarin rehberler esliginde bölgeyi gezebilecegini ve yemek yiyip dinlenebilecegini söyledi.

Uluslararasi Ramsar Sözlesmesi, adini 2 Subat 1971 tarihinde imzalandigi Iran'in Ramsar sehrinden aliyor. Türkiye'nin de 1994 yilinda imzaladigi Su Kuslari Yasama Ortami Olarak Uluslararasi Öneme Sahip Sulak Alanlarin Korunmasi Sözlesmesi, sulak alanlar ve buralarda barinan canlilarin korunmasini öngörüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious